Turystyka krajowa z roku na rok zyskuje coraz bardziej na popularności.
Wśród trendów zaobserwować można wyraźne zainteresowanie środowiskiem naturalnym, co ma odzwierciedlenie rozwojem turystyki na terenach wiejskich czy leśnych. Stopniowo odchodzi się od turystyki masowej na rzecz indywidualnej. Przy wyborze kierunku turystycznego coraz większą rolę odgrywa nastawienie na poznanie, pozytywne przeżycia i emocje.
Kierunki cieszące się niesłabnącą popularnością
Polska jest miejscem chętnie wybieranym na wypoczynek, nie tylko wakacyjny. Niezmiennie wśród najpopularniejszych województw będą pomorskie, zachodniopomorskie oraz małopolskie. Jednak preferencje turystów delikatnie się zmieniają. Podróżnicy wybierają coraz częściej miejsca, gdzie nie ma takich tłumów jak na przykład w Zakopanem czy we Władysławowie. Już teraz możemy mówić o wzrostach w województwie śląskim, dolnośląskim, hitem staje się podlaskie.
Wśród kierunków nadmorskich nadal przeważać będą: Władysławowo, Łeba, Kołobrzeg, Krynica Morska, Międzyzdroje, Mielno, Ustka oraz miejscowości z Półwyspu Helskiego. Niesłabnącą popularnością cieszą się również góry, tutaj możemy wskazać lidera o każdej porze roku – Zakopane oraz Karpacz, Szklarską Porębę, Szczyrk, Szczawnicę, Białkę Tatrzańską, Wisłę, czy Polańczyk i Solinę. Nadal chętnie odwiedzane będą również Mazury (Giżycko, Mikołajki, Mrągowo) oraz miasta takie jak Gdańsk, Kraków, Wrocław, Poznań.
Z każdym rokiem na popularności zyskują agroturystyki oraz niestandardowe obiekty noclegowe, turyści coraz bardziej cenią dodatkowe aspekty poza łóżkiem. Spanie w namiotach tipi, wozach, na drzewach czy w zamku lub kopalni, to marzenie niejednej osoby – mówi Kamila Miciuła z portalu Nocowanie.pl.
Co jeszcze będzie kierowało wyborami turystów w 2020 roku?
Łono natury
Cisza i spokój, a przy tym minimalizm! Zamiast dużego bagażu i luksusowego pobytu w hotelu ludzie wybierają pobyt na łonie natury. Można ukryć się przed światem, w lasach pełnych świeżego powietrza, na uboczu miast, to pozwala cieszyć się nawet z małych rzeczy.
Takim miejscem jest na przykład Spała.
Parki Narodowe i Krajobrazowe
Nie tylko te w górach, ale również w innych częściach kraju. Parki to miejsca, gdzie można spotkać rzadkie gatunki roślin i zwierząt, które nie występują nigdzie indziej w Polsce. Turyści coraz częściej eksplorują te tereny, wrażenie robią wydmy w Słowińskim PN, żubry w Białowieskim PN czy piękno Borów Tucholskich. Chętnie odwiedzane jest także Polesie Lubelskie, czy Sobiborski Park Krajobrazowy na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim.
Góry, nie tylko te najwyższe
Góry to przede wszystkim południe Polski – wszyscy jednym tchem wymieniają w tym przypadku Tatry, Bieszczady czy Pieniny. Ale malownicze wzniesienia znajdują się również tam, gdzie raczej nikt się nie spodziewa…
Tłumy na szlakach w Tatrach sprawiają, że coraz więcej osób wybiera inne szczyty. Turyści chętnie zdobywają Beskidy. Wśród najpopularniejszych pasm można wymienić tutaj Beskid Śląski, Beskid Żywiecki. Zaś w łańcuchu Sudetów koniecznie trzeba odwiedzić Góry Sowie oraz Góry Stołowe. Osobom rozpoczynającym przygodę z górskim treningiem polecamy Góry Świętokrzyskie.
Plaże nudystów
Ludzie potrzebują coraz więcej swobody, którą dają nie tylko góry, ale również plaże nudystów! Odpoczynek na golasa nie wzbudza już takiej kontrowersji. Do miejsc ze specjalnym oznaczeniem informującym o kąpielisku nudystów należą: plaża w Łebie, plaża w gdańskich Stogach oraz Grzybowo w gminie Kołobrzeg. Plaże te cieszą się dużym zainteresowaniem i przyciągają wielu amatorów nagiego plażowania. Gdzie jeszcze znajdziesz plaże nudystów? Sprawdź!
Odpowiedzialne podróżowanie
Turyści coraz chętniej korzystają z obiektów oferujących EKO rozwiązania, dlatego w tym roku wprowadziliśmy w portalu Nocowanie.pl specjalny filtr, ułatwiający znalezienie ekologicznych obiektów. Podróżnicy chętniej przemieszczają się również samochodami elektrycznymi, polecamy mapę noclegów ze stacjami ładowania EV. Cieszy fakt, że dla coraz większej liczby osób istotne jest odpowiedzialne podróżowanie, a w kwestii dbania o środowisko nie ma urlopu! – komentuje Kamila Miciuła z portalu Nocowanie.pl
Joanna Ścigała
Rzecznik Prasowy
Urząd Miejsk