Mrożony mintaj z fałszywym świadectwem połowowym
Ponad 21 ton mrożonych filetów mintaja ze sfałszowanym świadectwem połowowym nie zostało wpuszczone do Polski.
Nielegalne i nieautoryzowane połowy ryb jest jednym z wielu zagrożeń dla środowiska. Wśród zadań Krajowej Administracji Skarbowej ujęte jest również przeciwdziałanie szeroko rozumianym zagrożeniom dla środowiska przy przepływie towarów przez granice Unii Europejskiej.
Oddziały celne zaangażowane w realizację odpowiednich obowiązków prawnych dotyczących przepływu towarów realizują je we współpracy z wyspecjalizowanymi partnerami. W przypadku produktów rybołówstwa współdziałają m.in. z Okręgowymi Inspektoratami Rybołówstwa podległym Ministerstwu Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
W wyniku właśnie takiej współpracy CUDO-Oddział Celny „Nabrzeże Łasztownia” w Szczecinie otrzymał z Ministerstwa informację o sfałszowanym i nieważnym świadectwie połowowym dotyczącym towaru składowanego w jednej z chłodni umiejscowionych w szczecińskim porcie.
Jednym z zadań funkcjonariuszy oddziału celnego jest niedopuszczenie do sytuacji, aby jakakolwiek procedura celna dotycząca produktów rybołówstwa odbyła się bez prawidłowo sporządzonego, zatwierdzonego i odnoszącego się do zgłaszanych towarów świadectwa połowowego. Dlatego też zatrzymano ponad 21 ton mrożonych filetów z mintaja celem wystąpienia do sądu o orzeczenie przepadku przedmiotowego towaru na rzecz Skarbu Państwa.
Sprawę prowadzi Dział Postępowania Celnego Zachodniopomorskiego UCS w Szczecinie.
Małgorzata Brzoza
Rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie