Strona główna » 5. Grechuta Festival — Świnoujście 2019: dzień drugi (2/5)

5. Grechuta Festival — Świnoujście 2019: dzień drugi (2/5)

by Daniel SZYSZ

5. Grechuta Festival — Świnoujście 2019: dzień drugi (2/5)

Drugi dzień Grechuta Festival – Świnoujście 2019 rozpoczniemy w samo południe od „rozsiewania” krakowskiej atmosfery. Z wieży kościoła Mariackiego (sic!) Marcina Lutra ponownie zabrzmi Hejnał Mariacki.

O godzinie 16.00 w Klubie Festiwalowym w Browarze Miedziowym44 (Hotel Interferie Medical & Spa) wystąpi Marta Honzatko – najdoskonalsze „kobiece wcielenie” Marka Grechuty. Ona jak mało kto potrafi odnaleźć się w muzycznej poetyce wielkiego barda. Jej interpretacje są porywające i przejmujące jednocześnie. Nie dziwi zatem, ze jest laureatką Konkursu na interpretację utworów z repertuaru Marka Grechuty, ani to, że na świnoujskim Festiwalu pojawia się kolejny raz. Zresztą ku wielkiej uciesze miłośników muzyki Grechuty. Podczas koncertu „Z miłości do sentymentu” wraz Martą i Michałem Roratom (pianino) odbędą Państwo podróż przez ukochane i napotkane przez nich miejsca – w tym przypadku piosenki: w repertuarze utwory Agnieszki Osieckiej, Jana Wołka, Kazika Staszewskiego oraz oczywiście Marka Grechuty. Na koncert wstęp wolny!

Godzinę później (17.00) w tym samym miejscu zapraszamy na pierwsze spotkanie w cyklu „Poeci Piosenki – Antydyskoteka”, czyli wspólne słuchanie piosenek napisanych przez poetów piosenki. Tych z Krakowa, którzy przyjaźnili się z Markiem Grechutą i innych, współczesnych Mu i współczesnych.
Spotkania prowadzić będzie Teresa Drozda, dziennikarka która o polskiej muzyce wie absolutnie wszystko! Będą opowieści o autorach, kompozytorach i wykonawcach wybranych utworów, anegdoty, rys historyczny i niespodziewane skojarzenia. Wspólnie spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wraz z odejściem Grechuty, Osieckiej, Młynarskiego, Przybory i Kofty skończyła się w Polsce wartościowa piosenka. Spotkanie nie jest biletowane

Równolegle, na wyspie Wolin, czyli filii Miejskiego Domu Kultury w dzielnicy Przytór, koncertować będzie Barbara Lubos. Jej recital „Świat w Obłokach” składa się z kilkunastu piosenek polskich autorów: Agnieszki Osieckiej, Marka Grechuty i Jacka Kaczmarskiego. Głównym łącznikiem spajającym te utwory jest spojrzenie w głąb człowieka i na jego kondycji we współczesnym świecie. Koncert jest opowieścią o pragnieniu miłości, walce z samotnością i przeciwstawieniu się okrucieństwu świata w imię zachowania głęboko ludzkiej, humanistycznej postawy. Artystce akompaniować będzie Adam Snopek. No koncert – wstęp wolny!

O godzinie 18.00 (a później przez cały czas trwania Festiwalu) zapraszamy do Miejskiej Galerii Sztuki Współczesnej miejscesztuki44 na otwarcie kolejnej festiwalowej wystawy: „Portret, w duchu, krakowski”, czyli spotkanie z fotografią Zofii Rydet. Marek Grechuta dostrzegał piękno w przemijaniu, w wyjątkowości każdego mijającego dnia, widząc w nim obraz całego wszechświata. I ślad życia, każdego poszczególnego człowieka. Część jego twórczości poświęconej ludzkiemu losowi to swoisty „portret krakowski” czyli portret, opierający się na wyjątkowość opisywanego, i refleksji nad urodą świata. Świat w twórczości Grechuty, często traktowany jest metaforycznie niemal surrealnie, opisywany językiem bliskim poezji lub z nią tożsamym. Podobnie opisywała rzeczywistość mistrzyni fotografii, Zofia Rydet. Na wystawie towarzyszącej festiwalowi będziemy mogli zobaczyć jej prace, z cyklu: „Nieskończoność dalekich dróg”, „Świat uczuć i wyobraźni”, które są jak baśniowe teodycee, będące przeczuciem naiwnej epifanii współczesnego świata. I jeżeli te cykle możemy uznać za wyraz estetycznego i formalnego buntu, to kobiece portrety zawarte w cyklu „Czas przemijania“są jak modlitwa, która nie szuka odpowiedzi na cierpienie zawarte w przemijaniu, ale uważnie go doświadcza.

Miłośnicy twórczości Marka Grechuty na podstawie udziału w tym koncercie, będą mogli samozwańczo przyznać sobie tytuł doktorski w tej dziedzinie (18.00, Muszla Koncertowa). Przed Państwem bowiem, swoisty kalejdoskop twórczości Marka Grechuty w nowych aranżacjach w wykonaniu znakomitych wokalistów, aktorów, oraz muzyków. Artyści dokonali subiektywnego wyboru utworów Grechuty, starając się wybrać z każdej płyty, z każdego okresu twórczości, przynajmniej po jednym utworze. Ten oryginalny muzyczny projekt został powołany specjalnie dla Grechuta Festival – Świnoujście. Jego liderem jest Piotr Bumaj, aktor Teatru Polskiego, któremu twórczość Marka Grechuty jest wyjątkowo bliska. Aktor ma w swoim dorobku znakomitą kreację w spektaklu muzycznym Adama Opatowicza „Magia obłoków” opartym na muzyce Jana Kantego, Pawluśkiewicza i Marka Grechuty. Utwory Grechuty wykonuje także w produkcjach kabaretowej sceny Teatru Polskiego w Szczecinie – „Czarny Kot Rudy”. Na scenie pojawią się także – wokalistka i nauczycielka śpiewu Maya Koterba, oraz (śpiewający) aktor związany z Teatrem Polskim w Szczecinie – Damian Sienkiewicz. Zespół muzyczny tworzą znakomici szczecińscy muzycy – Aleksander Jastrząb (kierownik muzyczny, piano), Maciej Marcinkowski (instrumenty dęte), Kamil Żuchowski (bas) oraz Kuba Fiszer (instrumenty perkusyjne).

Zwieńczeniem festiwalowego dnia będzie wyjątkowy koncert w Amfiteatrze im. Marka Grechuty, na którego scenie zaprezentuje się okrzyknięty przez jurorów programu „Mam Talent” najlepszy chór w Polsce, czyli Sound’n’Grace. Każdy z wokalistów to doskonale oszlifowany diament, dzięki czemu razem tworzą bogactwo muzycznych możliwości. Ci młodzi, utalentowani artyści to grupa przyjaciół, którzy pracują pod kierunkiem jedynego w Polsce duetu dyrygenckiego: Ani Żaczek i Kamila Mokrzyckiego. W ich repertuarze można znaleźć gospel, soul, r&b, jazz, Funk. Podczas świnoujskiego koncertu nie zabraknie oczywiście ich aranżacji piosenek Marka Grechuty. Bilety kosztują jedynie 40 zł, do nabycia on-line na portalu www.kupbilecik.pl oraz w kasach MDK (siedziba MDK, Galeria Art., Muszla Koncertowa oraz Amfiteatr), także bezpośrednio przed koncertem.

Przypominamy, że znakomita część wydarzeń Festiwalu jest nieodpłatna, bilety obowiązują jedynie na wybrane wydarzenia: Kamil Bednarek, „Markowa Gala”, „Tribute to Zbigniew Wodecki” oraz Jan Kanty Pawluśkiewicz: „Muzyka Filmowa i Niefilmowa”.

Festiwal jest finansowany przez Miasto Świnoujście.

Organizatorem Festiwalu jest Miejski Dom Kultury w Świnoujściu.

Partnerem organizacyjnym jest Fundacja „Korowód” im. Marka Grechuty w Krakowie.

Danuta Grechuta – Opiekun artystyczna Grechuta Festival

Partner Festiwalu jest PKO Bank Polski
Sponsorem Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020

7 SIERPNIA | ŚRODA

12.00 | Punkt widokowy kościoła Marcina Lutra – Cafe Wieża

Hejnał mariacki
16.00 | Klub Festiwalowy – Browar Miedziowy44 | wstęp wolny
„Z miłości do sentymentu”
Koncert w wykonaniu Marty Honzatko i Michała Rorata

17.00 | Klub Festiwalowy – Browar Miedziowy44 | wstęp wolny
Spotkanie „Poeci Piosenki – Antydyskoteka”
Prowadzenie: Teresa Drozda
17.00 | Filia MDK nr 2 Warszów | wstęp wolny
„Świat w obłokach”
Koncert Barbary Lubos przy akompaniamencie Adama Snopka
18.00 | Miejska Galeria Sztuki Współczesnej „ms44” | wstęp wolny
Wernisaż fotografii „Portret krakowski”
18.00 | Muszla Koncertowa | wstęp wolny
„Grechuta: muzyczna retrospektywa”
Wykonawcy: Maya Koterba, Piotr Bumaj, Damian Sienkiewicz oraz zespół w składzie:
Aleksander Jastrząb, Kuba Fiszer, Maciej Marcinkowski, Kamil Żuchowski

20.30 | Amfiteatr im. Marka Grechuty | bilety: 40 zł
Koncert zespołu Sound ‘N’ Grace

-
00:00
00:00
    -
    00:00
    00:00