Strona główna » Kiedy można wypowiedzieć OC? Porady dla mieszkańców Świnoujścia

Kiedy można wypowiedzieć OC? Porady dla mieszkańców Świnoujścia

by Daniel SZYSZ

Kiedy można wypowiedzieć OC? Porady dla mieszkańców Świnoujścia

Jako kierowca ze Świnoujścia, jesteś zobowiązany do posiadania ubezpieczenia OC dla swojego auta. Dobrowolność dotyczy natomiast możliwości wypowiadania polisy w określonych sytuacjach. Jakich? Kiedy jest to możliwe? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule, w którym omawiamy kwestię wypowiedzenia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Zakończenie polisy

Wygaśnięcie polisy to najpowszechniejsza sytuacja, w której kierowcy ze Świnoujścia rezygnują z ubezpieczenia i składają w związku z tym wypowiedzenie. Gdy zbliża się termin upływu ważności polisy, istnieje możliwość przejścia do innego towarzystwa i wykupienia OC gdzie indziej. Czy to opłacalne? Odpowiedź zależy od indywidualnych warunków danej oferty. Jeżeli Twój obecny ubezpieczyciel zaproponuje atrakcyjną cenowo polisę w ramach przedłużenia, jak najbardziej możesz z niej skorzystać. Nie jest to jednak regułą, dlatego aby mieć pewność, czy warto zgodzić się na daną propozycję, należy porównać ją z innymi.

Jak porównać oferty, skoro składkę w każdej firmie wylicza się indywidualnie? Warto w tym celu skorzystać z internetowych porównywarek OC lub usług agentów i multiagencji ubezpieczeniowych. Zarówno przez Internet, jak i u agenta zweryfikujesz wysokość składki w wielu towarzystwach jednocześnie, co pozwoli Ci na wybranie najtańszej oferty. Jeżeli okaże się, że OC innej firmy jest korzystniejsze niż propozycja obecnego towarzystwa, pamiętaj o złożeniu wypowiedzenia wygasającej polisy. Jeśli tego nie zrobisz, przedłuży się ona bowiem automatycznie, a wówczas do czasu rezygnacji będzie trzeba opłacać składkę.

Składając wypowiedzenie w momencie zakończenia polisy, należy powołać się na art. 28 ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Więcej informacji na temat tego paragrafu znajdziesz pod adresem https://wypowiadamoc.pl/jak-i-kiedy-mozna-wypowiedziec-oc-na-podstawie-art-28.

Podwójne OC

Właśnie sytuacja tzw. podwójnego OC jest kolejnym przypadkiem, w którym da się wypowiedzieć ubezpieczenie. Możesz to zrobić w dowolnym momencie, jak tylko zorientujesz się, że taki problem Cię dotyczy. Pojawia się on szczególnie często w przypadku osób, które wykupują nową polisę w innym towarzystwie niż obecne, bo oferta aktualnego przedłużenia OC w aktualnej firmie jest nieatrakcyjna. Jednocześnie zapominają wypowiedzieć wygasające ubezpieczenie, w efekcie czego przedłuża się ono automatycznie, co powoduje konieczność opłacania dwóch składek za ten sam produkt. W przypadku podwójnego OC przy wypowiedzeniu należy się powołać na art. 28a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Przejęcie OC po kupnie używanego auta

W ramach transakcji kupna-sprzedaży samochodu z rynku wtórnego sprzedawca ma obowiązek przekazania aktualnego OC wraz z autem. Nabywca może natomiast korzystać z otrzymanej polisy lub ją wypowiedzieć. W przypadku wypowiedzenia obowiązuje podstawa prawna w postaci art. 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Wyrejestrowanie samochodu

Jeżeli po zezłomowaniu, sprzedaży zagranicę czy kradzieży auto zostało wyrejestrowane, masz prawo do wypowiedzenia jego ubezpieczenia niezależnie od tego, jak dużo czasu pozostało do zakończenia umowy.

Jeśli znajdujesz się w jednej z powyższych sytuacji i zamierzasz zrezygnować z ubezpieczenia OC, mając do tego prawo, wzory wypowiedzenia i przydatne informacje na temat formalności oraz procedur znajdziesz w serwisie wypowiadamoc.pl.



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Verified by MonsterInsights