Szczecin – Sprawcy kradzieży rozbójniczej do jakiej doszło w dniu 28 lipca 2019 r. na terenie szczecińskiego kościoła zasiądą na ławie oskarżonych

 

Sprawcy kradzieży rozbójniczej do jakiej doszło w dniu 28 lipca 2019 r. na terenie szczecińskiego kościoła zasiądą na ławie oskarżonych. Sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin-Śródmieście.

Prokurator Rejonowy Szczecin-Śródmieście skierował do Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko trzem mężczyznom podejrzanym m. in. o to, że: w dniu 28 lipca 2019 r. w zakrystii Kościoła Parafii pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Szczecinie, działając wspólnie i w porozumieniu, w celu utrzymania się w posiadaniu uprzednio zabranej rzeczy w postaci różańca, użyli przemocy wobec znajdujących się tam trzech osób pokrzywdzonych, poprzez uderzenie pokrzywdzonej kobiety w ręce i jej odepchnięcie, a następnie poprzez kilkukrotne uderzenie pięścią w twarz dwóch pokrzywdzonych mężczyzn, w tym księdza proboszcza w/w parafii, zaciśniętym w pięści – podobnie do noża działającym – niebezpiecznym przedmiotem w postaci metalowego krzyża od różańca o długości 8 cm, powodując u pokrzywdzonych mężczyzn obrażenia ciała w obrębie twarzy na okres do 7 dni, przy czym sprawcy działali z powodu przynależności wyznaniowej do Kościoła Katolickiego, grożąc pokrzywdzonym natychmiastowym pozbawieniem życia i doprowadzając ich do stanu bezbronności tj o czyn z art. 281 kk w zb. z art. 119 kk i inne,

Śledztwo w tej sprawie nadzorowała Prokuratura Rejonowa Szczecin-Śródmieście w Szczecinie. Z poczynionych ustaleń wynika, iż w dniu 28 lipca 2019 r. w godzinach popołudniowych do zakrystii kościoła Parafii pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela w Szczecinie weszło dwóch spośród trzech mężczyzn. Jeden zaś pozostał przed wejściem stojąc na tzw. „czatach”.

Gdy obecna na terenie zakrystii pokrzywdzona zapytała w jakim celu mężczyźni ci przyszli – jeden ze sprawców usiłował wprowadzić ją w błąd wskazując, iż przyszli po szaty liturgiczne i mają zgodę proboszcza na ich zabranie. Kiedy jeden ze sprawców próbował chwycić za wiszący na wieszaku ornat pokrzywdzona próbując temu zapobiec została odepchnięta.

W tym czasie drugi sprawca zabrał różaniec znajdujący się w szufladzie. Gdy po chwili do zakrystii weszli pozostali dwaj pokrzywdzeni, w tym ksiądz proboszcz – żądając aby sprawcy opuścili pomieszczenia – zostali zaatakowani przez sprawców przy użyciu zabranego uprzednio różańca, zaopatrzonego w metalowy krzyż o długości 8 cm. Sprawcy przy jego użyciu, bijąc pokrzywdzonych mężczyzn po twarzach, spowodowali u nich obrażenia na okres nie dłuższy niż 7 dni w rozumieniu art. 157 § 2 kk.

Z powyższych względów oskarżeni usłyszeli oprócz zarzutu kradzieży rozbójniczej również zarzuty dotyczące usiłowania oszustwa w odniesieniu do próby zabrania z terenu kościoła szat liturgicznych (art. 13 § 1 kk w zw. z art. 286 § 1 kk), a także naruszenia nietykalności cielesnej pokrzywdzonych (art. 217 § 1 kk), a dwaj sprawcy usłyszeli dodatkowo zarzut naruszenia miru domowego (art. 193 kk).

Na skutek działań funkcjonariuszy sprawcy tych przestępstw zostali ustaleni i zatrzymani. Następnie na wniosek prokuratora sprawców aresztowano. Tymczasowe aresztowanie było stosowane również w dniu kierowania aktu oskarżenia do Sądu.

Podejrzani (w wieku 53, 28 i 27 lat) byli wcześniej karani sądownie. Dodatkowo jeden z podejrzanych obecnie zarzucanego mu czynu kradzieży rozbójniczej dopuścił się w warunkach recydywy. Spośród przestępstw zarzucanych oskarżonym kradzież rozbójnicza zagrożona jest najsurowszą karą pozbawienia wolności od roku lat do 10, przestępstwo oszustwa zaś – na podstawie art. 286 § 1 kk – zagrożone jest karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

 

Prokuratura

----------

eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
----------

Powiązane posty

Ingres Arcybiskupa Wiesława Śmigla do Bazyliki Archikatedralnej w Szczecinie

Szczecin-Goleniów – Lotnisko czy „kurnik z pasem startowym”?

Kluczowy krok dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina