Strona główna » Za rowerową „żelazną kurtyną” przez Pomorze Zachodnie

Za rowerową „żelazną kurtyną” przez Pomorze Zachodnie

by Daniel SZYSZ

Za rowerową „żelazną kurtyną” przez Pomorze Zachodnie

Przebiegający przez Pomorze Zachodnie rowerowy „Szlak żelaznej kurtyny” EuroVelo 13, dołączył do listy tras kulturowych Rady Europy. Prowadzi wzdłuż dawnego podziału Europy z czasów „zimnej wojny” i ciągnie się od Morza Barentsa, aż po Morze Czarne. Ma upamiętniać pokój oraz pojednanie na kontynencie. To wyróżnienie jest szansą na jeszcze lepsze wypromowanie trasy i znajdujących się w jej pobliżu atrakcji turystycznych.

– Wpisanie Szlaku żelaznej kurtyny na listę Szlaków kulturowych może być cennym bodźcem rozwoju regionalnej turystyki i otworzyć nowe możliwości promocji pięknych i ciekawych miejsc Pomorza Zachodniego, w szczególności tych kojarzących się z historią. Intensywnie inwestujemy w EuroVelo 10 i 13, uzupełniamy brakujące odcinki, oznakowujemy istniejące trasy. Tylko w ostatnich tygodniach ruszyliśmy z budową malowniczego odcinka z Mielna do Pleśny.- mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Muzeum Zimnej Wojny i bunkry w Poborsku, Podziemne Miasto na Wyspie Wolin. Atrakcji związanych z okresem zimnej wojny, które można znaleźć na trasie EuroVelo 13 – Iron Curtain Trail – na Pomorzu Zachodnim jest sporo. Szlak biegnie wspólnym przebiegiem do EuroVelo 10, czyli wzdłuż Bałtyku. W regionie trasa będzie liczyć około 240 km. Będzie, gdyż aktualnie w ramach tworzenia Sieci Zachodniopomorksich Tras Rowerowych Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego prowadzi liczne inwestycje służące połączeniu wszystkich istniejących i budowanych odcinków.

W ubiegłym roku powstały m.in. odcinki Międzywodzie-Dziwnów (ponad 3,6 km), Łukęcin-Lędzin (630m), krótki łącznik w Kołobrzegu (370m), odcinek pomiędzy Darłówkiem a Jarosławcem (7 km) czy szlak w pobliżu Łaz do Osiek i Iwięcina (6,5km). Z końcem kwietnia br. ruszyła budowa liczącego ponad 21,5 km odcinka z Mielna do Pleśny.

Wpisanie Szlaku Żelaznej Kurtyny na listę szlaków kulturowych Rady Europy był inicjatywą posła do Parlamentu Europejskiego Michaela Cramera. Idea została zapoczątkowana w 1987 r. i liczy już 38 tras. Ich celem jest zilustrowanie europejskiej pamięci, historii i dziedzictwa, a także zachęcenie do podróżowania po Europie. Szlak do tej pory był zaliczany tylko do listy EuroVelo, czyli 15 długodystansowych tras rowerowych łączących cały kontynent.

EuroVelo 13 liczy w sumie ponad 10 400 km i prowadzi przez 20 różnych krajów, w tym 15 członków Unii Europejskiej. Oferuje wiele atrakcji, liczne Parki Narodowe z niezwykłą florą i fauną, a także unikalne krajobrazy, które przez lata nie odczuły obecności człowieka. Wszak, przedzielająca jeszcze niedawno Europę na dwie części „żelazna kurtyna”, utworzyła strefę graniczną, niedostępną dla mieszkańców czy turystów. Obecnie jest to najdłuższa trasa rowerowa europejskiej sieci EuroVelo. Jej niewątpliwymi atutami są górzyste granice Bułgarii i Grecji, winnice w południowych Czechach i północnej Austrii, malownicze zachodniopomorskie plaże, tętniące życiem porty nadbałtyckie i surowe piękno Laponii.

Biuro Prasowe



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska