Strona główna » MEN: nie ma podstaw prawnych do składania przez nauczycieli oświadczeń o stanie ich zdrowia

MEN: nie ma podstaw prawnych do składania przez nauczycieli oświadczeń o stanie ich zdrowia

by Daniel SZYSZ

MEN: nie ma podstaw prawnych do składania przez nauczycieli oświadczeń o stanie ich zdrowia

Nie ma podstaw prawnych do składania przez pracowników jednostek systemu oświaty oświadczeń o stanie ich zdrowia – informuje MEN w odpowiedzi na pojawiające się informacje o wymaganiu przed dyrektorów składania przez nauczycieli oświadczeń o stanie zdrowia ich i członków ich rodzin.

„Uprzejmie informuję, że nie ma podstaw prawnych do składania przez pracowników jednostek systemu oświaty oświadczeń o stanie ich zdrowia. To odpowiedź na pojawiającej się informacje o wymaganiu przez dyrektorów niektórych jednostek systemu oświaty składania przez nauczycieli oświadczeń o aktualnym stanie zdrowia członków ich rodzin oraz osób pozostających z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym, jak też oświadczeń o uznaniu, że pracodawca nie ponosi odpowiedzialności za zakażenie się przez pracowników koronawirusem w trakcie świadczenia pracy” – napisała rzeczniczka Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska w wyjaśnieniu przekazanym PAP.

Wskazała, że wymaganie od pracowników przekazywania informacji o stanie zdrowia, które stanowią szczególną kategorię danych osobowych, może prowadzić do naruszenia art. 9 RODO.

„Zgodnie z art. 207 § 1 i 2 Kodeksu pracy pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy. Pracodawca jest zobowiązany do tego, aby chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Nie jest jednocześnie możliwe wyłączenie lub ograniczenie odpowiedzialności pracodawcy w powyższym zakresie, nawet za zgodą pracownika” – czytamy w wyjaśnieniu.

Jednocześnie rzeczniczka zaznaczyła, że epidemia COVID-19 wymaga od pracodawców szczególnej staranności w zakresie zapewnienia bezpiecznych oraz higienicznych warunków wykonywania pracy.

„Dyrektor jednostki systemu oświaty obowiązany jest uwzględnić w funkcjonowaniu jednostki przepisy odrębne dotyczące ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii oraz wytycznych ministra właściwego do spraw zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania” – napisała Ostrowska.

„Nie jest możliwe uchylenie się przez pracodawcę od wspomnianych obowiązków przez żądanie składania przez nauczycieli oświadczeń o uznaniu, że pracodawca nie ponosi odpowiedzialności za zakażenie się przez pracowników koronawirusem w trakcie świadczenia pracy” – podkreśliła. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mhr/



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska
Verified by MonsterInsights