Świnoujście – Uratujmy mozaikę Rajskiego ptaka na budynku basenu przy promenadzie

Drodzy Państwo,

W imieniu mieszkańców Świnoujścia zwracamy się z prośbą o wsparcie w sprawie zachowania przy promenadzie mozaiki Rajski ptak Jana Bociągi (ściana basenu OSiR). Petycja wraz z podpisami ponad 200 mieszkańców została złożona w UM Ś-cie, a kopia jej w WKZ w Szczecinie. I choć ze względu na jej „zbyt młody wiek” może ona nie zostać objęta bezpośrednią ochroną konserwatorską, to jednak Konserwator Województwa Zachodniopomorskiego rozumie jej szczególne znaczenie dla mieszkańców naszego miasta i obiecał swe wsparcie dla naszych działań. (Kopia petycji i dokument zgłoszenia w załączniku).

Mozaika Rajski ptak, tak jak i Telesforek i Fontanna Śruba, to niezwykle ważne dla Świnoujścian obiekty stanowiące część lokalnego dziedzictwa. Są to wartości i symbole będące dla nas „wyznacznikami Świnoujścia”, swoisty kapitał pamięci miasta. Pozwalają kształtować lokalną tożsamość, poczucie dumy (zachowanie Śruby w niezmienionej postaci, odrestaurowanie Telesforka) lub straty (zakryte tynkami mozaiki na Pl Wolności czy w amfiteatrze).

Są to obiekty, które zwiększają różnorodność miasta, a tym samym zwiększają atrakcyjność kulturalną i turystyczną Świnoujścia. Zaś walka o ich zachowanie jest dowodem poczucia przywiązania mieszkańców do tych ważnych dla nich obiektów i przywiązania do swojej miejscowości.

Ktoś może powiedzieć, że zachowanie ich jest niepotrzebne, ale dla Świnoujścian są one dobrem, które wymyka się mierzalnym osądom, wskaźnikom czy gustom. Ich ponadczasowa wartość jest bezdyskusyjna i dlatego wymaga działań, które będą przeciwdziałać ich zniszczeniom.

Poprzyjcie naszą akcję póki nie jest za późno!

W imieniu Stowarzyszenia Przyjaciół ul. Hołdu Pruskiego w Świnoujściu i Towarzystwa Przyjaciół Świnoujścia
Bogumiła Karczewska-Łabuda

Jan Bociąga to jeden z tych świnoujskich twórców, z którego możemy być dumni.
Ten mający za sobą prawie 60 lat pracy twórczej artysta był uczestnikiem wielu krajowych i międzynarodowych wystaw i plenerów. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień.
Prace Jana Bociągi można oglądać w muzeach w Szczecinie i w Słupsku, galeriach francuskich i w wielu prywatnych kolekcjach nie tylko w Europie ale także i w USA i w Australii. A my mieszkańcy Świnoujścia możemy oglądać na co dzień na ścianie budynku basenu przy promenadzie.
Tematyka jego obrazów została w poważnym stopniu zdeterminowana miejscem zamieszkania. Jak sam powiedział na otwarciu jednej ze swoich wystaw: – „Mieszkam w Świnoujściu. I to miejsce determinuje oczywiście temat, jaki podjąłem w malarstwie”. Ta miłośc do morza i do światła, które odbija sie w wodzie zdominowała jego prace. Prace niezwykle kolorowe, tak jak kolorowe są jego mozaiki.
Mozaika Rajski ptak jest symbolem bogatej nadmorskiej przyrody i pozostawienie jej ożywi nową szarą zabudowę i wpisze się dobrze w charakter nowej promenady
Jeżeli nie mieliście Państwo okazji by zapoznać się z jego pracami malarskimi, to nie ma chyba ani jednego mieszkańca Świnoujścia, który by nie widział wspaniałej bardzo kolorowej mozaiki, której autor nadał tytuł „Rajski ptak”. Autorem jej jest wlasnie Jan Bociaga. Nie była to jedyna mozaika tego artysty. Inna znajdowała się na ścianach amfiteatru; niestety zniknęła pod tynkiem w trakcie jego odnawiania. By i „Rajskiego ptaka” nie spotkał podobny los i by nie zniknęła tak jak i inne świnoujskie mozaiki zwracamy się do władz naszego miasta i WKZ by objęli opieką i ochroną tę mozaikę. Mozaikę, która jest dla nas mieszkańców „wyznacznikiem Świnoujścia” jak to pięknie nazwała jedna z osób podpisujących petycję.
I choć ze względu na jej zbyt ”młody wiek”może ona nie spełniać warunków by być objętą ochroną konserwatorską, to jednak jej „szczególna wartość historyczna” jaką stanowi dla mieszkańców Świnoujścia może być podstawą by otoczyć ją szczególną pieczą.

Powiązane posty

Świnoujście. Cofka – Czy miasto było bezpieczne ??

Świnoujście. Prawdziwy przegląd tygodnia

Świnoujście. Statystyki za 2024 – więcej narodzin niż zgonów – 10 % to śluby konkordatowe