Strona główna » Abonament czy karta – jaką formę rozliczeń z operatorem komórkowym wybrać?

Abonament czy karta – jaką formę rozliczeń z operatorem komórkowym wybrać?

by Daniel SZYSZ

 

Wybór telefonu na kartę lub abonament to niezwykle ważna decyzja, która może zaważyć o Twoich wydatkach i zadowoleniu przez najbliższe lata. Może też pozwolić Ci zyskać swobodę działania w sytuacji, gdy na rynku pojawiają się nowe kuszące oferty. Zbliżając się do zakończenia umowy czy zmiany operatora, warto rozważyć korzyści każdej z tych form rozliczenia.

Abonament czy karta? Telefony na kartę dają swoim użytkownikom dużą elastyczność i kontrolę nad wydatkami, nie wymagając podpisywania wielomiesięcznych umów. Z drugiej strony brak doładowania konta w określonym terminie skutkuje blokadą połączeń wychodzących. Blokadą taką nie muszą przejmować się abonenci, gdyż zawarta umowa gwarantuje im nieprzerwany dostęp do usług. Ponadto najnowsze oferty telefonów na abonament umożliwiają użytkownikom zakończenie umowy w dowolnym momencie i wybór innej opcji. Dowiedz się więcej o najważniejszych atutach telefonów na kartę i na abonament i wybierz najkorzystniejsze rozwiązanie.

Telefon na kartę – elastyczność i kontrola wydatków

Telefon na kartę to korzystna opcja dla tych, którzy cenią sobie elastyczność, brak zobowiązań i pełną kontrolę nad wydatkami. Często wybierają je osoby oszczędne, które w razie konieczności są w stanie chwilowo obejść się bez stałego kontaktu z innymi.

Aby korzystać z rozliczenia na kartę, czyli tak zwanego prepaid, użytkownik nie musi podpisywać umowy. Wystarczy, że doładuje konto określoną kwotą i może korzystać z pełni usług mieszczących się w ofercie, nie wiążąc się z operatorem na miesiące czy lata. Oznacza to, że może zrezygnować z usług dosłownie w każdej chwili bez ponoszenia konsekwencji za zerwanie umowy. Dzięki temu, jeśli na rynku pojawi się bardziej atrakcyjna oferta, użytkownik ma pełną swobodę skorzystania z niej i przejścia do innego operatora.

Ważną cechą telefonów na kartę jest także elastyczna forma rozliczania, ułatwiająca kontrolę nad wydatkami. Usługi przedpłacone dostępne są dopiero po wpłaceniu środków na konto. Ma to swoje plusy i minusy. Z jednej strony, rozwiązanie to pozwala zapobiec dodatkowym wydatkom. Dzięki blokadzie nie ma bowiem możliwości, abyśmy wydzwonili większą kwotę niż założyliśmy. Z drugiej jednak strony, po wyczerpaniu środków lub po upływie ważności konta użytkownik traci możliwość wykonywania połączeń aż do chwili następnego doładowania. Może to być kłopotliwe, zwłaszcza jeśli zdarza nam się zapomnieć o doładowaniu lub nie skontrolować upływu środków. Wówczas pozostaje nam jedynie opcja odbierania połączeń.

Kontrolę wydatków ułatwia comiesięczne wykupowanie korzystnych cenowo pakietów. W ten sposób zyskujesz usługi dostosowane do bieżących potrzeb, takich jak urlop czy wyjazd za granicę. Co więcej, jeśli w danym momencie nie masz środków, by zasilić konto, po prostu nie korzystasz z pełni usług do czasu, aż będziesz w stanie opłacić telefon.

Wadą telefonów na kartę jest fakt, że nie są one objęte polityką roamingową Roam Like At Home. Wyjeżdżając za granicę, musisz więc dodatkowo opłacić roaming. Nie jest to też opcja dla tych, którzy potrzebują nieprzerwanej dostępności usług. Jeśli nie możesz lub nie chcesz ryzykować chwilowej blokady połączeń wychodzących, bezpieczniejszą opcją będzie abonament.

Abonament – ciągłość usług nawet bez zobowiązań

Telefony na abonament kojarzą się z połączeniem dwóch ważnych cech: ciągłości dostępu do usług w zamian za długotrwałe zobowiązanie. Wprowadzenie na rynek najnowszych ofert abonamentu odświeżyło jednak tę kombinację na korzyść abonentów.

Opłacając comiesięczną fakturę, użytkownik rzeczywiście nie musi martwić się, że nagle zostanie mu zablokowana możliwość wykonywania połączeń. Jest to zatem idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie stały kontakt z innymi i wynikające z niego poczucie bezpieczeństwa. Co do zobowiązań, na rynku istnieją już oferty abonamentu w ramach umowy na czas nieokreślony, którą rozwiązać można w dowlonym momencie. Dzięki temu znika najważniejsze ograniczenie, jakim obwarowane były dotąd telefony postpaid. Abonent, tak samo jak użytkownik telefonu na kartę, może w każdej chwili przejść do innego operatora lub zamienić swoją umowę na inną, aktualnie najkorzystniejszą ofertę. Zatem zamiast zobowiązania zyskuje swobodę, a wraz z nią, nieprzerwaną możliwość wykonywania połączeń.

Przeciwnicy abonamentu ostrzegają, że może on się wiązać z dodatkowymi opłatami. Większości z nich da się jednak uniknąć starannie wybierając ofertę i zachowując minimum ostrożności. Dodatkowe opłaty przeważnie są niemiłym zaskoczeniem dla użytkowników sieci. Zdarzają się na przykład wtedy, gdy nasz telefon wpada w ręce dzieci lub gdy będąc w górach nieświadomie znajdujemy się w strefie zagranicznego operatora i zaczynamy korzystać z roamingu. Obecnie jednak dzięki ofertom z nielimitowanymi rozmowami, SMS-ami i wieloma GB internetu, zagrożenie przekroczenia opłaconego limitu maleje niemal do zera. Nie musisz się też martwić o nieplanowane koszty za granicą, jeśli tylko pamiętasz o uaktywnieniu usługi roamingu. Ta zaś w ofercie abonamentu może być dostępna nawet za darmo.

Istotne przy wyborze oferty jest również to, czy zamierzasz nabyć nowy telefon. Opcja ta nie jest dostępna użytkownikom telefonów na kartę. Wielu operatorów umożliwia kupno telefonu na raty po korzystnej cenie, którą doliczasz do kosztów abonamentu. Przed wyborem takiego rozwiązania dobrze przeliczyć jego ostateczny koszt. Zdarza się bowiem, że jest on mniej opłacalny niż wynika to z pobieżnej analizy oferty. Jeśli nie wiążesz przejścia na abonament z chęcią kupna nowego telefonu, możesz znaleźć najkorzystniejszą cenowo ofertę na rynku.

Abonament czy karta? Wybierz najbardziej korzystną i swobodną formę rozliczenia

Obecnie wybór między abonamentem a telefonem na kartę nie sprowadza się już do podjęcia decyzji w kwestii wielomiesięcznego zobowiązania. Oferty abonamentu z możliwością zerwania umowy w każdej chwili zapewniają bowiem taką samą swobodę, co telefony na kartę. O tym, na którą formę rozliczenia warto postawić, decydują inne czynniki.

Telefony na kartę zapewniają elastyczność w kwestii terminu doładowania konta, jednak po wyczerpaniu środków uniemożliwiają korzystanie z części usług. Jest to więc korzystne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć swoje wydatki pod kontrolą, ale i nie martwią się ewentualnym przerwaniem dostępu do usług.

Z kolei telefon na abonament wymaga regularnego opłacania faktury, zapewnia jednak przy tym ciągłość kontaktu z innymi. Dlatego też jest to rozwiązanie dla tych, którzy chcą czuć się bezpiecznie i uniknąć blokady połączeń wychodzących w nieodpowiednim momencie. To zatem idealna opcja dla osób starszych, dzieci czy osób potrzebujących niezawodnego telefonu do celów służbowych.

Obie formy rozliczenia mogą być dostępne za korzystne pieniądze. Aby zobaczyć co oferuje najlepsza oferta na abonament należy wykonać analizę konkretnych ofert operatorów. Zapoznaj się z ofertą abonamentów sieci OTVARTA. Dowiedz się więcej o obszernych pakietach usług w korzystnych cenach bez zobowiązań.



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska