Kiedy na zewnątrz robi się chłodniej, a pogoda przestała nas rozpieszczać, w głowach kierowców rodzi się pytanie: „Czy to czas na wymianę opon na zimowe?”. Wiele osób nadal czeka z tą decyzją do pierwszego śniegu, czego skutkiem są nie tylko ogromne kolejki w serwisach samochodowych, kolizje i stłuczki, ale także zwyczajne przepłacanie. Istnieją także kierowcy, którzy w ogóle nie wymieniają opon, nie zdając sobie sprawy z tego, jak wiele ryzykują taką formą „oszczędności”. Czym zatem różnią się opony letnie od zimowych? Kiedy je zmieniać i jak je dobrać?
Czym różnią się opony zimowe od opon letnich?
Podstawową różnicą pomiędzy oponami zimowymi a letnimi jest widoczna z zewnątrz budowa bieżnika. Posiada on wiele szerokich rowków i lamel, przy czym kanały odprowadzające wodę i śnieg są węższe w części centralnej, a szersze po bokach. Taki bieżnik zapewnia większą przyczepność zarówno na grubej warstwie śniegu, jak i na gładkim lodzie. Mniej oczywistą i niewidoczną gołym okiem różnicą jest także skład chemiczny obu rodzajów opon. Opony letnie stworzone są z mieszanki sadzy i syntetycznego kauczuku. Taka kompozycja gwarantuje im dobrą przyczepność przy wysokich temperaturach, jednak kiedy spada ona do 7 stopni Celsjusza, ogumienie zaczyna twardnieć, tracąc swoją przyczepność i wydłużając drogę hamowania pojazdu. Opony zimowe produkowane są natomiast z mieszanki kauczuku oraz krzemu. Dzięki temu są bardziej elastyczne, nawet przy bardzo niskich temperaturach. Gwarantuje to nie tylko lepszą przyczepność, ale także dwukrotne skrócenie drogi hamowania.
Kiedy należy wymienić opony letnie na opony zimowe?
Opon zimowych nie możemy zakładać za wcześnie, gdyż może to doprowadzić do szybkiego zużycia bieżnika. Jeżeli zaś założymy je za późno, możemy z łatwością zostać sprawcą niebezpiecznej kolizji. Wiele osób uważa, że opony zimowe zakładamy dopiero wtedy, kiedy na zewnątrz pojawiają się pierwsze mrozy, tymczasem wymianę opon należy oprzeć na informacji o temperaturze twardnienia opon letnich. Oznacza to, że gdy tylko temperatura powietrza spada do 7 stopni Celsjusza i wykazuje dalszą tendencję spadkową, powinniśmy wymienić opony letnie na zimowe.
Jak dobrać opony zimowe?
Opony zimowe nie muszą być produktem nowym, o ile dokładnie zbadanym ich jakość i poziom zużycia. Niezależnie od tego, czy wybieramy opony nowe, czy z drugiej ręki, musimy jednak dopasować je przede wszystkim do swojego samochodu oraz stylu jazdy. Mitem jest krążąca wśród kierowców opinia, że opony zimowe mogą być węższe niż zaleca to producent posiadanego modelu auta. Opony muszą mieć także odpowiedni indeks prędkości i nośności. Nośność opisuje maksymalne obciążenie każdej opony. W przypadku modeli zimowych jest to liczba 91. Indeks prędkości mówi z kolei o maksymalnej prędkości, jaką może rozwinąć bezpiecznie pojazd wyposażony w daną oponę. W przypadku zimówek, nie powinien być niższy niż ten oznaczony literką Q – do 160 km/h. Wybierając opony natkniemy się także na pojęcie klasy – ekonomicznej, średniej oraz premium. Wyróżniono je między innymi na podstawie żywotności, ceny, oporów toczenia, przyczepności czy zużycia paliwa. Przedstawicielami poszczególnych klas są:
– Michelin, Nokian, Continental, Bridgestone – klasa premium,
– Fulda, Hankook, Uniroyal – klasa średnia,
– Zeetex, Barum, Imperial – klasa ekonomiczna.
Nadal nie wiesz dlaczego powinieneś wymienić opony letnie na zimowe? Inny bieżnik i inna mieszanka ogumienia to nie tylko większe bezpieczeństwo, czyli szybsze i efektywniejsze odprowadzanie wody, śniegu i błota poślizgowego, większa stabilność i krótsza droga hamowania, ale także większy komfort prowadzenia pojazdu.
Każdy model opon zimowych dowolnej klasy i marki znajdziesz w ofercie sklepu Allegro, zarówno w wariancie używanym, jak i nowym, często objętym także kilkuletnią gwarancją producenta. Nie czekaj na pierwszy śnieg – już dzisiaj zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.