Akcja nurków z 12. Dywizjonu Trałowców w okolicy Lwówka Śląskiego

Akcja nurków z 12. Dywizjonu Trałowców w okolicy Lwówka Śląskiego

W minionym tygodniu, od 10 do 14 czerwca, nurkowie 8. Flotylli Obrony Wybrzeża z Grupy Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców wzięli udział w operacji podjęcia przedmiotów niebezpiecznych z jednego z akwenów wodnych w rejonie Lwówka Śląskiego.

Akcja została zainicjowana przez Urząd Gminy i Miasta Lwówek Śląski i miała na celu ustalenie stopnia zagrożenia niewybuchami na terenie starej cegielni w Mojeszu tj. w rejonie zbiornika wodnego (zalanego wyrobiska) oraz przyległego terenu. Wcześniej na tym terenie swoje działania prowadzili przedstawiciele Patrolu Rozminowania z 23. Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu. W wyniku działań saperzy wykryli cztery pociski artyleryjskie z czasów II Wojny Światowej. Trzy na brzegu wyrobiska na głębokości ok. 0,5 m pod wodą, natomiast czwarty pocisk w czasie próby wydobycia stoczył się znacznie głębiej po stromym dnie. Ze względu na fakt, iż obiekty znajdowały się w toni wodnej, zgodnie z obowiązującymi procedurami, o wsparcie poproszono świnoujską 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża. Do zgłoszenia wysłani zostali nurkowie z Grupy Nurków Minerów, 12. Dywizjonu Trałowców ze Świnoujścia.

Nurkowie po dotarciu na miejsce przeprowadzili rekonesans w miejscach wcześniej oznaczonych, w których natrafiono na przedmioty pochodzenia militarnego. Na podstawie uzyskanych informacji o historii tego miejsca podjęto decyzję o przeszukaniu całego zbiornika wodnego. Podczas realizacji zadania zlokalizowano łącznie 129 szt. przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Były to między innymi: niemiecka mina przeciwpancerna, która została zdetonowana w miejscu znalezienia, różnego rodzaju pociski artyleryjskie, granaty moździerzowe, przeciwpancerne pociski rakietowe, amunicja strzelecka, łuski oraz karabin Mauser. Po wydobyciu przez nurków przedmioty zostały przekazane patrolowi rozminowania i w najbliższym czasie zostaną zdetonowane na jednym z poligonów lądowych.

Cała Polska podzielona jest na dwa rejony odpowiedzialności Grup Nurków Minerów w zakresie wsparcia patroli lądowych w podejmowaniu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych na wodach śródlądowych. 8. Flotylla Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia w swoich strukturach posiada dwie Grupy Nurków Minerów przeznaczone do realizacji tego typu zadań. Pierwsza wchodzi w skład 12. Dywizjonu Trałowców ze Świnoujścia, natomiast druga grupa na co dzień stacjonuje w Gdyni w 13. Dywizjonie Trałowców.

Marynarka Wojenna

----------

eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
----------

Powiązane posty

Świnoujście. MyTaxi jako pierwsze w Polsce wprowadza NIO ET5 do swojej floty!

Prognoza pogody dla Świnoujścia na weekend 16–17 listopada 2024

Świnoujście. Mieszkańcy obawiają się o swoje życie – Apelują do pani prezydent