Strona główna » BALTIC FORTRESS 2021

BALTIC FORTRESS 2021

Okręty transportowo-minowe 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wykonały przerzut drogą morską wydzielonego modułu bojowego Morskiej Jednostki Rakietowej. Po zakończonym ćwiczeniu pk. SPRING STORM 2021 w Estonii żołnierze i technika wojskowa zostali przetransportowani na Litwę, gdzie będą uczestniczyć w międzynarodowym ćwiczeniu pk. BALTIC FORTRESS 2021.
DRUKUJ PUBLIKUJ DO PDF
Tegoroczne ćwiczenie Marynarki Wojennej Litwy pk. BALTIC FORTRESS 2021 odbywa się wraz z największymi międzynarodowymi ćwiczeniami pk. BALTOPS-50, organizowanymi przez Marynarkę Wojenną USA. Ćwiczenia odbędą się na wodach terytorialnych i w wyłącznej strefie ekonomicznej Litwy, a także na Zalewie Kurońskim, Mierzei Kurońskiej i w mieście Kłajpeda.

Autor zdjęcia: por. Cezary Skwierawski

W ćwiczeniach wezmą udział marynarze i żołnierze z Litwy, Polski, Łotwy, Estonii, Wielkiej Brytanii, Kanady i Portugalii. Szkolenie na morzu obejmie wybrane elementy działań taktycznych sił okrętowych, w tym m.in. strzelania artyleryjskie, minowanie i prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczych. Ponadto, w rejonach nadbrzeżnych odbędą się ćwiczenia z zakresu obrony i ochrony wojsk przed asymetrycznym zagrożeniem hybrydowym oraz operacja desantu morskiego na Mierzei Kurońskiej i Zalewie Kurońskim. Prowadzone także będą działania związane z zapewnieniem ochrony i obrony portu morskiego w Kłajpedzie.

Autor zdjęcia: por. Cezary Skwierawski

Udział w ćwiczeniu pk. BALTIC FORTRESS 2021 jednostek morskiego rodzaju sił zbrojnych pozwoli na doskonalenie umiejętności w zakresie załadunku, wyładunku i przerzutu sprzętu wojskowego. Ponadto, jest doskonałą okazją do zdobycia nowych doświadczeń w zakresie bojowego wykorzystania posiadanych środków ogniowych we współdziałaniu z komponentem Wojsk Specjalnych oraz siłami sojuszniczymi. Pozwoli także wydzielonym siłom Morskiej Jednostki Rakietowej na sprawdzenie zdolności do szybkiego przemieszczenia i prowadzenia działań bojowych w rejonach oddalonych od miejsca stałej dyslokacji w ramach obrony kolektywnej obszarów morskich państw członkowskich NATO.

***

ORP Poznań i ORP Kraków wchodzą w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Podobnie jak pozostałe okręty projektu 767 (typu „Lublin”) zostały zbudowane w Stoczni Północnej w Gdańsku. Są to jednostki przeznaczone do transportu drogą morską wojsk i techniki wojskowej, załadunku i wyładunku (zarówno w porcie jak i bezpośrednio z plaży) sprzętu i żołnierzy wraz z osobistym wyposażeniem. Łącznie pięć okrętów dywizjonu może jednorazowo przerzucić komponent Wojsk Lądowych w sile batalionu złożony np. z blisko 500 żołnierzy i ponad 40 Rosomaków. Mogą również transportować i stawiać miny morskie w obronnych zagrodach minowych oraz wykonywać przejścia w zagrodach minowych przy pomocy wystrzeliwanych ładunków wydłużonych.

Tekst: Sekcja Prasowa 8.FOW i 3.FO
Zdjęcia: por. Cezary Skwierawski

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00