BEZPIECZNE WAKACJE 2020

BEZPIECZNE WAKACJE 2020

Przed nami czas urlopu i wypoczynku. Zachodniopomorscy policjanci będą dbać o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów odwiedzających nasz region. Przypominamy podstawowe zasady, które pozwolą każdemu bezpiecznie dotrzeć na miejsce i równie bezpiecznie spędzić tam czas.
BEZPIECZEŃSTWO NAD WODĄ

Okres wakacyjny sprzyja zwiększonej liczbie osób wypoczywających na terenach przywodnych i akwenach, które wybierają różne formy wypoczynku: począwszy od kąpieli, a skończywszy na korzystaniu z różnego rodzaju sprzętu pływającego. W ubiegłym roku, na terenie naszego województwa utonęło 37 osób, w samym tylko sezonie letnim (od 19 czerwca do 31 sierpnia 2019) utonęło 21 osób. W większości przypadków główną przyczyną utonięć było nieprzestrzeganie obowiązujących zasad, lekceważące podejście do własnego bezpieczeństwa i niewłaściwa opieka nad dziećmi, alkohol i zażywanie środków odurzajacych. Od stycznia br. w województwie zachodniopomorskim utonęło 14 osób.

Wybierajmy kąpieliska strzeżone,a a wchodząc do wody, zwracajmy uwagę na znaki i tablice informacyjne. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, stosujmy się również do uwag i zaleceń ratownika. Niedopuszczalne powinny być kąpiele po spożyciu alkoholu, niezalecane po wytężonym wysiłku fizycznym lub bezpośrednio po posiłku lub po długotrwałym przebywaniu na słońcu. Korzystajmy tylko ze sprawnego i właściwie wyposażonego (np. w kamizelki ratunkowe) sprzętu pływającego. Zwracajmy szczególną uwagę na bawiące się na brzegu dzieci.

Warto znać, oprócz oczywiście alarmowego numer 112, NUMER ALARMOWY NAD WODĄ do Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego 601 100 100 i poznać szczegółowe informacje rekomendowane przez WPOR: WOPR Województwa Zachodniopomorskiego

Mundurowi przez cały okres wakacji promować będą przedsięwzięcia mające na celu poprawić bezpieczeństwo. Policyjni wodniacy będą kontrolować akweny, zwracając szczególną uwagę na dzikie kąpieliska. W czasie letniego wypoczynku dzieci i młodzieży zachodniopopmorscy policjanci będą wspierać przedstawicieli innych służb, w tym służb sanitarnych w kontrolowaniu zorganizowanych form wypoczynku, tym bardziej teraz, gdy obowiązują obostrzenia sanitarne.

BEZPIECZEŃSTWO NA DROGACH

W trakcie ubiegłorocznych wakacji (od 26 czerwca do 31 sierpnia 2019 roku) na drogach województwa zachodniopomorskiego doszło do 274 wypadków drogowych, w których 31 osób zginęło, a 321 osób zostało rannych. W tym samym okresie, tylko na terenie powiatów nadmorskich doszło do 81 wypadków drogowych, w których 13 osób zginęło, a 92 osoby zostały ranne.

Z policyjnych statystyk wynika, że główną przyczyną tych zdarzeń drogowych było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowe wyprzedzanie. Zatem, podczas tegorocznych wakacji, na głównych trasach komunikacyjnych pojawi się więcej patroli, a funkcjonariusze będą sprawdzać, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Będą kontrolować także stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach. Na trasach będą obecne także radiowozy nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory oraz zachodniopomorska grupa SPEED.

Ze względu na spcyfikę naszego nadmorskiego województwa i duży napływ turystów zachęcamy do korzystania tras alternatywnych nad morze:

TRASY ALTENRATYWNE NAD MORZE

Przed wyjazdem autokarem/busem na zorganizowane formy wypoczynku rekomendujemy zgłoszenie przeprowadzenia kontroli takiego pojazdu i jego kierowcy:

ZGŁOŚ AUTOKAR DO KONTROLI

Jeśli planujemy podróż samochodem, sprawdźmy wcześniej jego stan techniczny, ustawienie świateł i wyposażenie. Obowiązkowo w aucie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, ale warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa. Z uwagi na wzmożony ruch na drogach, warto przygotować się wcześniej i pomyśleć o drogach alternatywnych. Dzięki temu, w przypadku utrudnień na drodze, spowodowanych pracami drogowymi czy zdarzeniem drogowym, będziemy mogli pojechać inną drogą.

W dłuższą trasę warto wyjechać wypoczętym, najlepiej po 7-8 godzinnym śnie. Analizując czas, w jakim chcemy przejechać zaplanowany dystans, powinniśmy przewidzieć przerwy, które pozwolą nam pokonać zmęczenie i odpocząć od siedzącej pozycji.

Korzystając ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np.: na dworcach kolejowych, lotniskach, w zatłoczonych pociągach i autobusach. Podróżując koleją unikajmy pustych przedziałów, starajmy się też nie spać w trakcie podróży. Cenne przedmioty, pieniądze, dokumenty starajmy się trzymać przy sobie. Bądźmy również ostrożni w kontaktach z nieznanymi osobami, zwłaszcza nie przyjmujmy od nich żadnych poczęstunków.

PRZED WYJAZDEM Z DOMU

Przed wyjazdem pomyślmy również o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Sprawdźmy czy wszystkie drzwi i okna (również piwniczne i dachowe) zostały zamknięte. Pamiętajmy także o zabezpieczeniu garażu i pomieszczeń gospodarczych oraz zakręceniu zaworów z wodą i gazem. Zastanówmy się, czy gotówka i biżuteria podczas naszego wyjazdu nie będzie bardziej bezpieczna na koncie czy w skrytce bankowej niż w domu.

Poprośmy zaufaną osobę, by podczas naszej nieobecności zaopiekowała się mieszkaniem, pozostawiając jej numer telefonu, pod którym w każdej chwili będzie mogła się z nami skontaktować. Podczas dłuższej nieobecności warto zadbać o to, by w naszej skrzynce pocztowej nie gromadziła się większa ilość korespondencji, która jest dla potencjalnego złodzieja sygnałem, że mieszkanie lub dom stoją puste. Dobrym rozwiązaniem są programatory czasowe, dzięki którym w różnych porach dnia w mieszkaniu zapala się światło, co stwarza pozory obecności domowników.

BEZPIECZEŃSTWO DZIECI I MŁODZIEŻY

Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoich pociech. Warto porozmawiać z dzieckiem o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku, uczulić na zagrożenia związane z kontaktami z nieznajomymi osobami, nieprzestrzeganiem zasad ruchu drogowego (np. podczas jazdy rowerem) czy sięganiem po różnego rodzaju używki. Zainteresujmy się, z kim dziecko spędza czas poza domem.

Monitorujmy na bieżąco aktywność naszych dzieci w Internecie. Nauczmy dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, a także uczulmy na zagrożenia związane z nawiązywaniem nowych znajomości on-line. Ostrzegajmy dzieci, by nie udostępniały w sieci swoich danych, zwłaszcza adresu i numeru telefonu.

Warto przypomnieć bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i mlodzieży: 116 111

Ponadto funkcjonować będzie telefon bezpieczeństwa dla zagranicznych turystów +48 608 599 999 i + 4822 278 77 77 (linia obsługiwana w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim).

Zachodniopomorscy policjanci życzą wszystkim udanych i bepiecznych wakacji!

Powiązane posty

Świnoujście. Cofka – Czy miasto było bezpieczne ??

Policja. Trudne warunki na drogach – Uważajmy!

Świnoujście. Prawdziwy przegląd tygodnia