Bez kolejki – zbycie lub nabycie pojazdu zgłoś online

Foto. Daniel SZYSZ / Świnoujście w sieci

 

Bez kolejki – zbycie lub nabycie pojazdu zgłoś online

Jeśli kupujecie lub sprzedajecie auto, powinniście zgłosić to do urzędu. Nie musicie jednak ustawiać się w kolejce – można to zrobić online. Tylko w ubiegłym roku z naszej e-usługi skorzystano ponad 600 tysięcy razy!

Zgłoszenie zbycia lub nabycia pojazdu to coś, o czym warto pamiętać. Za niedopełnienie tego obowiązku w wyznaczonym terminie (30 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży pojazdu lub umowy darowizny pojazdu) możecie zapłacić karę (od 200 do 1000 zł).

– Dzięki naszej e-usłudze można dopełnić tej formalności szybko i wygodnie, nie wychodząc z domu – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zgłoś, nie wychodź

Jeśli pierwszy raz będziecie zgłaszać zbycie lub nabycie pojazdu, warto żebyście to wiedzieli:

  • zbycie pojazdu zgłasza jego dotychczasowy właściciel, który np. sprzedał go lub darował innej osobie,
  • nabycie pojazdu zgłasza nowy właściciel pojazdu,
  • zbycie lub nabycie zgłaszają obie strony – zarówno dotychczasowy, jak i nowy właściciel pojazdu.

Tyle teorii, czas na praktykę.

Aby dokonać tej formalności online będziecie potrzebowali profilu zaufanego, dzięki któremu potwierdzicie w internecie swoją tożsamość. Profil zaufany można założyć przez internet na stronie GOV.pl. Sprawdźcie.

Aby wszystko poszło gładko, przygotujcie też:

  • dane pojazdu, którego nabycie lub zbycie chcecie zgłosić (markę, typ – jeśli jest, model, numer VIN, dotychczasowy numer rejestracyjny). Znajdziecie je np. w dowodzie rejestracyjnym, umowie kupna-sprzedaży lub na fakturze VAT,
  • dane zbywcy lub nabywcy pojazdu,
  • skan lub zdjęcie dokumentu, który potwierdza zbycie lub nabycie pojazdu, np. umowy kupna-sprzedaży pojazdu lub umowę darowizny pojazdu.

Wszystko gotowe? Jedziemy dalej.

Prosta droga na GOV.pl

Jeśli macie już profil zaufany i przygotowaliście wszystkie niezbędne dokumenty, czas przejść do zgłoszenia zbycia/nabycia pojazdu. Interesująca Was e-usługa to Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę. Znajdziecie ją na portalu GOV.pl w zakładce Kierowcy i pojazdy.

Oto szczegóły:

Krok 1: wejdźcie na stronę GOV.pl i profilem zaufanym zalogujcie się do konta Mój GOV (prawy górny róg ekranu).

Krok 2: po zalogowaniu wybierzcie sekcję Usługi dla obywatela (w pasku z lewej strony), a w niej kategorię Kierowcy i pojazdy (trzecia od góry). Po rozwinięciu się spisu e-usług wybierzcie i kliknijcie w Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę (usługa online).

Krok 3: System poprosi o odpowiedź na pytanie – co chcesz zgłosić – zbycie czy nabycie pojazdu? W zależności od odpowiedzi przekieruje bezpośrednio do odpowiedniej e-usługi. Kliknijcie przycisk „Wyślij zgłoszenie”.

Krok 4: Wpiszcie dane pojazdu i dołączcie skan dokumentu, który potwierdza zbycie lub nabycie pojazdu.

Krok 5: Sprawdźcie lub uzupełnijcie swoje dane.

Krok 6: Podajcie dane zbywcy lub nabywcy.

Krok 7: Zaadresujcie formularz zawiadomienia. Wasze zgłoszenie powinno trafić do wydziału komunikacji urzędu, w którym zarejestrowany jest pojazd. Może to być: starostwo powiatowe, urząd miasta – jeśli pojazd jest zarejestrowany w mieście na prawach powiatu, urząd dzielnicy – jeśli pojazd jest zarejestrowany w Warszawie.

Krok 8: Sprawdźcie formularz zawiadomienia, podpiszcie profilem zaufanymi i wyślijcie. Wyświetli się komunikat, że Wasze zawiadomienie zostało wysłane. Na swoją skrzynkę na koncie Mój Gov dostaniecie urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP).

Uwaga! To jedyny dokument potwierdzający złożenie zawiadomienia. Innego nie dostaniecie.

WAŻNE: swoją skrzynkę na Mój GOV znajdziecie po zalogowaniu się do konta Mój GOV (patrz Krok 1) – w menu po lewej stronie, sekcja Moja skrzynka.

Usługa jest bezpłatna. Zgłoszenie zostanie zarejestrowane od razu, gdy pismo trafi do urzędu.

Bez kolejki

W związku z pandemią – do końca 2020 roku – czasowo wydłużono termin zgłaszania zbycie/nabycie pojazdu z 30 do 180 dni.

WAŻNE! Od początku stycznia 2021 r. ponownie jednak obowiązuje krótszy, 30-dniowy, termin. Tym bardziej warto korzystać z naszej e-usługi, która jest coraz popularniejsza.

– Od początku stycznia skorzystano z tej możliwości niemal 56 tysięcy razy. Przez cały ubiegły rok 601 297 razy – mówi minister Marek Zagórski.

To niejedyne ułatwienie, jakie przygotowaliśmy z myślą o kierowcach. Na GOV.pl znajdziecie też takie e-usługi jak np.:

i wiele innych.

Sprawdź online swoje punkty karne. e-Polak potrafi! – obejrzyj spot.

– Wszystkim kierowcom polecamy także naszą bezpłatną aplikację mObywatel, w której znajdą m.in. mPrawo Jazdy, licznik punktów karnych oraz mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu – mówi minister Marek Zagórski.

Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Mało tego, jeśli nie pamiętacie o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli Wam komunikat z przypomnieniem. W mPojeździe znajdziecie także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.

Więcej informacji o aplikacji mObywatel znajdziecie na GOV.pl/mobywatel. Polecamy!

----------

eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
----------

Powiązane posty

Nowe ceny badań technicznych pojazdów

Świnoujście. Idź do urzędu, inaczej Twój samochód zniknie z systemu – dziś ostatnia szansa

Możesz stracić dowód rejestracyjny podczas przeglądu – Ukraińskie samochodu jeżdżą bez przeglądów