Ładne imiona dla psa – mini poradnik
Ten mini poradnik powstał z myślą o wszystkich, którzy szukają pomysłu na imię dla swojego pupila. Zawiera popularne i ładne imiona dla psa. Wyjaśnia ich pochodzenie oraz sens znaczeniowy. Czytelny podział na kategorie tematyczne ułatwia wybór inspiracji.
Ładne imiona dla psa – porady ogólne
Nazwanie psa lub suczki ma duże znaczenie. Raz nadanego imienia nie powinno się zmieniać. Zwierzę szybko bowiem przyzwyczaja się do niego. Zaczyna na nie reagować. Nazywając czworonoga można wziąć pod uwagę charakterystyczne cechy konkretnego osobnika. Takie jak np. kolor czy długość sierści (Burek, Puszek, Kropka, Łatka). Koniecznie należy mieć na uwadze fakt, że imieniem tym będzie trzeba posługiwać się w tzw. przestrzeni publicznej. Na ulicy, w parkach. Wszędzie tam, gdzie wychodzi się z psem. Lepiej więc unikać imion obscenicznych czy wulgarnych. Idealne, ładne imiona dla psa powinny być krótkie (najlepiej dwusylabowe) i łatwe do wypowiedzenia. Tak, aby umożliwić szybkie zawołanie zwierzęcia w razie potrzeby.
Spis treści
Tradycyjne ładne imiona dla psa
Alex – brzmi nowocześnie i dobrze się kojarzy z sympatycznym telewizyjnym „komisarzem”. To forma zdrobniała od imienia Aleksander (gr. „obrońca ludzi”).
Azor – jest bardzo popularne. Mało kto wie jednak, że wywodzi się z Biblii. Nosił je jeden z przodków Jezusa. Oznacza „ofiarujący pomoc”, co doskonale odzwierciedla psią naturę.
Bruno – groźnie brzmi. Pasuje do przedstawicieli masywniejszych ras, takich jak dog niemiecki lub argentyński, bernardyn czy rottweiler. Ma germańskie pochodzenie. Brün znaczy „Niedźwiedź” albo „Brunatny”.
Fafik – slangowe określenie małego, uroczego psiaka.
Rex – to po łacinie „król”. Zdrobniała forma – Reksio – kojarzy się z sympatyczną postacią z kreskówki.
Inka – uniwersalne. Zarówno dla małych, jak i nieco większych suczek. Ma pochodzenie germańskie. Jest pozbawione konkretnego znaczenia. Wyraża pieszczotliwość, gdyż jako końcówka tworzy formy zdrobniałe (np. Alinka, Malwinka)
Lusia – kolejne zdrobnienie. Może się odnosić do kilku żeńskich imion. Alicja, Alina, Lucyna. Usamodzielniło się i spopularyzowało jako imię dla suczki.
Tosia – bardzo popularne. Utrwaliło się podobnie jak Lusia. Pochodzi od Antoniny (łac. „wspaniała”).
Sonia – kolejne zdrobnienie, tym razem rosyjskie od imienia Zofia (od gr. „sophia” – „mądrość”).
Żabcia – często spotykane. Wzięło się od pieszczotliwego określenia.
Ładne imiona dla psa wywodzące się z mitologii
Ajax – w grece kojarzone jest z ruchem. Doskonale pasuje więc do przedstawicieli ras, które uwielbiają biegać, takich jak chart, wyżeł czy husky. Wg „Iliady” Ajax był najdzielniejszym po Achillesie wojownikiem Achajskim.
Ares – mityczny bóg wojny. Imię dedykowane przede wszystkim psom obronnym i stróżującym. Nikt nie odważy się wejść na posesję, której strzeże Ares.
Hektor – najdzielniejszy bohater trojański.
Diana – rzymska bogini łowów i przyrody.
Hera – bogini płodności, królowa Olimpu i żona Zeusa. Dobrze pasuje do suczki, która ma w przyszłości urodzić wiele szczeniaków.
Luna – rzymska bogini księżyca. Podkreśla związki z wilczą naturą.
Ładne imiona dla psa zaczerpnięte z literatury
Dario – jeden z bohaterów „Ślepnąc od świateł” Żulczyka. Kojarzy się z bezwzględnością i nieustępliwością w dążeniu do celu.
Gatsby – posiada wydźwięk arystokratyczny, ekskluzywny. Pasuje do przedstawicieli ras dystyngowanych, takich jak pudel czy toy rosyjski. Nawiązuje do tytułu powieści Francisa Scotta Fitzgeralda „Wielki Gatsby”.
Moby – majestatyczne. W dziele Hermana Melville’a pt. „Moby Dick” nosi je biały wieloryb, wokół którego koncentruje się fabuła.
Bella – po francusku oznacza „piękna”. Wywodzi się z przynajmniej kilku dzieł literackich: „Piękna i bestia”, „Bella i Sebastian”, seria „Zmierzch”.
Lucy – nawiązuje do Lucy Pevensie z „Opowieści z Narni”.
Saba – pochodzi z „Pustyni i w puszczy”. Suczka rasy mastif była prezentem dla Nel. Kojarzy się więc ze zwierzęciem o bardzo masywnej budowie.