Strona główna » Płatności za granicą. Gotówka czy może karta ?

Płatności za granicą. Gotówka czy może karta ?

by Daniel SZYSZ

Płatności za granicą. Gotówka czy może karta ?

Gotówka czy karta? Która metoda płatności w zagranicznej podróży sprawdzi się lepiej? Dowiecie się tego poniżej.

Jeszcze nigdy nie mieliśmy tak dużych możliwości podróżowania jak dziś. Szybkie przemieszczanie się pomiędzy różnymi krajami rodzi jednak pewne problemy. Jednym z najpoważniejszych jest z całą pewnością kwestia płatności. Wynikające z niej trudności szczególnie odczuwalne są dla osób podróżujących pomiędzy krajami, w których obowiązują różne waluty. O ile jeszcze zgromadzenie środków w dwóch walutach nie powinno sprawiać większych kłopotów, to sytuacja znacznie się komplikuje, jeśli tych potrzebujemy 3 lub więcej.

 

To z kolei rodzi pytania dotyczące tego, czy podczas zagranicznych wojaży w portfelu należy mieć gotówkę czy kartę kredytową. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, co sprawia, że podjęcie ostatecznej decyzji wcale nie jest tak proste. By pomóc wam w dokonaniu wyboru, przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym wyjaśniamy, kiedy postawić na daną opcję.

 

Płatności za granicą – gotówka

Mimo dostępności wielu nowoczesnych form płatności, gotówka nadal nie wyszła z użytku. Choć w zagranicznej podróży może sprawiać niemałe trudności (konieczność przechowywania nieraz sporej sumy oraz ryzyko zgubienia lub kradzieży), to w wielu przypadkach może okazać się jedynym sposobem na zapłacenie za zakupy. Przynajmniej minimalną jej ilość powinni mieć przy sobie przede wszystkim podróżnicy, którzy lubią dokładnie poznawać dane kraje. W autobusach, na bazarach lub w małych restauracjach wciąż można płacić jedynie gotówką – zwłaszcza w mniej rozwiniętych krajach.

 

Płatności za granicą – karta

Nie da się ukryć, że to właśnie płatności kartą są podczas podróży najwygodniejsze. Nawet w przypadku utraty portfela nie zostajemy bez środków do życia, bo zapłacić możemy również za pomocą telefonu lub zegarka. Poza tym płatności elektroniczne pozwalają na zgromadzenie większej sumy w różnych walutach oraz wygodne kupowanie i sprzedawanie bez konieczności wizyty w kantorze. Niektórzy operatorzy oferują nawet opcję płacenia za wszystkie zakupy, niezależnie od waluty, z jednego rachunku, a system pobiera wówczas należną sumę w przeliczeniu według aktualnego kursu.

 

Co jednak, jeśli karty dającej taką możliwość nie posiadamy? By do minimum ograniczyć wydatki związane z wymianą waluty, warto pamiętać o kilku najważniejszych zasadach wyboru najlepszego transferu walutowego. Lepiej w tym temacie nie polegać na bankach, wybierając raczej zewnętrznych operatorów, którzy nie zarabiają na spreadzie. Szukając firmy, której powierzymy to zadanie, uwagę zwróćmy przede wszystkim na:

 

  • dostępność poszczególnych walut (ważne szczególnie w przypadku tych mniej popularnych);
  • czas niezbędny do sfinalizowania transakcji;
  • zabezpieczenie komunikacji protokołem SSL;
  • wysokość opłat za przelewy.

 

Więcej informacji na temat transferów walutowych dostępnych jest pod adresem https://meritumbank.pl/walutowe-transfery-pieniezne-porownanie-najlepszych-ofert/.

 

Płatności za granicą – co wybrać?

Płatność kartą jest dużo wygodniejsza i bezpieczniejsza. Właśnie ta opcja powinna stać się podstawowym sposobem na rozliczanie wydatków podczas pobytu za granicą. Nie należy jednak zapominać, że w wielu miejscach nie zapłacimy metodami bezgotówkowymi. Z tego względu zawsze warto mieć przy sobie przynajmniej niewielką ilość gotówki.



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska
Verified by MonsterInsights