Informacje o zatruciach regularnie pojawiają się w mediach – dopalacze
Dopalacze pojawiły się Polsce kilka lat temu. Informacje o zatruciach regularnie pojawiają się w mediach. W sierpniu br. w życie weszła nowela ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, zgodnie z którą osoby sprzedające dopalaczebędą traktowane jak handlarze narkotykami, a osoby uzależnione od nowych substancji psychoaktywnych jak uzależnieni od narkotyków.
„Smak życia, czyli debata o dopalaczach” to program profilaktyczny autorstwa Krzysztofa Wojcieszka, twórcy wielu znanych programów profilaktycznych. W Świnoujściu program realizowany jest w placówkach oświatowych, zajęcia warsztatowe prowadzi Fundacja Motywacja i Działanie, a zadanie to współfinansuje Urząd Miasta Świnoujście.
Celem programu jest dostarczenie młodym ludziom podstawowych informacji na temat nowych substancji psychoaktywnych i zagrożeń wynikających z ich używania, a w konsekwencji zwiększenia ostrożności i zmniejszenia otwartości na kontakty z nowymi substancjami psychoaktywnymi.
Szkoleniami objęto już 30 klas, na kolejne warsztaty oczekuje jeszcze 10 klas. Zaletą programu jest elastyczność dostosowywania go do wieku odbiorców. Dlatego w realizację programu zaangażowały się wszystkie szkoły podstawowe (od 6 klas) i ponadpodstawowe z terenu Gminy – Miasto Świnoujście.
Dopalacze – gdzie szukać pomocy?
Poradnia Terapii Uzależnienia od Substancji Psychoaktywnych w Świnoujściu, telefon 913267314
Program dla młodzieży Fred goes net w Świnoujściu, telefon 506591164
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Świnoujściu, telefon alarmowy w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia 694 493 765
Informacje www.dopalaczeinfo.pl