Strona główna » Styczeń 2019 utrzymał przeładunki na plusie

Styczeń 2019 utrzymał przeładunki na plusie

by Daniel SZYSZ

Styczeń 2019 utrzymał przeładunki na plusie

Styczeń br. utrzymał wielkość przeładunków w zespole portów Szczecin-Świnoujście na dwucyfrowym plusie. W sumie w pierwszym miesiącu nowego roku operatorzy portowi obsłużyli 2 385,1 tys. ton, co stanowi wzrost o 11 proc. wobec stycznia ub. roku.

Najlepszy wynik zanotowały przeładunki w grupie inne masowe, na plusie o 70,3 proc. Na ten wynik złożył się m.in. znaczny wzrost importu kruszyw z Norwegii. Było też więcej nawozów i kwasu siarkowego. Równie imponujący wynik – wzrost o 64 proc. notują paliwa. To zasługa m.in. trzech dużych statków z LNG, które w styczniu zwinęły do świnoujskiego gazoportu oraz dziewięciu statków z eksportem olejów ciężkich do Holandii i Belgi. Podium zamykają przeładunki zbóż, na plusie o blisko 20 proc. Tutaj zanotowano wzrost importu śruty sojowej. Styczeń utrzymał też wzrosty przeładunków węgla, na plusie o 10 proc.

Pierwszy miesiąc nowego roku przyniósł również zaskakujące spadki w takich grupach towarowych jak ruda – na minusie o blisko 72 proc. oraz kontenery, tu wynik słabszy do stycznia ub. roku o prawie 23 proc. Niewielki spadek, bo 1,4 proc. wystąpił w drobnicy, w tym mniej było też drobnicy promowej. W tych grupach towarowych, tego typu sytuacja może wystąpić na początku roku. Kolejne miesiące powinny przynieść większe wielkości w obsłudze tych towarów.

Szczecin i Świnoujście tworzą uniwersalny kompleks portowy, w którym ładunki drobnicowe stanowią 47 proc., masowe stałe 39 proc., zaś masowe płynne 14 proc. Miniony 2018 rok. zespół portów Szczecin-Świnoujście zakończył rekordowym wynikiem przekraczającym 28,6 mln ton obsłużonych towarów. Oznacza to wzrost o 12,5 procent wobec 2017 roku. Zarząd Portów prognozuje, że tendencja wzrostowa powinna utrzymać się w br. roku, osiągając na koniec roku wartość w okolicach 30 mln ton obsłużonych towarów. Należy jednak pamiętać, że rynek bywa kapryśny i mogą na nim wystąpić czynniki, na które ani Zarząd, ani spółki przeładunkowe nie mają wpływu, a które z kolei przekładają się na wielkość obsługiwanej masy towarowej.

Monika Woźniak-Lewandowska

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00