5 zalet elektronicznej rejestracji czasu pracy
Jesteś przedsiębiorcą i zatrudniasz pracowników w swojej firmie? Zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązkowo musisz prowadzić ewidencję czasu pracy zatrudnionych osób. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele programów, które służą do elektronicznej rejestracji przepracowanych godzin i jest to spore ułatwienie zarówno dla działu kadr, jak i dla samych pracowników. Sprawdź, jakie mają zalety elektroniczne systemy rejestracji czasu pracy.
RCP – co to jest?
RCP to w skrócie Rejestracja Czasu Pracy i jest to pojęcie obejmujące szereg środków, które mają na celu kontrolowanie czasu wejścia i wyjścia pracownika do miejsca pracy, spóźnienia, zwolnienia, itp. W dzisiejszych czasach większość firm korzysta z możliwości prowadzenia ewidencji czasu pracy w formie elektronicznej, co jest znacznym ułatwieniem szczególnie w dużych firmach, które szybko się rozwijają i zatrudniają coraz więcej pracowników. Państwowa Inspekcja Pracy dopuszcza elektroniczne rejestratory czasu pracy, ponieważ można skorzystać w razie konieczności z wydruku na życzenie osoby przeprowadzającej kontrolę.
5 zalet wprowadzenia elektronicznej RCP w firmie
Jeśli zastanawiasz się, czy rejestracja czasu pracy RCP w twojej firmie powinna być prowadzona w formie elektronicznej, poznaj najważniejsze zalety nowoczesnych systemów rejestrujących czas pracy. Po pierwsze, dzięki programom ewidencjonującym wszystkie spóźnienia pracowników, ich nadgodziny i nieobecności łatwiej można prowadzić miesięczne rozliczenia płacowe. Ponadto jest opcja wygodnie przygotować zestawienie wynagrodzenia poszczególnych pracowników, z uwzględnieniem ich czasu podstawowego i stawek ponadnormatywnych. Po drugie, lista obecności pracowników będzie prowadzona zgodnie z wymaganiami Kodeksu Pracy i system automatycznie wykryje błąd. Wszystkie potrzebne dane będą ujęte w systemie, m.in. dane osobowe pracownika, jego godziny wejścia i wyjścia, przedwczesne opuszczenie miejsca pracy. Trzecią zaletą elektronicznej rejestracji czasu pracy jest podniesienie poziomu dyscypliny u pracowników, przykładowo poprzez używanie kart zbliżeniowych przy rozpoczynaniu i kończeniu pracy, ale także przy wyjściach służbowych. Kolejne zalety to zmniejszenie ilości zużywanego papieru w firmie na drukowanie list obecności, a poza tym elektroniczne rejestratory czasu pracy usprawniają pracę działu kadr i pozwalają na ich integrację z programem kadrowo płacowym, używanym w danym przedsiębiorstwie.
Dodatkowe funkcje systemów RCP
Oprócz podstawowych funkcji współczesne systemy RCP pozwalają na wprowadzenie indywidualnych ustawień w programie, np. możliwość zdefiniowania konkretnego zdarzenia jak wyjście służbowe albo przysługująca dodatkowa przerwa “na papierosa”. Wśród dodatkowych opcji pracodawca ma możliwość wdrożyć u siebie w firmie system zapis zdjęć pracowników, którzy zgłaszają swój status na liście obecności, dzięki czemu można uniknąć rejestrowania się jednej osoby z użyciem kilku kart innych pracowników. Więcej informacji na temat nowoczesnego pomiaru czasu pracy pracowników znajdziemy w artykule: „Rejestracja czasu pracy (RCP) – w jaki sposób mierzyć czas pracy pracowników?”.