Strona główna » WIRTUALNY ASYSTENT ODPOWIE NA PYTANIA ZWIĄZANE Z KORONAWIRUSEM

WIRTUALNY ASYSTENT ODPOWIE NA PYTANIA ZWIĄZANE Z KORONAWIRUSEM

by Daniel SZYSZ

WIRTUALNY ASYSTENT ODPOWIE NA PYTANIA ZWIĄZANE Z KORONAWIRUSEM

Ministerstwo Zdrowia we współpracy z IBM Polska uruchomiło wirtualnego asystenta, który dostępny jest w serwisie pacjent.gov.pl. Od teraz Polacy mogą online uzyskać szybką odpowiedź na najczęściej zadawane pytania, w szczególności dotyczące zakażenia, objawów, kwarantanny, leczenia, zasad przemieszczania się, postępowania w razie zachorowania lub podejrzenia choroby, pracy czy wprowadzonych w związku z epidemią aktów prawnych.

Wirtualny asystent został uruchomiony w serwisie pacjent.gov.pl(Otworzy się w nowej karcie) i jest codziennie zasilany nowymi informacjami autoryzowanymi przez rządowe instytucje: Ministerstwo Zdrowia (MZ), Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) i Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), tak by mógł odpowiadać na tysiące pytań zadawanych przez internautów.

Wirtualny asystent, oparty o technologię IBM Watson Assistant czyli algorytm, który korzysta z technik machine learning, sieci neuronowych oraz baz referencyjnych, działa w chmurze publicznej. Został stworzony w Departamencie Rozwoju Systemu e-zdrowie Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) we współpracy z IBM Polska. Powstał on w zaledwie kilka dni, jest stale zasilany nową wiedzą, po to, aby przez cały czas rozwijał się o nowe tematy i uczył odpowiadać na pytania internautów dotyczące koronawirusa. Jeśli system nie znajdzie właściwej odpowiedzi, przekieruje do kontaktu z odpowiednimi instytucjami, np. Telefoniczną Informacją Pacjenta, obsługiwaną przez NFZ, właściwej sekcji serwisu pacjent.gov.pl(Otworzy się w nowej karcie), czy serwisu rządowego gov.pl/koronawirus(Otworzy się w nowej karcie).

– Wirtualny asystent jest odpowiedzią na stale rosnącą liczbę zapytań dotyczących koronawirusa. Dzięki temu, że jest on dostępny online, udziela odpowiedzi w zaledwie kilka sekund o każdej porze dnia i nocy. Do tego jest bardzo intuicyjny w użytkowaniu i każdy z nas z łatwością z niego skorzysta. Rekordowo szybkie uruchomienie wirtualnego asystenta nie byłoby możliwe bez zaangażowania wielu osób i instytucji. Szczególnie budująca jest postawa firm komercyjnych, w tym IBM Polska, której pracownicy wraz z Zespołem Komunikacji Systemu e-zdrowie CSIOZ pracowali bez wytchnienia nad tym rozwiązaniem. To pierwsze wdrożenie tego typu narzędzia w publicznym systemie ochrony zdrowia. Zachęcam do jego przetestowania – mówi Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

– Wirtualny asystent został zaprojektowany z myślą o wspieraniu, w tym trudnym czasie, tych wszystkich osób w Polsce, które potrzebują uzyskać porad i odpowiedzi. Rozwiązanie to działa w chmurze publicznej IBM, dlatego tak szybko można było je zaimplementować – mówi Jarosław Szymczuk, Dyrektor Generalny, IBM Polska. Cieszymy się, że zespół IBM Polska może pomagać Ministerstwu Zdrowia, wnosząc swój wkład pracy na rzecz wsparcia potrzeb związanych z komunikacją.

Rozwiązanie działa na najpopularniejszych przeglądarkach, tj. Mozilla Firefox, Google Chrome, Microsoft Edge, Internet Explorer, Safari, można z niego korzystać także na urządzeniach mobilnych. Obecnie obsługuje ono kilka tysięcy pytań dziennie.

Szczególnie teraz zachęcamy wszystkich do korzystania z dostępnych w Polsce rozwiązań e-zdrowia, e-recepty i e-skierowania oraz teleporad lekarskich, które możemy uzyskać bez konieczności wychodzenia z domu. Pamiętajmy także o monitorowaniu strony internetowej Ministerstwa Zdrowia(Otworzy się w nowej karcie), serwisu pacjent.gov.pl(Otworzy się w nowej karcie) oraz strony rządowej dedykowanej koronawirusowi – gov.pl/koronawirus(Otworzy się w nowej karcie). Dla osób przebywających na kwarantannie polecamy aplikację mobilną „Domowa kwarantanna”, uruchomioną przez Ministerstwo Cyfryzacji.



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Verified by MonsterInsights