Załadunek techniki wojskowej na pokład okrętu
Wczoraj, 4 marca, w Porcie Wojennym w Gdyni miał miejsce praktyczny trening załadunku techniki wojskowej z Morskiej Jednostki Rakietowej z Siemirowic na pokład ORP Gniezno z 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych ze Świnoujścia.
Podczas treningu na ładownię ORP Gniezno wprowadzane były pojazdy ze sprzętem Morskiej Jednostki Rakietowej tj. wóz dowodzenia, węzeł łączności oraz zespół ogniowy na platformach kołowych typu Jelcz. Miało to na celu zapoznanie operatorów pojazdów ze specyfiką okrętów transportowo – minowych oraz sposobem sygnalizacji i manewrowania podczas procesu załadunku i wyładunku okrętu. Załoga ORP Gniezno miała okazję poznać charakterystykę pojazdów oraz doskonalić umiejętności w zakresie ładowania oraz zabezpieczania pojazdów na pokładzie okrętu.
Głównym celem tego typu treningów jest praktyczne sprawdzenie możliwości oraz wariantów załadunku techniki wojskowej na pokład okrętu. Stanowią one niezbędny element szkolenia i umożliwiają dowódcom wszystkich szczebli ocenę wyszkolenia swoich podwładnych, a przy tym poszczególne obsady doskonalą umiejętności nabyte w trakcie zajęć teoretycznych. Jest to również doskonała okazja do współpracy pomiędzy siłami wchodzącymi w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia oraz 3. Flotylli Okrętów z Gdyni przed realizacją przyszłych zadań.
ORP Gniezno wchodzi w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Podobnie jak pozostałe okręty projektu 767 (typu „Lublin”) został zbudowany w Stoczni Północnej w Gdańsku. Jest to jednostka przeznaczona do transportu drogą morską wojsk i techniki wojskowej, załadunku i wyładunku (zarówno w porcie jak i bezpośrednio z plaży) sprzętu i żołnierzy wraz z osobistym wyposażeniem. Może również transportować i stawiać miny morskie w obronnych zagrodach minowych oraz wykonywać przejścia w zagrodach minowych przy pomocy wystrzeliwanych ładunków wydłużonych.
Marynarka Wojenna