Dlaczego warto rozsmakować się w piwach kraftowych?
Sam termin piwo kraftowe jest dosyć popularny i wielu obił się już o uszy. Kojarzy się z dobrą jakością, unikatowym charakterem, ograniczoną produkcją – wszystkie te skojarzenia jak najbardziej zgodne są z rzeczywistością i dają nam całkiem dobry obraz tego, czym są piwa kraftowe i dlaczego mogą przyciągać do siebie konsumentów.
Sprzedawane w niewielkich sklepach, „po znajomości” czy w ciekawych barach oraz pubach, piwa kraftowe zdołały zdobyć serca wielu smakoszy trunków z chmielu. Oto kilka faktów, które przybliżą Ci wyjątkową tożsamość tych piw oraz zachęcą do spróbowania ich samemu.
Spis treści
Czym wyróżniają się piwa kraftowe?
Niedoświadczony w branży piwiarskiej mógłby powiedzieć, że piwa kraftowe to kolejny rodzaj piwa, tak jak na przykład piwa smakowe. Jest to jednak błędne założenie, które nawet bywa destrukcyjne dla niezależnych wytwórców piw kraftowych – taką taktykę reklamową zaczęły bowiem stosować duże browary, by zachęcić do zakupu swoich własnych „piw kraftowych”.
Taka praktyka jest z gruntu rzeczy zła, gdyż wprowadza klienta w błąd – piwa kraftowe nie mogą być wytwarzane przez duże rozlewnie. Nie jest to bowiem rodzaj piwa, a zupełnie osobny produkt.
Piwa kraftowe wyróżniają się charakterem produkcji. Są one tworzone od podstaw przez małego wytwórcę, którego klienci znają często z imienia i nazwiska. Takie trunki powstają w domowych warunkach, rzemieślniczych skąd nazwa „kraftowe”. Ważne jest to, że przy tworzeniu receptury i warzeniu piwa kraftowego wytwórcy zależy przede wszystkim na jakości produktu. Piwa kraftowe nie mogą powstawać w masowej produkcji, gdzie znaczenie ma przede wszystkim ilość. Dzięki temu, są to piwa o niesamowitych i bogatych smakach, tworzone najczęściej z dużej miłości i pasji do rzemiosła i z myślą o niewielkiej grupie odbiorców.
Smak, różnorodność, jakość
Te trzy faktory najbardziej kształtują wyroby kraftowe. Twórcom piw kraftowych zależy przede wszystkim na wysokiej jakości produktu końcowego. Często dlatego, że przygodę z warzeniem zaczynają od chęci zasmakowania czegoś nowego i dobrego. To właśnie oni i ich bliscy są pierwszymi testerami i krytykami wytwarzanych piw i dzięki temu w sposób organiczny powstają ciekawe receptury, których trudno szukać na półkach sklepowych. Piwa kraftowe wprowadzają do świata piwiarskiego wiele różnorodności i powiewu świeżego powietrza, co czyni z nich bardzo ważną i jakościową gałąź piwiarskiego świata
Gdzie kończy się piwo kraftowe?
Piwowarzy stosują różne regulacje w różnych krajach, jednak zachowanie dystynkcji pomiędzy dużymi rozlewniami, a małymi wytwórcami jest dla wszystkich bardzo ważne. Z reguły o piwach kraftowych można mówić, gdy roczna ich produkcja nie przekracza kilkudziesięciu tysięcy litrów (choć i od tego znajdą się wyjątki). Piwa kraftowe to czas, inwestycja i zaangażowanie niewielkich przedsiębiorstw, a wcześniej małych wytwórców, którzy swoje rzemiosło kształtowali w domowych warunkach. Dlatego też takie trunki nigdy nie będą produkowane na masową skalę – i to dobrze. Warto choć raz przekonać się o niesamowitym smaku piw kraftowych.