Jakie osoby mogą liczyć na pracę w Szczecinie?
Barometr Zawodów jasno mówi, że w już w ciągu kilku najbliższych lat w Szczecinie oraz okolicach znacząco zwiększy się liczba zawodów deficytowych. Mowa oczywiście o profesjach, w których liczba wolnych miejsc jest znacznie większa niż dostępni pracownicy na rynku pracy. Jakich osób brakuje? Między innymi spawaczy, robotników budowlanych, a także kierowców samochodów ciężarowych. To jednak nie wszystko, gdyż na pracę w województwie zachodniopomorskim może liczyć znacznie więcej ludzi. Kto powinien zainteresować się tymi obszarami?
Szczecin, czyli braki w branży informatycznej
Praca w Szczecinie to bardzo szeroki temat, a już od kilku lat bardzo dobrze widoczny jest rozwój sektora IT właśnie w tym mieście. Badania odnoszące się do usług biznesowych w tamtym obszarze, jakie zostały zlecone przez sam Urząd Miasta, jasno wykazały, że aż około 2500 osób zajmuje się branżą IT. Jak to możliwe? Dzieje się tak za sprawą tego, że nad Odrą swoją siedzibę ma między innymi Tieto, czyli firma zajmująca się tworzeniem oprogramowań dla branży telekomunikacyjnej oraz motoryzacyjnej. Niedaleko działa również tak zwane Kongsberg Maritime Poland, czyli przedsiębiorstwo, które specjalizuje się we wszelkiego rodzaju rozwiązaniach oraz usługach dla elektroniki, oraz automatyki morskiej. Jak się można zatem domyślić, pracy w Szczecinie dla osób zajmujących się nowymi technologiami jeszcze przez długi czas nie zabraknie. Warto także wspomnieć o tym, że do naszej dyspozycji jest również aż piętnaście zarówno prywatnych, jak i publicznych uczelni, z których kilka oferuje swoim uczniom również studia informatyczne. Jedną z nich jest Zachodniopomorska Szkoła Biznesu, która działa już od 26 lat. Jeśli jednak nie przypadnie nam ona do gustu, będziemy mogli udać się na uniwersytet, którego ukończenie pozwoli nam na znalezienie pracy jako programista, projektant, czy też administrator bazy danych lub tester, analityk czy operator systemów teleinformatycznych.
Miasto w ciągłej budowie
Nie ma co się oszukiwać, wiele inwestycji deweloperskich, a także starzenie się specjalistów odnośnie do budownictwa sprawiło, że ofert pracy w Szczecinie dla osób zajmujących się tą dziedziną naprawdę nie brakuje. Mało kto wie, jednak w województwie zachodniopomorskim aż 25 procent zawodów deficytowych stanowią właśnie te, które skupiają się na budownictwie. O kim konkretnie mowa? Pracodawcy poszukują takich osób jak stolarze oraz robotnicy budowlani, tynkarze, murarze, zbrojarze, betoniarze, a także pracowników zajmujących się pracami wykończeniowymi. Nie możemy również nie wspomnieć o stałym rozwoju przemysłu meblarskiego oraz drzewnego, które należą do jednych z ważniejszych na terenie Pomorza Zachodniego. W związku z tym osób zajmujących się obróbką drewna, a także stolarzy w dalszym ciągu jest za mało. Jeśli już mówimy o tego typu zawodach, to koniecznie musimy wspomnieć o spawaczach, których z racji ciągłych emigracji, po prostu stale brakuje.
Czy pielęgniarki znajdą pracę w Szczecinie?
Branża medyczna również notuje swoje deficyty, jeśli chodzi o pracowników. W Szczecinie występuje ogromne zapotrzebowanie zarówno na położne, jak i pielęgniarki. Jak mówi Szczecińska Izba Pielęgniarek oraz Położnych od 2016 roku do pracy w tym charakterze przybyło ponad 200 osób, jednak spora część z nich po prostu zrezygnowała z wykonywania swojego zawodu. W związku z tym więcej niż 100 osób jest w stanie znaleźć pracę właśnie w tym charakterze. Według prognoz, jakie zostały przeprowadzone dla województwa pomorskiego oraz zachodniopomorskiego, na tysiąc mieszkańców tych obszarów przypadają zaledwie 3 pielęgniarki. Warto wspomnieć, że średnia unijna wynosi niemalże 10. Nie możemy również nie wspomnieć o braku opiekunów dla osób niepełnosprawnych oraz starszych. Polacy to jedno z szybciej starzejących się społeczeństw na terenie Starego Kontynentu, dlatego ludzi, którzy się tym zajmują, z pewnością nie będą mogły narzekać na brak pracy. Niestety w dalszym ciągu ich brakuje, gdyż zdobycie odpowiednich kwalifikacji, nie należy do najłatwiejszych.