Moja córka Zofia…

Moja córka Zofia…

Imię Zosia w ubiegłym roku znalazło się na trzecim miejscu najpopularniejszych imion nadawanych dziewczynkom. Pamiętajcie – niezależnie od tego, jak dacie na imię swojemu dziecku, jego narodziny możecie zgłosić online.

7737 – tylu dziewczynkom w 2019 r. nadano imię Zofia. Dzisiaj większość z nich obchodzi swoje pierwsze imieniny. Z tej okazji prosimy ich rodziców o przekazanie od nas uścisków i całusów.

– Mamom i tatom, którzy niebawem przywitają na świecie swoje Zosie – polecamy naszą e-usługę Zgłoś urodzenie dziecka – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Tą drogą zgłoszono ponad 40% urodzonych w marcu maluchów – dodaje szef MC.

Dbamy o Was

Świeżo upieczonych rodziców czeka sporo nowych obowiązków. Większość z nich jest bezpośrednio związana z opieką nad niemowlęciem. Jeden jest urzędowy. To obowiązek zgłoszenia narodzin dziecka. Rodzice na jego dopełnienie mają 21 dni od otrzymania karty urodzenia.

Obowiązek urzędowy? Większość z Was pomyślało pewnie – to nie brzmi dobrze. Spokojnie, wy dbacie o niemowlę, a my zadbaliśmy o to, by nie dokładać Wam trudności.

Po pierwsze – dajemy Wam możliwość załatwienia tej sprawy online. Po drugie – tak przygotowaliśmy tę e-usługę, by wypełnienie obowiązku zajęło Wam mniej czasu, niż choćby najszybsza wyprawa do urzędu (nie wspominając o drzemce dziecka…).

Co więcej – nasza e-usługa umożliwia nie tylko zgłoszenie narodzin, ale i załatwienie kilku innych spraw. Na podstawie elektronicznego zgłoszenia kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sporządzi akt urodzenia oraz inne dokumenty – jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i – jeśli maluch zostanie zameldowany – także zaświadczenie o zameldowaniu. Wszystkie te dokumenty będziecie mogli odebrać drogą elektroniczną.

Tyle teorii. Czas na praktykę.

Profil i imię

Oto niezbędnik rodzica, który narodziny dziecka chce zgłosić online (może to być albo mama, albo tata): profil zaufany (PZ), kilka minut, smartfon lub komputer z dostępem do internetu i… zgoda w rodzinie, co do wyboru imienia.

Jeśli nie macie jeszcze profilu zaufanego, to go załóżcie. Najlepiej oboje (ale osobno). Możecie to zrobić w kilka minut, przez internet. Sprawdźcie, jak to zrobić.

Profil zaufany bardzo Wam się przyda – dzięki niemu złożycie wniosek o 500+, zyskacie szybki dostęp do swoich i dziecka e-recept, wiele urzędowych spraw będziecie mogli załatwiać przez internet. Wszystko gotowe? Przechodzimy więc od słów do czynów.

Wejdźcie na portal www.GOV.pl. Będąc na miejscu, zerknijcie w prawy górny róg strony. Znajdziecie tam wejście na konto Mój GOV. Kliknijcie i zalogujcie się profilem zaufanym. Po zalogowaniu wybierzcie e-usługę Zgłoszenie urodzenia dziecka.

Cały proces zgłaszania to tylko pięć dziecinnie prostych kroków:

Krok 1: Oświadczasz, że jesteś rodzicem.

Krok 2: Sprawdzasz poprawność swoich danych oraz wprowadzasz dane drugiego rodzica.

Krok 3: Uzupełniasz dane dziecka (w tym imię!).

Krok 4: Wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób odbioru dokumentów.

Krok 5: Sprawdzasz wszystkie informacje we wniosku i podpisujesz go profilem zaufanym.

Gotowe!

– W zgłoszeniu warto podać swój adres e-mail i numer telefonu. Mogą się przydać, gdyby kierownik Urzędu Stanu Cywilnego potrzebował wyjaśnień – radzi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

e-Polak potrafi! Michał Czernecki tłumaczy, jak przez internet zgłosić narodziny dziecka – obejrzyj nasz instruktaż.

Rekordowe (drugie) urodziny

Nasza e-usługa działa od 1 czerwca 2018 r. Niebawem więc będziemy świętować jej drugie urodziny. Do tej pory skorzystało z niej ponad 112,5 tysiący osób, z czego tylko od początku tego roku ponad 44 tysiące.

Jak do tej pory rekordowym miesiącem okazał się tegoroczny kwiecień. Online zgłoszono wtedy narodziny 17 231 dzieci. Tylko jednego dnia – 14 kwietnia – z naszej e-usługi skorzystało 1099 rodziców.

W marcu online zgłoszono narodziny 11 171 dzieci. To ponad 40% wszystkich urodzonych w tym miesiącu niemowląt.

Na koniec najważniejsze – wszystkim młodszym i starszym Zofiom składamy najlepsze życzenia imieninowe!

Wydział Komunikacji

Ministerstwo Cyfryzacji

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Verified by MonsterInsights