Domowa pizza jak z pizzerii – jak ją zrobić?
Kto z nas nie lubi pizzy? Szeroki wachlarz dodatków sprawia, że każdy może wybrać wersję, która mu najbardziej odpowiada. Nawet podstawowy wariant w postaci pizzy Margherity stanowi potrawę, której trudno się oprzeć. Niezwykły zapach i smak tego dania, w połączeniu z sosem pomidorowym lub czosnkowym wyzwala niezwykłe doznania smakowe. Oczywiście pizza najlepiej smakuje w dobrej pizzerii, jednak coraz więcej osób próbuje przygotować ją w domu i to z całkiem niezłym skutkiem. Jak to zrobić?
Przepis na ciasto
Składniki:
- 340 g mąki,
- 5g suszonych drożdży (lub 0,5 paczki świeżych),
- 1,5 łyżeczki cukru,
- 1,5 łyżeczki soli,
- 2 łyżeczki oliwy z oliwek,
- 250 ml wody.
Przygotowanie:
- W pierwszej kolejności należy przesiać mąkę do dużej miski i zrobić w niej dołek, w którym będą rosły drożdże. Do dołka wlewamy ciepłą wodę, wsypujemy cukier i suche drożdże (lub rozkruszamy świeże). Przykrywamy miskę lnianą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na około 10-15 minut. Po tym czasie powinna w naszym dołku pojawić się piana i „kożuch” z drożdży.
- Do zaczynu dodajemy pozostałe składniki, całość mieszamy, a następnie dokładnie wyrabiamy rękami w misce lub na stolnicy (im dłużej trwa wyrabianie ciasta, tym pizza będzie bardziej krucha i puszysta) – w razie potrzeby dosypujemy niewielką ilość mąki. Dobrze wyrobione ciasto łatwo odchodzi od rąk, nie klei się, jest bardzo elastyczne, a po przekrojeniu posiada dużo małych dziurek.
- Przekładamy ciasto na stolnicę, formujemy z niego wałek i dzielimy na 3 lub 4 części (w zależności od wielkości foremek), które posypujemy lekko mąką i odkładamy do miski.
- Każdą część ciasta dokładnie cieniutko wałkujemy, podsypując lekko mąką, aby masa nie przyklejała się do wałka i stolnicy.
- Na foremkę lub kamień do pizzy, zwilżoną wcześniej kilkoma kroplami oliwy z oliwek, nakładamy rozwałkowane ciasto (najlepiej za pomocą wałka) i dokładnie je rozprowadzamy na całej powierzchni foremki lub kamienia. Całość smarujemy cienko przecierem pomidorowym.
Dodatki do pizzy
W czasie, kiedy rośnie zaczyn na ciasto, można przygotować dodatki do naszej domowej pizzy, na przykład:
- utrzeć ser żółty na tarce o drobnych oczkach,
- pokroić paprykę w drobne paseczki,
- pokroić pieczarki i usmażyć je na oliwie z oliwek,
- cienko pokroić szynkę lub salami,
- odsączyć oliwki z zalewy.
Rodzaje pizzy
Podstawę tradycyjnej, włoskiej pizzy stanowi cienkie, chrupiące ciasto z włoskiej mąki, sos z pomidorów z ziołami oraz wysokiej jakości mozzarella (ciasto nie zawiera jajek, ani żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego). Oczywiście w polskich pizzeriach spotkamy różne modyfikacje oryginalnego włoskiego przepisu na pizzę, równie smaczne i aromatyczne. W zależności od dodatków wyróżnia się ponad 30 rodzajów pizzy. Do najpopularniejszych należą:
- Margherita, z sosem z pomidorów z ziołami, serem żółtym i oregano,
- Funghi, z pieczarkami,
- Capricciosa, z szynką i pieczarkami,
- Italiana, z pomidorkami koktajlowymi, parmezanem i bazylią,
- Prosciutto, z mozzarellą w zalewie, włoską szynką dojrzewającą i rukolą,
- Quattro, z szynką, bekonem, salami i kabanosem,
- Mexicana, z polędwicą drobiową, świeżą papryką, fasolą czerwoną, kukurydzą oraz papryczką Jalapeño
- Bergamo, z boczkiem, pieczarkami i świeżą papryką,
- Carpe Diem, z bekonem, cebulą i pomidorem,
- Tonno, z tuńczykiem i oliwkami,
- Napoli, z salami, papryczką jalapeño, oliwkami i Tabasco itd.
Pieczenie pizzy
Po nałożeniu odpowiednich dodatków na ciasto pizzę posypujemy serem i oregano, a następnie przystępujemy do najważniejszej części, jaką stanowi pieczenie. Współczesne piece posiadają specjalny program „pizza”, dzięki któremu łatwo upiec naszą potrawę w domu. Pizzę pieczemy w temperaturze ok. 200 stopni Celsjusza przez 8-10 minut. Jednak najlepsze efekty można uzyskać przy użyciu domowego pieca do pizzy z kamienną płytą. Piece do pizzy pozwalają przygotować w domu prawdziwe danie o smaku, jak z pizzerii.