Strona główna » Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych

Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych

by Daniel SZYSZ

Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych

W trzecią niedzielę listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Zainicjowany został przez angielską organizację Road Peace w 1993 roku. Początkowo jako Europejski Dzień Pamięci, a od października 2005 r., po zaproszeniu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ państw członkowskich i społeczność międzynarodową, jako wydarzenie ogólnoświatowe. W Polsce główne obchody Dnia Pamięci odbywają się w miejscowości Zabawa koło Tarnowa, m.in. przy Pomniku Ofiar Wypadków Drogowych „Przejście”.

Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. Po raz kolejny przypominamy o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Zachęcamy też do stosowania się do poniższego dekalogu rozsądnego kierowcy.

Jak bezpiecznie poruszać się po autostradach i drogach ekspresowych, jak odczytywać informacje ze znaków o zmiennej treści, jakie są zasady sprawnego włączania się do ruchu czy też postępowania przy awarii pojazdu. Warto jeszcze raz przypomnieć podstawowe zasady. Zastosujcie się do nich:

Kierowco – patrz na znaki o zmiennej treści
Kierowco – utrzymuj bezpieczny odstęp
Kierowco – korytarz życia może uratować niejedno życie
Kierowco – pas awaryjny tylko do awaryjnych sytuacji
Kierowco – włączaj się bezpiecznie do ruchu i korzystaj z „suwaka”
Kierowco – zapamiętaj ten numer 19 111
Kierowco – świeć przykładem, skupiaj się na drodze i dbaj o odpoczynek

Bezpieczeństwo na drodze

Zdradliwa jesienna aura. O czym warto pamiętać?

W okresie jesiennym kierowcy powinni wziąć pod uwagę pogarszające się warunki atmosferyczne, które bezpośrednio wpływają na prowadzenie pojazdu. Coraz więcej mglistych dni, opady deszczu, niższa temperatura i mokre liście na drodze to wyraźny sygnał, aby zredukować prędkość.

W takich warunkach droga hamowania znacząco się wydłuża. Pamiętajmy, że wartości prędkości wskazane na znakach to prędkość maksymalna, jaka obowiązuje na danym odcinku. Na drodze trzeba zachować zdrowy rozsądek. Dostosujmy prędkość do panujących warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.

Pamiętajmy również o odpowiednim przygotowaniu pojazdu – sprawnych wycieraczkach, czystych reflektorach, a podczas jazdy o zachowaniu bezpiecznej odległości od poprzedzającego nas pojazdu. Zmieńmy również opony na zimowe. Optymalne okno pracy opon zimowych zaczyna się gdy temperatura powietrza spada poniżej od 7 stopni Celsjusza.

Szczególna ostrożność przy przejściach

Niestety wciąż dochodzi do zbyt dużej liczby wypadków z udziałem pieszych na wyznaczonych przejściach. W 2018 roku, na drogach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, wypadki z udziałem pieszych stanowiły 14 proc. wszystkich wypadków. Tym bardziej teraz w okresie jesienno-zimowym, kiedy widoczność spada, należy zachować szczególną ostrożność przy przejściach dla pieszych i zwracać uwagę na niechronionych uczestników ruchu.

Prowadzimy cykliczne kontrole dróg krajowych (w tym przejść dla pieszych) i analizujemy wypadkowość z udziałem pieszych. W tym roku rozpoczęliśmy audyt przejść dla pieszych, który zakończy się przyszłym roku. Prowadzą go audytorzy i inspektorzy bezpieczeństwa ruchu drogowego zatrudnieni w GDDKiA. Wnikliwie skontrolują wszystkie przejścia dla pieszych na drogach zarządzanych przez GDDKiA. Szerzej o audycie GDDKiA na przejściach dla pieszych pisaliśmy tutaj: https://www.gddkia.gov.pl/pl/a/33785/Rozpoczynamy-audyt-przejsc-dla-pieszych.

Edukujemy o bezpieczeństwo

W sierpniu i wrześniu br. w ramach obchodów 200. rocznicy powstania Centralnej Administracji Drogowej, GDDKiA zorganizowała serię wydarzeń informacyjno-edukacyjnych dla użytkowników dróg krajowych na terenie wybranych Miejsc Obsługi Podróżnych na autostradach A1, A2 i A4.

Celem projektu była poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego i jego uczestników, popularyzowanie właściwych zachowań w ruchu drogowym, a także zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Aspekty te są istotne w perspektywie wzmożonego ruchu drogowego.

Zasady i dobre praktyki wskazane podczas akcji obowiązują użytkowników dróg przez cały rok, dlatego pamiętajmy o nich zwłaszcza teraz, kiedy warunki pogodowe ulegają pogorszeniu.

Ponadto w trakcie trwania akcji informowaliśmy o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Wytypowaliśmy 10 najważniejszych zasad rozsądnego kierowcy na drogach krajowych. Pisaliśmy o tym:

https://www.gddkia.gov.pl/pl/a/34529/Bezpieczenstwo-na-drogach-Akcja-edukacyjno-informacyjna-GDDKiA
https://www.gddkia.gov.pl/pl/a/34623/Akcje-bezpieczenstwa-na-autostradach
https://www.gddkia.gov.pl/pl/a/34664/Kilkuset-podroznych-wzielo-udzial-w-akcji-informacyjno-edukacyjnej
https://www.gddkia.gov.pl/pl/a/34779/Bezpiecznego-powrotu-z-wakacji
https://www.gddkia.gov.pl/pl/a/34735/W-ostatni-weekend-prowadzilismy-akcje-edukacyjna-w-wojewodztwie-dolnoslaskim

Informacje o warunkach ruchu po drogach krajowych

Najświeższe informacje na temat sytuacji na drogach krajowych zarządzanych przez GDDKiA dostępne są na stronie internetowej www.gddkia.gov.pl, w zakładkach „Serwis dla kierowców” oraz „Mapa kamer monitorujących”, w której znajdują się aktualne odczyty z 550 stacji meteorologicznych wraz z obrazami sytuacji drogowej rejestrowanymi przez około 1000 kamer.

19 111 Punkt Informacji Drogowej GDDKiA
Lista utrudnień
Mapa warunków drogowych
Mapa kamer monitorujących
Mapa ograniczeń na przejściach granicznych
Kierowcy powinni zwracać uwagę na komunikaty wyświetlane na znakach zmiennej treści umieszczonych przy drogach krajowych i stosować się do wyświetlanych tam informacji.

W przypadku, gdy dostęp do Internetu jest utrudniony, skorzystać można z ogólnodostępnego w całej Polsce numeru informacji drogowej GDDKiA 19 111, gdzie na bieżąco dyżurni pełniący dyżur przekażą informację o utrudnieniach i warunkach ruchu.



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska