Strona główna » Szczecin – Pierwszy dzień strajku w oświacie

Szczecin – Pierwszy dzień strajku w oświacie

by Daniel SZYSZ

Pierwszy dzień strajku w oświacie

Podobnie, jak w innych polskich miastach, także w Szczecinie dziś rozpoczął się bezterminowy strajk w placówkach oświatowych. Pomimo tego, że sytuacja niewątpliwie jest trudna, w naszym mieście strajk przebiega spokojnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Z informacji, którymi dysponuje Wydział Oświaty Urzędu Miasta Szczecin wynika, że do strajku w naszym mieście przystąpiło łącznie 106 ze 139 placówek oświatowych. Oznacza to, że strajkuje 28 przedszkoli (na 52 ogółem), 38 szkół podstawowych (z 41 działających w Szczecinie), 29 szkół ponadgimnazjalnych/ponadpodstawowych (z 33) oraz 11 szkół specjalnych (z 13 ogółem).
Pomimo tego, że skala strajku jest spora, do Urzędu Miasta nie wpłynęły sygnały o tym, by któraś z placówek miała problemy z zapewnieniem opieki dla dzieci, które się dziś w nich stawiły. Tam, gdzie z uwagi na zaistniałą sytuację nie mogą odbywać się zajęcia edukacyjne zgodnie z planem, prowadzone są tak zwane zajęcia opiekuńczo-wychowacze. Dodatkowo, rodzice szczecińskich uczniów i przedszkolaków wykazali się dużą dozą wyrozumiałości i zapewnili opiekę najmłodszym w miarę własnych możliwości. Niestety, z uwagi na to, że w kolejnych dniach liczba nauczycieli, którzy strajkują może się zwiększać, a sama sytuacja jest dynamiczna, w dalszym apelujemy do rodziców, by w miarę możliwości samodzielnie zapewnili opiekę swoim pociechom. Zwracamy się również z prośbą do pracodawców, by byli wyrozumiali w stosunku do swoich pracowników, którzy przez aktualną sytuację w oświacie zostali postawieni w niewątpliwie kłopotliwym położeniu.
W związku z trwającym strajkiem, w niektórych szczecińskich placówkach oświatowych, mogą wystąpić częściowe problemy z zapewnieniem pełnego posiłku dla najmłodszych. Jednak w takich sytuacjach, najmłodsi znajdujący się pod opieką placówki otrzymują ciepły posiłek w postaci zupy.

W najbliższych dniach, oprócz zapewnienia opieki najmłodszym, którzy pojawią się w placówkach oświatowych, dużym wyzwaniem będzie również przeprowadzenie egzaminów gimnazjalnych. W celu zabezpieczenia prawidłowego przeprowadzenia egzaminów, wystąpiliśmy do rektorów szczecińskich uczelni z prośbą o ewentualne skierowanie chętnych pracowników naukowych posiadających przygotowanie pedagogiczne do prac w komisjach egzaminacyjnych. Dodatkowo, zbieramy również informację o nauczycielach, którzy są w stanie uzupełnić ewentualne luki w szczecińskich komisjach egzaminacyjnych. Na ten moment szacuje się, że w naszym mieście może zabraknąć około 50 osób do prac w komisjach, jednak dyrektorzy poszczególnych szczecińskich szkół robią wszystko, by do tego nie dopuścić.

Aktualna sytuacja w szczecińskiej oświacie, jest na bieżąco monitorowana przez specjalnie powołany do tego celu zespół. Naszym nadrzędnym celem jest w miarę możliwości, które będziemy posiadać, taka organizacja pracy szczecińskich placówek oświatowych, by z jednej strony objąć opieką najmłodszych tam, gdzie będzie to konieczne, a z drugiej strony zapewnić skuteczność przeprowadzenia egzaminów gimnazjalnych oraz egzaminów ósmoklasisty.

Centrum Informacji Miasta
Urząd Miasta Szczecin



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Verified by MonsterInsights