Jak zaaranżować łazienkę pod schodami?
Łazienka pod schodami to ciekawy sposób na wykorzystanie wolnej przestrzeni. Będzie niezwykle przydatna w niewielkich domach, w których każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Sprawdzi się również w rozległych budynkach, w których dodatkowa łazienka na parterze będzie przeznaczona dla domowników lub gości. W jaki sposób zaaranżować takie pomieszczenie, by było ono zarówno estetyczne, jak i w pełni funkcjonalne?
Układ łazienki pod schodami
Łazienka pod schodami z pozoru może wydawać się trudna do zagospodarowania. W rzeczywistości wystarczy odpowiednio zaplanować rozmieszczenie wszystkich elementów jej wyposażenia, by bez większego problemu korzystać nawet z przestrzeni pod skosem. W najwyższym punkcie pomieszczenia należy umieścić prysznic oraz umywalkę – dzięki temu wyeliminowany zostanie problem uderzania głową o sufit w trakcie korzystania z armatury. Toaletę w łazience pod schodami w miarę możliwości warto umieścić przy najwyższej ścianie. Opcjonalnie można zamontować ją pod skosem, pamiętając, by wysokość przed miską podwieszaną lub stojącą wynosiła przynajmniej 190 cm. Jeśli w pomieszczeniu planowany był bidet, jednak brak jest miejsca na jego umieszczenie, warto rozważyć montaż toalety myjącej, która łączy w sobie dwie funkcje, a zarazem nie zajmuje cennej przestrzeni.
Wykończenie łazienki pod schodami
W każdym, nawet niewielkim pomieszczeniu możliwe jest wizualne poprawienie proporcji dzięki zastosowaniu odpowiedniej kolorystyki i wzornictwa. W niedużej metrażowo łazience dobrze sprawdzą się ściany w jasnym odcieniu, które optycznie powiększą przestrzeń. Na posadzce dobrze będzie ułożyć pastelowe płytki podłogowe Opoczno o niewielkich wymiarach oraz gładkiej fakturze. W małym wnętrzu nie sprawdzą się natomiast flizy o ciemnej barwie, dużych wzorach i wyraźnych strukturach, które wprowadzą zbędny chaos i przyciemnią otoczenie. W niewielkiej łazience znacząco wzrasta ryzyko pochlapania ścian. Z tego względu płytki ceramiczne Opoczno warto zastosować również na pionowych płaszczyznach, w szczególności w pobliżu umywalki, prysznica czy toalety. Dzięki temu pomieszczenie będzie znacznie łatwiejsze od utrzymania w czystości, przez długi czas zachowując estetyczny wygląd.
Wyposażenie łazienki pod schodami
Łazienka pod schodami jest zazwyczaj przestrzenią o znacznie ograniczonym metrażu. Z tego względu planując jej wyposażenie należy do minimum ograniczyć liczbę elementów w jej wnętrzu. W takiej małej łazience lepiej będzie zrezygnować z pralki, półek z zapasem kosmetyków i chemii gospodarczej czy szafki na ręczniki. Dzięki temu nie stanie się ona zagracona, pozostając komfortowa w codziennej eksploatacji. Jaką armaturę, meble i urządzenia można umieścić w łazience pod schodami?
- Zazwyczaj mała łazienka ma służyć głównie jako toaleta. Można wybrać do niej wiszącą miskę ustępową, która wymaga odpowiednio dużo miejsca na stelaż i jego obudowę. Jednocześnie odsunięcie konstrukcji od skosu ułatwia codzienne korzystanie z muszli nawet wyższym osobom. W sprzedaży dostępne są również miski stojące wyposażone w pionowy odpływ, które można umieścić blisko ściany. Będą one odpowiednie do pomieszczeń, w których toaleta ma zostać zamontowana dość daleko od skosu.
- Obowiązkowym wyposażeniem łazienki jest także umywalka. Najlepiej sprawdzi się model narożny bądź podłużny o stosunkowo niewielkiej głębokości. Jednocześnie umywalka nie powinna być zbyt mała – nieduży rozmiar będzie przeszkadzać w trakcie jej użytkowania.
- W łazience pod schodami często planowana jest część kąpielowa. Jeżeli wnętrze jest wyjątkowo niskie, dobrze będzie wybrać kabinę prysznicową typu walk-in lub z niskim brodzikiem. Jeśli natomiast konieczna jest maksymalna oszczędność miejsca, warto rozważyć prysznic z odpływem w posadzce wyposażony w estetyczną zasłonkę, który wizualnie nie przytłoczy przestrzeni.
- W małych łazienkach dobrym rozwiązaniem będzie lustro o dużym rozmiarze, które optycznie powiększy wnętrze oraz pomoże je rozjaśnić. Jak wskazuje redaktorka bloga Łazienkaplus.pl „Warto rozważyć zamontowanie dużej tafli zwierciadła bez ram na całej długości ściany. Dzięki temu łazienka zyska designerski wygląd i będzie sprawiać wrażenie większej.” Wskazane również, by zrezygnować ze zbędnych bibelotów czy wolnostojących szafek łazienkowych, które niepotrzebnie zajmą cenną przestrzeń.
Aranżacja łazienki pod schodami wymaga starannego zaplanowania każdego jej aspektu. Pomieszczenie wykończone z użyciem jasnych materiałów oraz funkcjonalnej armatury rozmieszczonej w optymalny sposób będzie wygodne w codziennym użytku, a zarazem niezwykle estetyczne, niezależnie od jego wiodącego stylu i wymiarów.