Aplikacja Zgłoś Dzika w obronie dziko żyjących zwierząt
Pamiętamy jak przez Polskę przeszła fala dyskusji i protestów związanych z planowanym odstrzałem sanitarnym dzików, jako narzędziem w walce z afrykańskim pomorem świń.
Ludzie w całej Polsce protestowali przeciw rozwiązaniu problemu powodowanego przez tę chorobę kosztem zwierząt dziko żyjących.
Jednak specjaliści twierdzą, że nie da się pokonać ASF bez redukcji populacji dzików oraz odnalezienia i utylizacji szczątków tych zwierząt, które padły w lesie z powodu ASF. Wirus ten bowiem jest bardzo odporny, może przetrwać w szczątkach zwierząt przez wiele miesięcy, nadal pozostając zaraźliwym.
Z tego m.in. powodu liczba martwych dzików znalezionych w lasach nieustannie rośne. A im więcej jest dzików padłych na ASF tym więcej będzie zarażonych zwierząt. Zwierzęta te bowiem mnożą się w bardzo dużym tempie, m.in. ze względu na bardzo łagodne zimy w ostatnich latach.
Redakcja „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, która na co dzień współpracuje ze środowiskiem rolniczym przygotowała aplikację Zgłoś Dzika na smartfony. Służy ona do zgłaszania szczątków padłych dzików. Informacje te wraz z dokładną lokalizacją trafiać będą do Powiatowych Inspektoratów Weterynarii. W aplikacji wystarczy zrobić zdjęcie dzika, wybrać właściwy Powiatowy Inspektorat Weterynarii, aby wraz z lokalizacją trafił on do kompetentnych służb. Dzięki temu będą one mogły w krótkim czasie ustalić czy dzik padł na ASF i usunąć jego szczątki. Aplikacja dostępna jest w sklepie Google Play.
Mamy nadzieję, że jak najszersze stosowanie aplikacji Zgłoś Dzika przyczyni się to do ograniczenia rozmiarów tej groźnej choroby szerzącej się w naszych lasach, będącej śmiertelnym zagrożeniem dla świń oraz pozwoli oszczędzić populację dzików i zmniejszy straty ponoszone przez rolników. Nie bez znaczenia jest też fakt, że skarb państwa wydaje co rok setki milionów złotych na walkę z ASF.
Aplikację można pobrać w sklpeie Google Play pod adresem:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.reportboar
Serdecznie pozdrawiam
Paweł Kuroczycki
redaktorzy naczelni
„Tygodnik Poradnik Rolniczy”
Świnoujście – UWAGA DRASTYCZNE ZDJĘCIA – Przypominamy, dziki to nie zabawki !!