Festiwal Moniuszko Inspiration! od 3 listopada w Operze na Zamku w Szczecinie

3 listopada w Operze na Zamku w Szczecinie rozpocznie się Festiwal Moniuszko Inspiration! Wystąpią między innymi Aleksandra Kurzak, odbędzie się tez Międzynarodowa Gala Wokalna. Festiwal potrwa do 10 listopada.

Festiwal Moniuszko Inspiration!

Czy muzyka Moniuszki 200 lat od jego urodzin pozostaje wciąż aktualna i potrafi inspirować artystów i publiczność? Czy jego twórczość kojarzy się z czymś odległym, hermetycznym i niemodnym? Festiwal Moniuszko Inspiration! jest odpowiedzią na te pytania. Międzynarodowe grono artystów podczas 7 wydarzeń festiwalowych zinterpretuje muzykę Moniuszki w wielu oddalonych od siebie stylistykach. Od muzyki ludowej, poprzez balet i operę aż po jazz. Nie zabraknie entuzjazmu wykonawców amatorów, talentu wschodzących gwiazd operowych scen, a także uznanych artystów o światowej renomie.

Zapraszamy Państwa do świętowania urodzin Stanisława Moniuszki w najbliższych sobie muzycznych światach, jak i do odwiedzin tych, które na co dzień wydają się Państwu odległe.

Kalendarium:

3.11.2019 Moniuszko Inspiration! – balet

„Wieczór baletów polskich”

Opera na Zamku, g. 18.00, bilety: 30-70 zł

Pierwsza część wieczoru to mistrzowsko zorkiestrowana i żywiołowa „Pieśń o ziemi” Romana Palestra w niezwykle energetycznej choreografii włoskiego artysty Paolo Mangioli, umieszczonej w przestrzeni barw tęczy, białego szumu i spikselowanych zdjęć. Druga – to nowatorskie ujęcie „Na kwaterunku” Stanisława Moniuszki, w którym Robert Bondara, używając nowoczesnego języka tańca i współczesnych środków inscenizacyjnych, uniwersalizuje treść oryginalnej historii, by wydobyć z niej ponadczasowe wartości i podkreślić piętno, jakie wojna odciska na życiu ludzkim.

5.11.2019 Moniuszko Inspiration! – romantyzm

Kantata „Widma” S. Moniuszki na podstawie „Dziadów” A. Mickiewicza,

Opera na Zamku, g. 11.00, bilety: 20 zł

Muzyczna ilustracja II cz. „Dziadów” A. Mickiewicza w formie kantaty na solistów, chór i orkiestrę z ważną rolą narratora. Kwintesencja romantyzmu w twórczości S. Moniuszki, odnosząca go wprost do grona narodowych wieszczów epoki. Artystyczne i duchowe misterium ukazujące muzycznie tajemnice przedchrześcijańskich obrzędów w kulturze ludowej obszarów dzisiejszej Litwy i Białorusi.

Prawykonanie dzieła miało miejsce w drugą rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego i było ważnym wydarzeniem wzmacniającym tożsamość Polaków opłakujących poległych w walkach o niepodległość ojczyzny.

6.11.2019, Moniuszko Inspiration! – jazz

„The Jazz Brigade meet Moniuszko”

Opery na Zamku, g. 19.00, bilety: 25-45 zł

Wielokulturowy projekt artystyczny, w którym Sylwester Ostrowski wraz ze swoją międzynarodową Brygadą, kwintetem muzyków z Polski, Japonii, Afryki i USA, a także znakomitą wokalistką Deborah Brown, oddaje hołd ikonie polskiej opery Stanisławowi Moniuszce oraz fuzji amerykańskiego i polskiego jazzu. Rezultatem jest swingujący zbiór utworów, które łączą hard bop, cool jazz, kompozycje amerykańskie oraz polską tradycję muzyki romantycznej, razem tworząc piękną muzyczną i historyczną opowieść. Muzyka w ich wykonaniu ma wiele korzeni. Brzmi mocno i słucha się jej świetnie.

7.11.2019, Moniuszko Inspiration! – sacrum

Utwory religijne Stanisława Moniuszki na solistów, chór i organy

kościół garnizonowy pw. św. Wojciecha, g. 19.30, bilety: 15 zł

Nastrojowe spotkanie z „innym Moniuszką”, które może być okazją do kontemplacji i zadumy, ale także pozwoli lepiej poznać twórczość religijną, jak również osobowość i duchową stronę wybitnego kompozytora. Tego wieczoru zabrzmią utwory w wykonaniu solistów, chóru i organów, takie jak Offertorium, Ojcze nasz, Benedictus, Oto drzewo krzyża, Pieśni żałobne oraz Msza żałobna g-moll. Refleksyjny charakter repertuaru pomoże niewątpliwie głębiej doświadczyć bliskości listopadowych świąt, podczas których wspominamy tych, którzy od nas odeszli.

8.11.2019, Moniuszko Inspiration! – folk

ZPiT Szczecinianie „Verbum nobile – szlachetne słowo honoru”

Opera na Zamku, g. 19.00, bilety: 20 i 30 zł

Spektakl inspirowany twórczością muzyczną Stanisława Moniuszki, podczas którego widzowie będą mogli usłyszeć mniej i bardziej znane kompozycje tego twórcy, ale również tradycyjną muzykę regionalną, która sięga do rdzenia naszej kultury i tradycji muzycznej oraz tanecznej. Pretekstem do powstania spektaklu stały się stare, łacińskie słowa verbum nobile, czyli szlachetne słowo honoru. Wykonawcy w zaskakujący sposób przeniosą widzów w kolorowy świat polskiego tańca, śpiewu i żywej muzyki.

9.11.2019, Moniuszko Inspiration! – koncert nadzwyczajny

Recital Aleksandry Kurzak i Marka Ruszczyńskiego

Opera na Zamku, g. 19.00, bilety: 50-150 zł

Nadzwyczajny recital, podczas którego światowej sławy śpiewaczka operowa Aleksandra Kurzak z towarzyszeniem pianisty Marka Ruszczyńskiego zaprezentuje kompozycje Stanisława Moniuszki. Wydarzenie to przeniesie nas w świat pieśni „ojca polskiej opery narodowej”, autora „Śpiewników domowych”, zbioru, który nie tylko swoją obszernością, ale i kunsztem stawia Moniuszkę w gronie najwybitniejszych twórców europejskiej liryki romantycznej.

Aleksandra Kurzak, wybitna sopranistka związana z najważniejszymi scenami na świecie: La Scalą w Mediolanie, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Royal Opera House w Londynie, Staatsoper w Monachium i Wiedniu. Marek Ruszczyński, znakomity pianista młodego pokolenia, koncertujący na scenach w Londynie, Paryżu, Wiedniu, Berlinie i Nowym Jorku.

10.11.2019, Moniuszko Inspiration! – opera

Międzynarodowa Gala Operowa „Moniuszko – inspiracje”

Opera na Zamku, g. 18.00, bilety: 25-50 zł

Gala operowa z udziałem międzynarodowych i polskich śpiewaków, którzy razem z Orkiestrą Opery na Zamku w Szczecinie pod batutą dyrektora artystycznego Jerzego Wołosiuka, zaproszą Państwa w muzyczną podróż po Europie Stanisława Moniuszki. Artyści zaprezentują zarówno utwory największego polskiego kompozytora operowego, jak i twórców działających w jego czasach, m.in. Meyerbeera, Rossiniego, Smetany i Glinki. Wśród solistów znajdą się laureaci nagrody Opery na Zamku przyznanej podczas 10. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie – mezzosopran z Rosji/Izraela Zlata Khershberg oraz brazylijski tenor Matheus Pompeu.

Pozdrawiam serdecznie

Magdalena Jagiełło-Kmieciak

rzecznik prasowy Opery na Zamku

----------

eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
----------

Powiązane posty

Ingres Arcybiskupa Wiesława Śmigla do Bazyliki Archikatedralnej w Szczecinie

Szczecin-Goleniów – Lotnisko czy „kurnik z pasem startowym”?

Kluczowy krok dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina