Łazienka 2 m² – jak wykreować funkcjonalną przestrzeń na takim metrażu?

Łazienka 2 m² – jak wykreować funkcjonalną przestrzeń na takim metrażu?

Zaledwie 2 m² przestrzeni i mnóstwo elementów, które trzeba na niej zmieścić. Urządzenie funkcjonalnej łazienki na tak małym metrażu stanowi nie lada wyzwanie. Jeśli zastosujesz się do naszych wskazówek, przyjdzie Ci to łatwiej. Sprawdź, co warto wiedzieć o aranżacji mikrołazienki!

Sanitariaty do miniłazienki

Największą trudność w małej łazience stanowi aranżacja strefy kąpielowej. Co wybrać by nie przytłoczyć mikroprzestrzeni? Najlepszym wyjściem będzie instalacja prysznica typu walk-in – bezbrodzikowego i z przezroczystą szybką, która doda pomieszczeniu przestronności. Lubisz długie, gorące kąpiele? We wnętrzu o powierzchni 2 m² powinna się zmieścić wanna, jednak taka o długości 100-120 cm. Będzie dość mała, ale spełni swoją funkcję.

Co do umywalki i toalety, do niewielkiej łazienki warto wybrać modele podwieszane. Ich zastosowanie sprawi, że wolna posadzka stworzy wrażenie optycznego powiększenia wnętrza. Z pewnością docenisz też to, jak łatwo utrzymać czystość w pomieszczeniu, gdy możesz spokojnie sięgnąć mopem pod wszystkie sanitariaty.

Jak wpasować pralkę w mikroprzestrzeń

Nie dość, że zmieszczenie wszystkich niezbędnych sanitariatów nie było proste, to jeszcze musisz znaleźć w łazience miejsce na pralkę? Jeśli dysponujesz jakąś wnęką, to właśnie ona będzie odpowiednim miejscem do jej instalacji. W ten sposób wykorzystasz miejsce, które i tak nie posłużyłoby do niczego innego, i bez problemu zmieścisz urządzenie na mikroprzestrzeni.

W przypadku kwadratowych lub prostokątnych łazienek pozbawionych wnęk czy uskoków, możesz sobie pomóc, wybierając odpowiedni sprzęt, który nie zajmuje dużo miejsca. Dobrym wyborem może być pralka slim albo ładowana od góry. Dzięki niewielki wymiarom, znacznie łatwiej znaleźć miejsce, w którym można ją ustawić. Małe pralki dysponują równie nowoczesnymi funkcjami jak te o większych gabarytach. W przypadku modeli slim marki Electrolux możesz się cieszyć chociażby:

  • systemem SensiCare , który dostosowuje parametry cyklu do wielkości załadunku,
  • opcją SoftPlus, dzięki której ubrania zostają wstępnie namoczone i równomiernie układają się w bębnie,
  • programem Antyalergiczny plus para wspomagającym usuwanie bakterii, wirusów i alergenów z odzieży,
  • funkcją Eco TimeManager umożliwiającą skrócenie czasu prania.

Efekt optycznego powiększenia

Po umieszczeniu w łazience tylko niezbędnych elementów wydaje Ci się, że jest zagracona i stwarza przytłaczające wrażenie? Możesz wypróbować sprawdzone tricki na optyczne powiększenie wnętrza i dodanie mu przestronności. Jakie?

Najprostszym sposobem na wizualne powiększenie łazienki jest zastosowanie w niej elementów odbijających światło. Mowa tu przede wszystkim o lustrze, które powinno być możliwie jak największe, oraz o płytkach ściennych utrzymanych w połysku. Nawet jeśli zastosujesz je tylko do połowy ściany, a resztę pomalujesz matową farbą, efekt i tak będzie ciekawy, a przy tym spełni swoją funkcję.

Co z płytkami podłogowymi? Tu również możesz postawić na wysoki połysk, ale z jednym zastrzeżeniem. Połyskliwa posadzka powinna być jednocześnie bezpieczna i to nawet po zachlapaniu wodą. Przed zakupem koniecznie sprawdź klasę antypoślizgowości płytek, aby się upewnić, że nie będą stwarzać ryzyka poślizgnięcia podczas codziennego użytkowania.

Powiązane posty

Co oznacza kontrolka EPC i czy należy się jej obawiać?

Ładne imiona dla psa – mini poradnik

Jakie listwy przypodłogowe mdf służą do wykończenia podłogi?