Wspólna akcja przeciwko urządzaniu gier hazardowych na automatach bez wymaganych zezwoleń
23 osoby zatrzymane, zajęte kosztowności, pieniądze oraz samochody o dużej wartości.
26 marca 2019 r. funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie we współpracy z funkcjonariuszami z dziewięciu Urzędów Celno-Skarbowych z innych województw i z Ministerstwa Finansów przeprowadzili działania na wielką skalę przeciwko nielegalnemu urządzaniu gier na automatach bez wymaganych zezwoleń czyli wbrew przepisom Ustawy z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych.
W akcji, która została przeprowadzona na terenie 8 województw, wzięło udział około 600 funkcjonariuszy, w tym stu z Zachodniopomorskiego UCS. W jej wyniku dokonano przeszukań łącznie 140 pomieszczeń mieszkalnych, gospodarczych, miejsc prowadzenia przez podejrzanych działalności gospodarczej oraz miejsc przechowywania przez nich dokumentacji, w tym biur rachunkowych. Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Koszalinie, która nadzoruje działania, zatrzymano i postawiono 23 podejrzanym zarzuty popełnienia przestępstw karnych skarbowych dotyczących uczestniczenia w procedurze urządzania, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, gier hazardowych bez zezwolenia. Zatrzymani to osoby, które pełniły rolę serwisantów nielegalnych automatów.
Sprawcom grozi bardzo wysoka kara grzywny albo kara pozbawienia wolności do lat 5, albo obie te kary łącznie. Na poczet grożących kar zabezpieczono pieniądze w walucie polskiej i zagranicznej, kosztowności oraz samochody o dużej wartości. W toku przeprowadzonych czynności zabezpieczono również dokumentację dotyczącą wynajmu lokali pod automaty, przepływu środków finansowych pochodzących z nielegalnego hazardu, informacji o rachunkach bankowych, elektronicznych nośników informacji oraz faktur dotyczących kosztów usługi świadczonej przez serwisantów, a także kluczy do automatów, umów najmu oraz pieczęci. Uzyskany w toku przeszukań materiał dowodowy w postaci dokumentacji oraz elektronicznych nośników poddany zostanie oględzinom oraz opiniowaniu przez Służbę Celno-Skarbową.
Ze względu na skomplikowany stan prawny oraz złożoność czynności dowodowych, realizacją kierowała specjalna Grupa Dochodzeniowo-Śledcza, powołana przez Naczelnika Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego.
Trwają dalsze czynności dochodzeniowe.
Maciej Koniuszewski
Referat Obsługi Klienta i Komunikacji Zewnętrznej
Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie