Strona główna » Alkohol na drodze – wypadki i kary w państwach UE

Alkohol na drodze – wypadki i kary w państwach UE

by Daniel SZYSZ

Alkohol na drodze – wypadki i kary w państwach UE

Aż 44% polskich kierowców deklaruje, że spodziewa się kontroli trzeźwości na drodze. I choć Polska, znajduje się w niechlubnej czołówce państw, w których dochodzi do największej liczby śmiertelnych wypadków, to odsetek zdarzeń, do których doszło pod wpływem alkoholu, wynosi tylko 7 proc.

Według Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu alkohol jest przyczyną co czwartego śmiertelnego wypadku. W Polsce działania prewencyjne przynoszą oczekiwane rezultaty, a każdego roku na naszych drogach dochodzi do coraz mniejszej liczby wypadków zawinionych przez osoby będące pod wpływem alkoholu.

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w państwach UE

W Polsce obowiązujący limit zawartości alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila. Najbardziej restrykcyjne przepisy obowiązują w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech, w Bułgarii i Rumunii – 0. Na najwięcej mogą pozwolić sobie natomiast kierowcy na Malcie oraz w Wielkiej Brytanii, bo tam kierowca może mieć aż do 0,8 promila (z wyłączeniem Szkocji, gdzie obowiązuje 0,5 promila). Wprowadzenie limitów dopuszczalnej ilości alkoholu we krwi nie miałoby sensu, gdyby nie było odpowiednio kontrolowane. Z raportu Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu wynika, że w latach 2010–2015 liczba rutynowych kontroli na 1000 mieszkańców Polski wzrosła aż o 430%. W innych krajach Unii Europejskiej zmniejszyła się średnio o 10%. Najwięcej Polaków deklaruje również, że spodziewa się rutynowej kontroli trzeźwości podczas jazdy samochodem.



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska
Verified by MonsterInsights