Trend DIY! Postaw swoje pierwsze kroki w florystyce!
Piękne, kolorowe bukiety, dumnie stojące na środku wigilijnego stołu i roślinne kompozycje, które oddają pamięć i cześć zmarłemu. Florystyka jest piękną i cenną dziedziną sztuki, która wymaga kreatywności i miłości do natury. Nic więc dziwnego, że najcenniejsi floryści cieszą się uznaniem i zleceniami od największych twórców, postaci z show-biznesu i wysoko postawionych osobistości. Jeśli pragniesz spróbować swoich sił w DIY, a kwiaty urzekną Cię swoim kolorem, formą i zapachem – florystyka może być idealnym kierunkiem do rozwijania swojej kreatywnej duszy. W jaki sposób możesz to zrobić?
Spis treści
Czym jest florystyka?
W dużym uproszczeniu – florystyka jest działem botaniki, który zajmuje się szeroko pojmowaną inwentaryzacją flory. To oczywiście jest pierwszy wymiar – związany ściśle z podejściem naukowym. Warto jednak nadmienić, że florystyka określa również sztukę, związaną z artystycznym i kreatywnym sposobem do układania kwiatów. Bardzo często sztukę florystyczną myli się z bukieciarstwem, z tym, że ta pierwsza technika wymaga nieco więcej zacięcia twórczego i dużo więcej umiejętności. Docelowo florysta tworzy dekoracje kwiatowe i wszelkie ozdoby, bazujące na florze.
Bycie florystą przekłada się na codzienną współpracę z kwiatami, a owocem tej pracy są piękne, naturalne dzieła sztuki, docelowo rozwieszane w kościołach, na przyjęciach weselnych i wszelkich, ważnych uroczystościach rodzinnych lub państwowych.
Rodzaje florystyki
Obecnie florystykę dzieli się na kilka grup. Ich klasyfikacja uzależniona jest od tego, w jakiej formie zostanie wykonane docelowe “kwieciste” dzieło. Te najpopularniejsze opisują:
- florystykę świąteczną, dotyczącą głównie obrządków religijnych, takich jak np. Boże Narodzenie. Kompozycje kwiatowe tworzy się więc np. na zlecenie Kościoła,
- florystykę ślubną – bukiety tworzone z myślą o kreacji Panny Młodej, a także o dekoracjach ślubnych sali i stołu,
- florystykę komunijną – w tym wianki komunijne,
- florystykę żałobną – związaną z ceremoniami pogrzebowymi i ozdabianiem cmentarzy.
Artykuły florystyczne, które musisz mieć
Tyle jeśli chodzi o teorię. Pora na nieco praktyki i zabaw z pierwszymi pracami DIY.
Oczywiście dobry florysta powinien mieć bogatą wiedzą, tak aby każdy bukiet był nie tylko estetyczny, ale także dopasowany do zlecenia klienta i potrzeb roślin. Podstawą jest więc wiedza na temat różnych gatunków kwiatów i sposobie łączenia ze sobą różnych gatunków przyrody i sztuki.
Spokojnie – nie od razu Rzym zbudowano – dlatego podstawowym sposobem nauki jest wspomniana już praktyka. Jeśli chcesz spróbować swoich sił w tej branży – kup profesjonalne artykuły florystyczne (https://pm-m.pl/276-artykuly-florystyczne), wybierając przede wszystkim:
- ulubione kwiaty i łodygi, a także drobne i rozłożyste liście – wiele z nich znajdziesz na spacerze w parku lub na podmiejskim polu (co szczególnie docenią miłośnicy stylu boho),
- tasiemki – zarówno klasyczne, satynowe, jak i koronkowe. Wybierając tasiemki zwróć uwagę na ich szerokość – modele cienkie idealnie nadają się do drobnych bukietów, a grubsze, do bukietów strojnych i dużych.
- gąbki florystyczne – doskonałe, gdy tworzysz kwiaty w pudełku lub pragniesz stworzyć trwały bukiet na grób swojego bliskiego. W ofertach sklepów i kwiaciarni znajdziesz zarówno bloki gąbek, które można dowolnie przycinać, jak i gotowe już wyroby w kształcie koła, kwadratu, serca etc.
- brokat w spray’u – doskonały do dekorowania liści, stwarzając efekt eleganckiego, połyskującego wykończenia,
- mech – a dokładnie mech Chrobotek, który doskonale wypełnia ozdobne pudełka, skrzynki lub ogrody w słoiku,
- klipsy – będące ozdobami stworzonych bukietów. Na rynku spotkać możesz ogromny wybór kolorowych form, np. motyli, zwierzaków, owadów itd.
- sznurek bawełniany,
- wianki z wikliny – doskonałe do stworzenia wiszących dekoracji (np. na okno lub drzwi).