„Dobre wsparcie” dla opiekunów osób wymagających stałej opieki. Bezpłatne szkolenia

„Dobre wsparcie” dla opiekunów osób wymagających stałej opieki. Bezpłatne szkolenia

Zajmowanie się osobą zależną wymaga szczególnej troski, ale i fachowej wiedzy, dlatego Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego organizuje dla opiekunów i wolontariuszy cyklicznie szkolenia. Uczestnicy uczą się jak zmierzyć poziom cukru, jak dbać o założoną sondę żołądkową oraz jak prawidłowo podać przez nią posiłek. Kandydaci ćwiczą też jak wykonać toaletę u osoby leżącej, zmienić pieluchomajtki czy wymienić worek stomijny. Zajęcia odbywają się w mieszkaniu modelowym przy ul. Starzyńskiego 3-4 w Szczecinie. Prowadzone są przez magistra pielęgniarstwa ze specjalizacją z pielęgniarskiej opieki długoterminowej. W tym miesiącu będzie można wziąć w nich udział 12 i 28 lutego. Są jeszcze wolne miejsca.

Szkolenia są częścią partnerskiego projektu „Dobre Wsparcie – system lokalnych usług społecznych” realizowanego przez Fundację Nauka dla Środowiska z Koszalina (lider) oraz partnerów: Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Zajęcia odbywają się w specjalnie zaprojektowanym modelowym mieszkaniu przy ul. Starzyńskiego 3-4 w Szczecinie. Wnętrza przystosowane są do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami – ruchową, dysfunkcją wzroku, zmagających się z demencją lub chorobą Alzheimera. Dla osób leżących, wymagających stałej pielęgnacji, umieszczono specjalistyczne łóżko rehabilitacyjne.

Do szkoleń wykorzystywany jest manekin geriatryczno-pielęgnacyjny, dzięki któremu uczestnicy projektu mogą zdobyć praktyczne umiejętności w zakresie: higieny i pielęgnacji całego ciała podopiecznego, profilaktyki przeciwodleżynowej, drobnych zabiegów np. podania insuliny, pomiaru poziomu cukru i parametrów życiowych, zmiany opatrunku na ranie i pielęgnacji odleżyn. Manekin wykorzystywany jest do nauki przenoszenia osoby zależnej, jak i karmienia różnymi metodami (zgłębnik żołądkowy). Kursanci uczą się też zmiany worka stomijnego.

Za każdym razem zakres przekazywanej wiedzy podczas szkoleń dostosowany jest do potrzeb opiekunów.

W trakcie kilkugodzinnego szkolenia przekazywana jest uczestnikom także podstawowa wiedza dotycząca schorzeń przewlekłych i ich skutków dla zdrowia, komunikacji z podopiecznym, organizowania czasu wolnego i pierwszej pomocy stanach zagrożenia zdrowia.

Na zajęciach prezentowany jest także sprzęt ułatwiający codzienne funkcjonowanie osobie zależnej np. fotel geriatryczny, środki przeciwodleżynowe, drobny sprzęt wspierający samodzielność.

Szkolenia w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej odbywają się zarówno dla osób indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. Z oferty skorzystali m.in. opiekunowie faktyczni osób niesamodzielnych, wolontariusze działający na rzecz osób zależnych z województwa zachodniopomorskiego oraz kandydaci do pełnienia funkcji opiekunów. Do tej pory przeszkolono 240 osób.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, osoby zainteresowane wzięciem udziału w szkoleniu proszone są o kontakt telefoniczny z Ewą Dziekan tel. 91 42 53 655 lub mailowy. Zgłoszenia należy kierować na adres wsparcie@wzp.pl.

Uczestnicy szkoleń otrzymają materiały szkoleniowe. Przewidziano również zwrot kosztów dojazdu oraz poczęstunek.

Szkolenie prowadzi magister pielęgniarstwa ze specjalizacją z pielęgniarskiej opieki długoterminowej Ewa Dziekan.

Najbliższe szkolenia dla osób indywidualnych:

WTOREK, 12.02.2019 r., godz. 9.00-15.00
CZWARTEK, 28.02.2019 r., godz. 9.00-15.00

Projekt „Dobre Wsparcie – system lokalnych usług społecznych” dofinansowany jest ze środków EFS w ramach Działania 7.6. RPO WZ 2014-2020. Oś Priorytetowa: Włączenie społeczne, Nazwa Działania: Wsparcie rozwoju usług społecznych świadczonych w interesie ogólnym.

----------

eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
----------