Strona główna » „Dobre wsparcie” dla opiekunów osób wymagających stałej opieki. Bezpłatne szkolenia

„Dobre wsparcie” dla opiekunów osób wymagających stałej opieki. Bezpłatne szkolenia

by Daniel SZYSZ

„Dobre wsparcie” dla opiekunów osób wymagających stałej opieki. Bezpłatne szkolenia

Zajmowanie się osobą zależną wymaga szczególnej troski, ale i fachowej wiedzy, dlatego Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego organizuje dla opiekunów i wolontariuszy cyklicznie szkolenia. Uczestnicy uczą się jak zmierzyć poziom cukru, jak dbać o założoną sondę żołądkową oraz jak prawidłowo podać przez nią posiłek. Kandydaci ćwiczą też jak wykonać toaletę u osoby leżącej, zmienić pieluchomajtki czy wymienić worek stomijny. Zajęcia odbywają się w mieszkaniu modelowym przy ul. Starzyńskiego 3-4 w Szczecinie. Prowadzone są przez magistra pielęgniarstwa ze specjalizacją z pielęgniarskiej opieki długoterminowej. W tym miesiącu będzie można wziąć w nich udział 12 i 28 lutego. Są jeszcze wolne miejsca.

Szkolenia są częścią partnerskiego projektu „Dobre Wsparcie – system lokalnych usług społecznych” realizowanego przez Fundację Nauka dla Środowiska z Koszalina (lider) oraz partnerów: Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Zajęcia odbywają się w specjalnie zaprojektowanym modelowym mieszkaniu przy ul. Starzyńskiego 3-4 w Szczecinie. Wnętrza przystosowane są do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami – ruchową, dysfunkcją wzroku, zmagających się z demencją lub chorobą Alzheimera. Dla osób leżących, wymagających stałej pielęgnacji, umieszczono specjalistyczne łóżko rehabilitacyjne.

Do szkoleń wykorzystywany jest manekin geriatryczno-pielęgnacyjny, dzięki któremu uczestnicy projektu mogą zdobyć praktyczne umiejętności w zakresie: higieny i pielęgnacji całego ciała podopiecznego, profilaktyki przeciwodleżynowej, drobnych zabiegów np. podania insuliny, pomiaru poziomu cukru i parametrów życiowych, zmiany opatrunku na ranie i pielęgnacji odleżyn. Manekin wykorzystywany jest do nauki przenoszenia osoby zależnej, jak i karmienia różnymi metodami (zgłębnik żołądkowy). Kursanci uczą się też zmiany worka stomijnego.

Za każdym razem zakres przekazywanej wiedzy podczas szkoleń dostosowany jest do potrzeb opiekunów.

W trakcie kilkugodzinnego szkolenia przekazywana jest uczestnikom także podstawowa wiedza dotycząca schorzeń przewlekłych i ich skutków dla zdrowia, komunikacji z podopiecznym, organizowania czasu wolnego i pierwszej pomocy stanach zagrożenia zdrowia.

Na zajęciach prezentowany jest także sprzęt ułatwiający codzienne funkcjonowanie osobie zależnej np. fotel geriatryczny, środki przeciwodleżynowe, drobny sprzęt wspierający samodzielność.

Szkolenia w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej odbywają się zarówno dla osób indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. Z oferty skorzystali m.in. opiekunowie faktyczni osób niesamodzielnych, wolontariusze działający na rzecz osób zależnych z województwa zachodniopomorskiego oraz kandydaci do pełnienia funkcji opiekunów. Do tej pory przeszkolono 240 osób.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, osoby zainteresowane wzięciem udziału w szkoleniu proszone są o kontakt telefoniczny z Ewą Dziekan tel. 91 42 53 655 lub mailowy. Zgłoszenia należy kierować na adres wsparcie@wzp.pl.

Uczestnicy szkoleń otrzymają materiały szkoleniowe. Przewidziano również zwrot kosztów dojazdu oraz poczęstunek.

Szkolenie prowadzi magister pielęgniarstwa ze specjalizacją z pielęgniarskiej opieki długoterminowej Ewa Dziekan.

Najbliższe szkolenia dla osób indywidualnych:

WTOREK, 12.02.2019 r., godz. 9.00-15.00
CZWARTEK, 28.02.2019 r., godz. 9.00-15.00

Projekt „Dobre Wsparcie – system lokalnych usług społecznych” dofinansowany jest ze środków EFS w ramach Działania 7.6. RPO WZ 2014-2020. Oś Priorytetowa: Włączenie społeczne, Nazwa Działania: Wsparcie rozwoju usług społecznych świadczonych w interesie ogólnym.



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska