Strona główna » ZACHODNIOPOMORSKA POLICJA PODSUMOWAŁA ROK 2018 – CIESZY WZROST WYKRYWALNOŚCI PRZESTĘPSTW I NOWE INWESTYCJE W GARNIZONIE

ZACHODNIOPOMORSKA POLICJA PODSUMOWAŁA ROK 2018 – CIESZY WZROST WYKRYWALNOŚCI PRZESTĘPSTW I NOWE INWESTYCJE W GARNIZONIE

by Daniel SZYSZ

W omówieniu efektów pracy zachodniopomorskich policjantów i stanu bezpieczeństwa w regionie udział wziął Pan Marek Subocz Wicewojewoda Zachodniopomorski, przedstawiciele sądu, prokuratur, służb i instytucji z naszego regionu, które współdziałają na rzecz bezpieczeństwa oraz kadra kierownicza z całego garnizonu. Podsumowanie roku 2018 przedstawił Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie nadinsp. Jacek Cegieła.

Rok 2018 dla zachodniopomorskiej Policji był kolejnym, w którym główny priorytet dotyczył wzmacniania współpracy ze społeczeństwem.

Przede wszystkim to kontynuacja współdziałania z samorządami, a także realizacja zadań wynikających z funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, wzmocnienie w lokalnych społecznościach roli dzielnicowego i realizowanie programów profilaktycznych skierowanych do różnych grup wiekowych.

W minionym roku efektem wymienionych założeń było między innymi przywrócenie dwóch kolejnych w województwie Posterunków Policji (w Dobrej i Ostrowicach), które w sferze dbałości o jak najlepszy poziom bezpieczeństwa są odpowiedzią na lokalne potrzeby mieszkańców.

Ostania edycja badań CBOS pokazała, że 74% Polaków dobrze ocenia działania Policji. To najwyższa od 1990 roku ocena, która jednocześnie sprawiła, że Policja jest najlepiej ocenianą instytucją publiczną w kraju spośród ocenianych instytucji. Jednocześnie 86% Polaków ocenia Polskę jako bezpieczny kraj, zaś aż 93% ankietowanych zadeklarowało, że czuje się bezpiecznie w miejscu zamieszkania. Tak dobre oceny największej w Polsce formacji mundurowej są wynikiem wytężonej pracy policjantek, policjantów i wspomagających ich pracowników Policji.

W Zachodniopomorskiem w roku 2018 policjanci wszczęli ogółem 36.830 postępowań przygotowawczych w związku z popełnionymi przestępstwami, a ich wykrywalność wzrosła w porównaniu z 2017 rokiem o 2,1% i wynosi 76,2%. Liczba przestępstw jest, tak jak w skali całego kraju, wyższa niż w 2017, głównie w wyniku mającej miejsce niezwykle istotnej zmianie przepisów karnych dotyczących niealimentacji. Wprowadzone zmiany sprawiły, że ilość wszczęć postępowań z art.209 kk wzrosła w naszym regionie z poziomu 1.994 w roku 2017 do aż 5.979 w roku 2018. Ponadto policjanci na terenie podległym KWP w Szczecinie, dzięki ogromnemu zaangażowaniu, doprowadzili do wykrycia większej ilości przestępstw gospodarczych i korupcyjnych, które zazwyczaj są sprawami wieloczynowymi. Nie licząc niealimentacji w minionym roku wszczęto 30.851 postępowań (mniej o 4,6% niż w 2017), w toku których stwierdzonych zostało 38.302 przestępstw.

Co istotne, skala przestępstw określanych jako najbardziej uciążliwe społecznie (kradzież z włamaniem, kradzież mienia, kradzież pojazdu, uszkodzenie mienia, rozbój, bójka i pobicie, uszczerbek na zdrowiu) w 2018 utrzymała się na poziomie z roku 2017.

W tabeli dane obrazujące przestępstwa stwierdzone z terenu województwa zachodniopomorskiego:

Rok 2018

Wybrane kategorie przestępstw najbardziej uciążliwych społecznie:

Kradzież cudzej rzeczy
4723 (-57)
Kradzież pojazdu
221 (-39)
Kradzież z włamaniem
3894 (+35)
Rozbój, kradzież rozbójnicza, wymuszenie
278 (-10)
Bójka i pobicie
190 (-56)
Uszczerbek na zdrowiu
718 (+11)
Uszkodzenie mienia
1982 (+84)

Warto podkreślić, bo jest to ogromnie ważne dla pokrzywdzonych w wyniku działania przestępców, że na terenie podległym KWP w Szczecinie, w roku 2018 funkcjonariusze odzyskali większą ilość utraconego mienia. Było to 12 674 376 złotych (o blisko 2 mln więcej niż w 2017). Od podejrzanych, na poczet grożących kar, zabezpieczyli też mienie w kwocie ponad 17 mln złotych (o ponad 8 mln zł więcej niż w 2017 roku).

Podtrzymana została dobra tendencja w zwalczaniu przestępczości narkotykowej, a mianowicie zachodniopomorscy policjanci przejęli z rąk przestępców więcej narkotyków (253 kg – tj. więcej o blisko 40 kg niż rok wcześniej).

Bezpieczeństwo na zachodniopomorskich drogach to nieustannie także jeden z priorytetów. Miniony rok zamknął się mniejszą liczbą o 8,4% wypadków niż w 2017 r. Niestety pomimo zmniejszonej ilości wypadków, zginęło w nich o 8 osób więcej niż w 2017. Mniej za to osób zostało rannych.

wypadki
1129
zabici
128
ranni
1277
Kierujący pod wpływem alkoholu
3711

W sferze realizowanych inwestycji przez Zachodniopomorską Policję na podkreślenie zasługuje kontynuacja budowy komend powiatowych – w Białogardzie i Wałczu oraz rozpoczęcie prac związanych z budową nowej siedziby dla funkcjonariuszy w Sławnie i Świdwinie. W kilku innych jednostkach realizowano prace remontowe. Ponadto poczyniono istotne zakupy sprzętu informatycznego oraz transportowego. W garnizonie kontynuowana jest realizacja ogólnopolskiego Programu Modernizacji Służb Mundurowych na lata 2017 – 2020.

Podczas spotkania Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie nadinsp. Jacek Cegieła, za pośrednictwem obecnych komendantów miejskich i powiatowych podziękował wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom policji za rzetelną i ciężką pracę w 2018 roku. Słowa podziękowania skierował także do wszystkich współdziałających instytucji i służb realizujących, wspólnie z Policją, zadania na rzecz bezpieczeństwa publicznego.

Słowa uznania i podziękowania dla wszystkich zachodniopomorskich funkcjonariuszy wybrzmiały także w wystąpieniach Wicewojewody Zachodniopomorskiego Pana Marka Subocza i Prokuratora Okręgowego w Szczecinie Pana Remigiusza Dobrowolskiego.

Zespół Prasowy KWP w Szczecinie / nadkom. Alicja Śledziona



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska