Strona główna » UKARANA ZA BEZPODSTAWNE WEZWANIE POLICJI

UKARANA ZA BEZPODSTAWNE WEZWANIE POLICJI

by Daniel SZYSZ

UKARANA ZA BEZPODSTAWNE WEZWANIE POLICJI

Bezpodstawne wezwanie policji to wykroczenie. Osoby, które wzywają Policję na fikcyjne interwencje muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną. Przekonała się o tym mieszkanka gminy Kołbaskowo, która poprosiła patrol policji, żeby odblokował jej dekoder cyfrowy.

Wielokrotnie na numer alarmowy 997 i 112 zdarzają się połączenia, które niepotrzebnie blokują linię alarmową, np.: głuche telefony, połączenia wykonane dla żartu, pomyłki telefoniczne. Równie często odbierane są rozmowy dotyczące spraw czy problemów, których przedmiotowy zakres zawiera się w kompetencjach innych służb, m.in.: zgubienie dokumentów czy też zalanie mieszkania.

Na numer alarmowy dzwonią również osoby, które chcą się po prostu komuś „wygadać”. Jeżeli policjanci przerywają takie połączenie, osoby dzwonią po raz kolejny i następny, i tak przez ok. 15 – 20 minut. W tym czasie numer alarmowy jest zablokowany, uniemożliwiając korzystanie z niego osobom naprawdę potrzebującym pomocy.

20 lipca Policjanci podjęli interwencję w miejscowości Barnisław. 58 letnia kobieta dzwoniła kilkakrotnie prosząc o przyjazd policji. Jak się okazało, chciała aby funkcjonariusze pomogli jej w odblokowaniu dekodera cyfrowego. Dodała, że wszystkie rachunki ma opłacone i nie wie dlaczego dekoder jest zablokowany. Policjanci przeprowadzili rozmowę z kobietą, a za bezpodstawne wezwanie policji wystawili pani mandat karny kredytowany w wysokości 500 zł.

Takich i podobnych zgłoszeń jest wiele. Przed wybraniem numeru alarmowego warto zastanowić się czy sprawa, którą chce się zgłosić wymaga interwencji Policji. Należy pamiętać, że w czasie, kiedy blokuje się linię alarmową, ktoś inny może naprawdę potrzebować pomocy.

sierż. sztab. Katarzyna Leśnicka



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska
Verified by MonsterInsights