Zdrowe serce – na co zwrócić uwagę?
Dieta i dostarczane składniki dla organizmu mają bezpośrednie przełożenie na jego funkcjonowanie. Każdego dnia warto zadbać o dobrze zbilansowaną dietę, a na spożywanie posiłków mieć wyznaczony czas w ciągu dnia. Nie tylko bowiem składniki mają wpływ na zdrowie, ale również to, czy spokojnie je spożywamy. Jednym z ważniejszych organów organizmu człowieka jest serce.
Warto szczególnie zadbać o mikroskładniki, które nie tylko utrzymają serce w dobrym zdrowiu, a również poprawią jego funkcjonowanie, regenerację a nawet zatrzymają zmiany miażdżycowe. Osoby obciążone genetycznie chorobami serca częściej powinny wykonywać badania krwi – przynajmniej co pół roku – kwas moczowy, lipidogram, glukozę oraz potas. Cenne porady znajdziesz również na medicot.pl
Składniki ważne dla serca – jakie produkty warto spożywać?
Dieta na serce obejmuje głównie dostarczanie odpowiedniej ilości błonnika. Aby chronić serce powinniśmy dziennie dostarczać organizmowi minimum 25 g błonnika. Wystarczy jedno jabłko ze skórą bądź 10 dkg ugotowanej grubej kaszy jęczmiennej, białej fasoli, szpinaku lub suszonych fig. Dieta na zdrowe serce powinna być kolorowa. Warzywa, owoce, gruboziarniste pieczywo, kasze, ryż niełuskany i rośliny strączkowe powinny stanowić zdecydowaną większość w codziennej karcie dań. Niedobory błonnika w diecie mogą mieć poważne skutki dla serca.
Znaczenie ma również białość mięsa, ryby i migdały. Zawarte w rybach kwasy omega 3 zmniejszają zlepianie się płytek krwi i obniżają poziom tłuszczu w surowicy. Przy zapobieganiu miażdżycy ryby będą ważnym składnikiem diety. Zjedzenie nawet garści migdałów dziennie obniży nieco poziom cholesterolu, który jest głównym sprawcą miażdżycy. Nadmiar nie jest wskazany, ponieważ są bardzo kaloryczne, a każdy kilogram nadwagi nie jest korzystny dla serca. Serce wegan wspomoże awokado. Zawarty w nich kwas oleinowy również obniża poziom cholesterolu a potas reguluje ciśnienie krwi.
Co jeszcze jest ważne dla serca?
Należy unikać cukru, ponieważ przyczynia się on do wzrostu cholesterolu. Jeśli mamy problemy z sercem, warto całkowicie wyeliminować go z diety. Dobrym pomysłem będzie zmiana czarnej herbaty na zieloną. Herbata ta zawiera antyoksydanty – substancje zwalczające szkodliwe dla organizmu wolne rodniki. W utrzymaniu cholesterolu w ryzach pomogą zioła o działaniu żółciopędnym – korzeń mniszka, cykorii podróżnika, czarna rzodkiew i liść mięty pieprzowej. Mniej cholesterolu trafi do krwi, ponieważ wątroba zużyje go przy produkcji żółci.
Warto włączyć do diety też sterole roślinne, oleje roślinne i nasiona roślin oleistych: soję, słonecznik, sezam i orzechy. Ograniczają one wchłanianie cholesterolu. Suplementacja magnezu zawsze jest wskazana dla osób z genetycznym obciążeniem chorobami serca, a jego nadmiar jest usuwany przez organizm.