Strona główna » Świnoujście – Transport techniki wojskowej 12.BZ przez siły 8.FOW

Świnoujście – Transport techniki wojskowej 12.BZ przez siły 8.FOW

by Daniel SZYSZ

Transport techniki wojskowej 12.BZ przez siły 8.FOW
Dzisiaj, 12 kwietnia, w Gdyni na pokład ORP Gniezno z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża został załadowany sprzęt oraz żołnierze z 12. Brygady Zmechanizowanej. Zostaną oni przetransportowani w ramach połączonej operacji do Portu Wojennego w Świnoujściu.

Dobiegają końca ćwiczenia wojsk lądowych odbywające się na przełomie marca i kwietnia br. w ramach wysuniętej obecności szkoleniowej na terenie całej ściany wschodniej Polski. Jednym z ostatnich i zarazem najważniejszych epizodów tego typu ćwiczeń jest bezpieczne przemieszczenie ludzi i sprzętu z powrotem do macierzystej jednostki. Dzięki ścisłej współpracy pomiędzy świnoujską 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża, a szczecińską 12. Brygadą Zmechanizowaną na pokład ORP Gniezno ze składu 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych załadowano 6 pojazdów KTO Rosomak oraz zaokrętowano kilkudziesięciu żołnierzy. Okręt po odcumowaniu od nabrzeża obrał kurs na zachód. Sprzęt i żołnierze zostaną przetransportowani do Portu Wojennego w Świnoujściu skąd dalej przemieszczą się do Szczecina.

Marynarze z 8.FOW często biorą udział w tego typu ćwiczeniach. W trakcie załadunku techniki wojskowej na okręty doskonalona jest metodyka wprowadzania pojazdów na ich pokład oraz procedury związane z bezpieczeństwem operacji transportowych. O ile dla marynarzy jest to rutynowe zadanie, o tyle dla żołnierzy Wojsk Lądowych jest to nowe doświadczenie. Po zaparkowaniu pojazdów załoga zabezpieczyła je odpowiednio do morskiej podróży, zaokrętowani żołnierze musieli zaś zapoznać się z okrętem, poznać zasady bezpieczeństwa obowiązujące na pokładzie oraz przejść szkolenie z zakresu ratownictwa morskiego. Transport żołnierzy na polskich okrętach to doskonały przykład na łączenie i wykorzystywanie wspólnych zdolności bojowych.

ORP Gniezno wchodzi w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Podobnie jak pozostałe okręty projektu 767 (typu „Lublin”) został zbudowany w Stoczni Północnej w Gdańsku. Jest to jednostka przeznaczona do transportu drogą morską wojsk i techniki wojskowej, załadunku i wyładunku (zarówno w porcie jak i bezpośrednio z plaży) sprzętu i żołnierzy wraz z osobistym wyposażeniem. Okręty dywizjonu mogą jednorazowo przerzucić komponent Wojsk Lądowych w sile batalionu złożony np. z blisko 500 żołnierzy i ponad 40 Rosomaków. Mogą również transportować i stawiać miny morskie w obronnych zagrodach minowych oraz wykonywać przejścia w zagrodach minowych przy pomocy wystrzeliwanych ładunków wydłużonych.

Marynarka Wojenna
Foto: http://8fow.wp.mil.pl/pl/12_410.html

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00