5. Grechuta Festival — Świnoujście 2019: dzień czwarty (4/5)

5. Grechuta Festival — Świnoujście 2019: dzień czwarty (4/5)

Czwarty, przedostatni dzień Festiwalu rozpocznie już tradycyjnie zasygnalizuje Hejnał Mariacki, odegrany z wieży dawnego Kościoła Marcina Lutra. Hejnał na cztery strony świata odegra Przemysław Lewandowski. Wraz z dźwięki Hejnału rozbrzmiewającymi nad czterdziesto czterema wyspami zapanuje krakowski klimat…

Pierwszym popołudniowym wydarzeniem będzie oryginalny muzyczny projekt powołany specjalnie dla Grechuta Festival – Świnoujście przez znakomitych szczecińskich artystów. „Grechuta – muzyczna retrospektywa” to kalejdoskop twórczości Marka Grechuty w nowych aranżacjach. Twórcy projektu dokonali subiektywnego wyboru utworów Grechuty, starając się wybrać z każdej płyty przynajmniej po jednym utworze. Liderem jest Piotr Bumaj, aktor Teatru Polskiego, któremu twórczość Marka Grechuty jest wyjątkowo bliska. Aktor ma w swoim dorobku znakomitą kreację w spektaklu muzycznym Adama Opatowicza „Magia obłoków” opartym na muzyce Jana Kantego Pawluśkiewicza i Marka Grechuty. Na scenie pojawią się także – wokalistka i nauczycielka śpiewu Maya Koterba, oraz (śpiewający) aktor związany z Teatrem Polskim w Szczecinie – Damian Sienkiewicz. Zespół tworzą znakomici szczecińscy muzycy – Aleksander Jastrząb (kierownik muzyczny, piano), Maciej Marcinkowski (instrumenty dęte), Kamil Żuchowski (bas) oraz Kuba Fiszer (instrumenty perkusyjne). Na koncert zapraszamy o godzinie 16.00 do Klubu Festiwalowego w Browarze Miedziowym44. Wstęp wolny.

Po zakończeniu koncertu (około godziny 17.00) uznana dziennikarka Teresa Drozda ponownie zaprosi na spotkanie „Poeci Piosenki – Antydyskoteka”, czyli wspólne słuchanie piosenek napisanych przez poetów piosenki. Tych z Krakowa, którzy przyjaźnili się z Markiem Grechutą i innych, współczesnych Mu i współczesnych. Będą opowieści o autorach, kompozytorach i wykonawcach wybranych utworów, anegdoty, rys historyczny i niespodziewane skojarzenia. Na spotkanie wstęp wolny.

Także o godzinie 17.00, ale na wyspie Wolin, w dzielnicy Świnoujścia – Przytór koncertować będzie Kapela Maliszów. Rodzinny zespół z Męciny Małej w Beskidzie Niskim tworzą Jan Malisz i jego dzieci – Zuzanna i Kacper. Inspirują się tradycyjną muzyką wiejską swojego regionu ale również tańcami i przyśpiewkami z różnych obszarów Polski. Tę muzykę grają tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny, z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Koncert nie jest biletowany.

Wracamy na wyspę Uznam i o godzinie 18.00 polecamy skierować się do Muszli Koncertowej, gdzie popis da Kamil Franek Franczak, ubiegłoroczny zwycięzca Konkursu na interpretację utworów z repertuaru Marka Grechuty. Franek jest niezwykle utalentowanym wokalistą, autorem tekstów, a także aktorem związanym z chorzowskim Teatrem Rozrywki. Jest także konferansjerem i prezenterem telewizyjnym. Wszystkie te umiejętności, a także fenomenalne wyczucie w interpretacji legendarnych utworów Grechuty, zaprezentuje podczas świnoujskiego koncertu. Bilety? Nie ma! Wstęp wolny.

Kolejne muzyczne wydarzenie odbędzie się eleganckich wnętrzach Hotelu Hampton by Hilton. Na scenie pojawi się zjawiskowa aktorka i piosenkarka Sylwia Różycka. Towarzyszyć jej będzie znakomity pianista Krzysztof Baranowski, oraz obdarzony wprost niewiarygodną skalą głosu Krzysztof Niewirowski. W repertuarze koncertu odnajdą Państwo mnóstwo poezji, melancholii, także z repertuaru patrona Festiwalu. Początek koncertu o godzinie 19.00. Wstęp wolny.

Finałem czwartego dnia Grechuta Festival – Świnoujście 2019 będzie koncert artysty, na którego świnoujska publiczność czekała od pierwszej edycji imprezy. Mowa oczywiście o Kamilu Bednarku! Jego reggae’owa interpretacja słynnych „Dni, Których Nie Znamy” Marka Grechuty do dziś na portalu You Tube ma blisko 3 000 000 odsłon. Bednarek udowodnił, że muzyka nie zna granic… Podczas koncertu Bednarek wykona swoje największe przeboje, nie zabraknie także i TEGO utworu… Bilety w cenie 40 zł można nabyć on-line (www.kupbilecik.pl) lub w kasach MDK Świnoujście (siedziba MDK, Galeria Art., Muszla Koncertowa, Amfiteatr), także bezpośrednio przed koncertem.

Przez cały czas trwania Festiwalu w Galerii Art. Miejskiego Domu Kultury oraz w Miejskiej Galerii Sztuki Współczesnej ms44 można oglądać towarzyszące festiwalowi wystawy: kolejno „Wyspy wieczorne”, czyli malarstwo i rysunki Erny Rosenstein, oraz „Portrety, w duchu, Krakowskie” – fotografie Zofii Rydet.

Festiwal jest finansowany przez Miasto Świnoujście.

Organizatorem Festiwalu jest Miejski Dom Kultury w Świnoujściu.

Partnerem organizacyjnym jest Fundacja „Korowód” im. Marka Grechuty w Krakowie.

Danuta Grechuta – Opiekun artystyczna Grechuta Festival

Partner Festiwalu jest PKO Bank Polski
Sponsorem Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020

9 SIERPNIA 2019 | PIĄTEK
12.00 | Punkt widokowy kościoła Marcina Lutra – Cafe Wieża
Hejnał mariacki
16.00 | Klub Festiwalowy – Browar Miedziowy44 | wstęp wolny
„Grechuta: muzyczna retrospektywa”
Wykonawcy: Maya Koterba, Piotr Bumaj, Damian Sienkiewicz oraz zespół w składzie:
Aleksander Jastrząb, Kuba Fiszer, Maciej Marcinkowski, Kamil Żuchowski
17.00 | Klub Festiwalowy – Browar Miedziowy44 | wstęp wolny
Spotkanie „Poeci Piosenki – Antydyskoteka”
Prowadzenie: Teresa Drozda
17.00 | Filia MDK nr 1 w Przytorze | wstęp wolny
Koncert zespołu „Kapela Maliszów”
18.00 | Muszla Koncertowa | wstęp wolny
Koncert Kamila Franczaka z zespołem
19.00 | Hotel Hampton by Hilton | wstęp wolny
Koncert Sylwii Różyckiej przy akompaniamencie Krzysztofa Baranowskiego
20.30 | Amfiteatr im. Marka Grechuty | bilety: 40 zł
Koncert Kamila Bednarka

----------

eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
----------

Powiązane posty

Świnoujście: Stan wody w porcie przekroczył o 40 cm stan alarmowy!

Świnoujście. Prawdziwy przegląd tygodnia

Świnoujście. Statystyki za 2024 – więcej narodzin niż zgonów – 10 % to śluby konkordatowe