Strona główna » Szczepionka skuteczna tylko w ośmiu procentach u osób powyżej 65 roku życia

Szczepionka skuteczna tylko w ośmiu procentach u osób powyżej 65 roku życia

by Daniel SZYSZ

Niemcy: spór o skuteczność szczepionki AstraZeneca

Gazeta „Handelsblatt” napisała, że szczepionka AstraZeneca jest skuteczna tylko w ośmiu procentach u osób powyżej 65 roku życia. Producent szczepionki oświadczył, że to „całkowicie błędne” doniesienia. Brytyjski polityk dodał, że takich informacji można oczekiwać raczej „od Rosjan” niż od niemieckich mediów.
Szczepionka od producenta farmaceutycznego AstraZeneca może zostać zatwierdzona przez unijną agencję leków EMA w piątek. Ale szczepionka brytyjsko-szwedzkiej firmy już wywołała burzę – pisze we wtorek dziennik „Tagespiegel” w tekście zatytułowanym „Spór o szczepionkę AstraZeneca zamienia się w walkę w błocie”.

Spór zaogniła informacja dziennika „Handelsblatt”, że szczepionka AstraZeneca jest skuteczna tylko w ośmiu procentach u osób powyżej 65 roku życia.

Natychmiast pojawiły się żądania dotyczące ujawnienia źródeł prasowych doniesień. Gregor Waschinski, jeden z autorów artykułu w „Handelsblatt”, wyjaśnia, że raport został potwierdzony przez kilka źródeł „znających niemiecką politykę szczepień” – w tym członków koalicji rządowej. Źródła wypowiadały się pod „warunkiem zachowania anonimowości”.

Minister Zdrowia Niemiec Jens Spahn stwierdził, że nie chce spekulować na temat skuteczności szczepionki. W przyszłym tygodniu, na podstawie wyników badań naukowych i decyzji o zatwierdzeniu, zostanie sprawdzone, która grupa zostanie zaszczepiona jako pierwsza tą szczepionką – poinformował we wtorek Spahn w porannym magazynie telewizji ZDF.

Niemieckie doniesienia wywołały wzburzenie w Londynie. „Nie mam pojęcia, skąd pochodzi ta liczba – zacytował portal „Politico” polityka z brytyjskich kręgów rządowych” – pisze „Welt”.

Liczba mogła być odwrotna: „Osiem procent to odsetek osób powyżej 65 roku życia, które wzięły udział w badaniu, ale nie skuteczność” – pisze „Politico”. Inny wysoki rangą pracownik brytyjskiego rządu nazwał doniesienia „bezpodstawnymi i fałszywymi”.

Pewien brytyjski decydent stwierdził nawet, że takich informacji można oczekiwać raczej „od Rosjan” niż od niemieckich mediów. I dodał „cholerni głupcy”. „Potem poparcie dla Brexitu wyniesie około 90 proc.” – „Politico” cytuje inne źródło rządowe w Londynie.

Autor „Politico”, Max Wickham, podkreśla polityczny kontekst raportu. Jeśli okaże się, że informacje „Handelsblatt” są błędne, będzie to „zabójcze dla kariery zainteresowanych” – pisze. Jeśli niemieccy urzędnicy się mylą i szerzą „dezinformację antyszczepionkową”, wygląda to „całkiem źle” dla stosunków niemiecko-brytyjskich. „Ale jeśli informacje ze strony brytyjskiej są błędne… O mój Boże!”.

Tymczasem szwedzko-brytyjska grupa AstraZeneca jest krytykowana również za zapowiadane opóźnienie w dostarczeniu szczepionki. Komisja Europejska określiła opóźnienia w dostawach jako „niedopuszczalne”. UE „wstępnie sfinansowała opracowanie i produkcję szczepionki” i teraz żąda czegoś w zamian, powiedziała w poniedziałek komisarz UE ds. zdrowia Stella Kyriakides.

UE zamówiła już około 400 milionów dawek szczepionki. Szczepionka AstraZeneca jest już stosowana w Wielkiej Brytanii.

Z Berlina Berenika Lemańczyk

Świnoujście – Obraz nędzy i rozpaczy świnoujskiego lokalnego handlu w kilku kadrach – Zobacz zdjęcia 



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska