Mienie przesiedlenia a Brexit
Mienie przesiedleńcze z Wlk. Brytanii zwolnione z cła pod warunkiem minimum 12 miesięcznego zamieszkiwania w Wlk. Brytanii.
Przewóz mienia w ramach procedury tranzytu i zgłoszenia dopuszczania do obrotu.
W związku z zakończeniem okresu przejściowego dotyczącego wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, od dnia 1 stycznia 2021 r. do towarów przywożonych z Wielkiej Brytanii do Polski w ramach tzw. mienia przesiedlenia stosuje się przepisy rozporządzenia Rady (WE) nr 1186/2009 z dnia 16 listopada 2009 r. ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych.
Dla celów stosowania ww. przepisów rozporządzenia nr 1186/2009 przyjmuje się, że wymagany co najmniej 12-miesięczny okres zamieszkiwania poza obszarem UE obejmuje również czas zamieszkiwania, przez osobę przenoszącą swoje miejsce zamieszkania, w Wielkiej Brytanii przed 1 stycznia 2021 r. (przed zakończeniem okresu przejściowego dotyczącego wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej).
Mienie przesiedlenia powinno być przywiezione z Wielkiej Brytanii do Polski w ramach procedury tranzytu, a następnie zgłoszone organowi celnemu na terytorium Polski do procedury dopuszczenia do obrotu.
Podstawowe informacje dotyczące przywozu od 1 stycznia 2021 r. tzw. mienia przesiedlenia przez osoby przenoszące swoje miejsce zamieszkania z Wielkiej Brytanii do Polski znajdują się na stronie:
https://www.podatki.gov.pl/clo/brexit/#informacje-dla-osob-fizycznych;
Więcej informacji na temat mienia przesiedlenia znajduje się na stronie:
https://www.podatki.gov.pl/clo/informacja-dla-osob-fizycznych/mienie-przesiedlenia/.
Jednocześnie powyższe zasady nie dotyczą towarów przywożonych z Irlandii Północnej, która zgodnie z Protokołem do Umowy o Wystąpieniu ws. Irlandii i Irlandii Północnej jest nadal traktowana jak gdyby była częścią obszaru celnego UE.
Małgorzata Brzoza
Rzecznik prasowy
Izby Administracji Skarbowej
w Szczecinie