KGP: ostatniej doby policjanci przeprowadzili prawie 24 tys. kontroli przestrzegania obostrzeń
Ostatniej doby policjanci przeprowadzili prawie 24 tys. kontroli związanych ze sprawdzeniem, czy przestrzegane są wprowadzone nakazy, zakazy i ograniczenia w związku z pandemią – przekazał w środę PAP rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka. Podczas kontroli policjanci nałożyli 7,1 tys. mandatów oraz skierowali ponad 760 wniosków o ukaranie do sądu za brak maseczki.
W sobotę w całym kraju weszły w życie nowe obostrzenia epidemiczne. Zamknięte są duże sklepy meblowe i budowlane, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Obowiązują też nowe limity osób w miejscach handlu i miejscach kultu. Dotychczasowe ograniczenia zostały przedłużone. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów nowe obostrzenia będą obowiązywać od soboty 27 marca do piątku 9 kwietnia.
Inspektor Mariusz Ciarka w rozmowie z PAP poinformował, że ostatniej doby policjanci przeprowadzili ponad 23 854 kontrole związane ze sprawdzeniem, czy przestrzegane są wprowadzone nakazy, zakazy i ograniczenia.
„Niezależnie od przeprowadzonych kontroli dodatkowo po stwierdzeniu nieprzestrzegania nakazu zasłaniania ust i nosa maseczką nałożono 7 136 mandatów, skierowano ponad 760 wniosków o ukaranie do sądu oraz 2 760 osób pouczono” – podkreślił rzecznik Komendy Głównej Policji.
Przekazał, że policjanci skontrolowali ponad 3,5 tys. środków transportu publicznego, sprawdzając, czy przestrzegane są w nich wprowadzone ograniczenia w zakresie przewozu osób. „Sprawdzono też prawie 10,7 tys. obiektów handlowych oraz 108 miejsc organizacji wesel i 50 miejsc, gdzie organizowane są dyskoteki” – wyliczył.
„Skontrolowano również 549 obiektów świadczących usługi hotelarskie, 1544 restauracji i 1707 siłowni oraz klubów fitness” – podał policjant.
Wskazał, że codziennie do zadań związanych ze zwalczaniem COVID-19 kierowanych jest ok. 20 tys. policjantów.
Poinformował także, że w poniedziałek policjanci przeprowadzili ponad 422 tys. kontroli osób przybywających na kwarantannie. „Cały czas przypominamy o obowiązku przestrzegania wprowadzonych ograniczeń, przypominając również, że to od naszej dyscypliny zależy, jak szybko zostanie zahamowana transmisja wirusa, a co za tym idzie znoszone nakazy” – powiedział.
„Pamiętajmy, że przede wszystkim chodzi o zdrowie nas i naszych bliskich, a obecnie nie ma poważnych wątpliwości prawnych co do wprowadzonych ograniczeń, chociażby obowiązku zakrywania ust i nosa co określono w ustawie o zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi” – zaznaczył.
Przypomniał, że inspektor sanitarny za nieprzestrzeganie wprowadzonych nakazów, ograniczeń i zakazów może nałożyć karę pieniężną do 30 tys. zł.
„Reagując w stosunku do osób ignorujących przepisy sanitarne muszą takie osoby liczyć się z odpowiedzialnością wynikającą z art. 116 kodeksu wykroczeń czy art. 48a mówiącego o karach pieniężnych ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi” – dodał.(PAP)
Autor: Bartłomiej Figaj
bf/ mark/