Pierwszy miesiąc e-dowodu
Dokładnie 323.520 osób zawnioskowało o e-dowód od 4 marca do dzisiaj. Do gmin trafiło już przeszło 180 tysięcy dokumentów gotowych do odbioru. Prawie 40 tysięcy osób ma już nowy dokument.
To historyczny miesiąc. Nigdy wcześniej, w tak krótkim czasie, tak wiele osób nie zawnioskowało o nowy dokument tożsamości.
Kto, gdzie, kiedy?
Ponad 302 tysięcy wniosków złożono w urzędach, 21.370 – online.
39.840 Polaków odebrało już swój e-dowód, w tym 31.980 dorosłych. 17.400, czyli ponad 75% z nich, odbierając nowy dokument aktywowało warstwę elektroniczną. Najwięcej dowodów wydano do tej pory w Warszawie – 2090 dokumentów. W Krakowie – 740, Wrocławiu – 630, Gdańsku – 530, Poznaniu – 490.
Oto TOP 3 gmin/urzędów, w których do tej pory wydano najwięcej e-dowodów:
· Kraków – Śródmieście – 370
· Wrocław – Krzyki – 360
· Warszawa – Mokotów – 250
Z Centrum Personalizacji Dokumentów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (CPD MSWiA – to tam powstają e-dowody) do urzędów wysłano już 180.990 dokumentów, które czekają na odbiór przez ich właścicieli.
Sprawny odbiór
Jeśli w najbliższym czasie wybierasz się do urzędu po odbiór nowego dowodu, pomyśl… nad PINami. Przy odbiorze dokumentu urzędnik poprosi Cię o ustalenie takich kodów. Jeśli wymyślisz je wcześniej – wizyta będzie krótsza.
– Kody PIN są potrzebne do tego, by za pomocą e-dowodu móc się uwierzytelniać i podpisać. Czterocyfrowy PIN pozwoli na zalogowanie się do e-usług. Sześciocyfrowy – do podpisu pisma – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.
WAŻNE! Pierwsze ustalanie obu kodów PIN odbywa się w urzędzie podczas odbioru dowodu. Jednak nie musisz tego wtedy robić. Możesz to ustalić później – w dowolnym urzędzie gminy. Warunek – musisz to zrobić osobiście.
Idziesz o e-dowód? Przeczytaj to przed wizytą w urzędzie.
Skąd to e-?
Wdrożony 4 marca e-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Odbierają go wszystkie osoby, które wniosek o nowy dokument złożyły 4 marca i później. Zasadnicza różnica między nowym dowodem a starym jest taka, że e-dowód to także nośnik naszej identyfikacji elektronicznej. Pozostałe funkcje pozostały bez zmian.
Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel e-dowodu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia także zalogowanie się do m.in. ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach. Jedną z głównych zalet e-dowodu jest jego bezpieczeństwo. Wykorzystane w e-dowodzie zabezpieczenia m.in. uniemożliwiają dostęp – bez wiedzy i zgody właściciela dokumentu – do zapisanych na nim danych.
Wymiana „tradycyjnych” dowodów na e-dowody nie jest obowiązkowa.
*wykorzystane dane statystyczne dotyczą okresu od 4 marca 2019 r. godz. 00:00:00 do 3 kwietnia 2019 r. godz. 12:00.