Leczenie blizn laserem okazuje się strzałem w 10!
Blizną nazywamy zmianę skórną, która najczęściej jest następstwem uszkodzenia skóry właściwej. Skórę właściwą zastępuje ubytek tkanki łącznej włóknistej.
Blizny – czym są?
Blizny powstają na skutek różnych urazów lub zabiegów operacyjnych. Wytwarzają się one na skórze, gdy ubytek sięga do skóry właściwej i do dalszych warstw skóry. Jest stanem zejściowym po zagojeniu się ubytku tkanki, a polega on na bliznowaceniu, czyli wytworzeniu się zbitej, słabo unaczynionej tkanki łącznej.
Kształt blizny zależy od takich czynników jak przyczyna i miejsce urazu, czas trwania gojenia oraz indywidualne skłonności do bliznowacenia. Możemy także wyróżnić kilka rodzajów blizn, takie jak:
- Blizny zwykłe – najczęściej pojawiają się u najmłodszych, co nie wyklucza ich występowania u osób dorosłych. Powstają na skutek ran pourazowych i pooperacyjnych oraz przedłużonego czasu gojenia. Jest to rodzaj blizn, które potrafią kształtować się nawet do 6 miesięcy czy roku od urazu. W tym czasie dochodzi do formowania się blizny, zmiany kształtu i barwy.
- Blizny przerosłe – pojawiają się one na skutek zaburzenia procesu gojenia. Dochodzi do tego np. przez zakażenie rany pooperacyjnej czy rozdrapywanie blizny. Zmiany te należą do twardych i szerokich, więc jeśli takowa blizna znajduje się w okolicy stawu, może utrudnić normalne funkcjonowanie.
- Bliznowce (kleoidy) – narastają one po zagojeniu rany. Narośla tworzą się ponad poziomem otaczającej skóry i przybierają kształt wybrzuszeń powstałych ponad brzegami rany.
- Przykurcze bliznowate – silne urazy powodują duży ubytek obszarów skóry. Niektóre blizny przyciągają brzegi skóry do siebie, tworząc przykurcze. Przykurcze bliznowate trzeba leczyć operacyjnie.
Metody usuwania blizn w OT.CO CLINIC
Blizny stanowią dość nieestetyczną pamiątkę po doznanych urazach. Niektóre są mało widoczne, innych zaś trudno nie zauważyć. Niestety są osoby, u których blizny mogą wywołać poważne kompleksy, bądź po prostu uważają, że chcą się ich pozbyć. Dlatego też, istnieje kilka metod na ich zwalczenie.
Wyróżniamy metody nieinwazyjne oraz inwazyjne. Do nieinwazyjnych zaliczamy preparaty stosowane bezpośrednio na skórę. Takie preparaty mają odpowiednio dobrane składniki, które świetnie radzą sobie z gojeniem się blizn oraz pomagają ujednolicić jej kolor.
Do kategorii metod nieinwazyjnych można także zaliczyć żele silikonowe. Są to preparaty, które wspomagają rozjaśnianie i wygładzanie blizn pourazowych, potrądzikowych oraz pooperacyjnych. Żele utrzymują właściwą wilgotność w okolicy blizny, łagodzą uczucie jej napięcia i świądu.
Przechodząc do metod inwazyjnych, możemy wyróżnić m.in. dermabrazję. Jest to nic innego jak ręczne ścieranie naskórka i górnych warstw skóry właściwej. Celem tego zabiegu jest redukcja głębokich dziur po trądziku lub ospie.
Kolejną z metod inwazyjnych usuwania blizn jest mikrodermabrazja. Polega ona na mechanicznym złuszczaniu naskórka i/lub skóry właściwej warstwa po warstwie za pomocą specjalnego urządzenia wyposażonego w głowice ścierające. Pokryte są one kryształkami naturalnego diamentu.
Metodą inwazyjną jest także laseroterapia. Laseroterapia wspomaga proces gojenia po urazach. Najbardziej uniwersalny jest laser CO2 oraz neodymowo-jagowy. Lasery stosowane są w leczeniu blizn zanikowych. W terapii laserowej bardzo istotny jest czas wykonania zabiegu; im szybciej tym lepiej.
Laserowe usuwanie blizn
Okazuje się jednak, że najbardziej skuteczną metodą leczenia świeżych blizn jest ich laserowe usuwanie. Najskuteczniejszą metodą jest wykorzystanie laseru Frakcyjnego CO2 lub laseru Cutera. Wykorzystywana energia lasera kierowana miejscowo na bliznę doprowadza do złuszczenia naskórka. Mobilizuje go to do regeneracji. W efekcie w skórze stymulowane są procesy odnowy kolagenu, który stanowi jej główny fundament. Sprawdź ofertę usuwania blizn laserem w Klinice OT.CO w Warszawie.
Wskazania, czas trwania oraz efekty zabiegu laserem Cutera
Jeśli pacjent uważa, że blizny bardzo niszczą estetykę ciała, zdecydowanie powinien zdecydować się na ten zabieg. Więc jeśli urok psują blizny potrądzikowe, pooperacyjne czy pourazowe, rozstępy i zwiotczała skóra po ciąży lub przebarwienia, laser Cutera podoła zadaniu.
Zabieg wykonywany jest w czasie kilku do kilkunastu minut w zależności od rodzaju, umiejscowienia i rozległości blizny. Urządzenie, którym wykonywany jest zabieg wyposażone jest w specjalną głowicę chłodzącą. Redukuje ona uczucie pieczenia czy szczypania. Podczas zabiegu wiązka światła lasera Cutera kierowana jest bezpośrednio na bliznę, co stymuluje procesy regeneracji naskórka.
Efekty zabiegu są zauważalne już po kilku dniach od jego wykonania. Jednakże wszystko zależy od umiejscowienia i rozległości blizny. Zabieg najczęściej trzeba wykonać 2-4 razy, aby można było się spodziewać oczekiwanych efektów.