Strona główna » Jakie nawozy organiczne stosować wiosną?

Jakie nawozy organiczne stosować wiosną?

by Daniel SZYSZ

Jakie nawozy organiczne stosować wiosną?

Dobrze zadbana gleba, która została potraktowana nawozem bogatym w mikroskładniki to połowa sukcesu do uzyskania pięknego i zdrowego ogrodu. Jednak sama praktyka to nie wszystko powinniśmy pozyskać także wiedzę na temat tego, jakie sposoby lub środki są idealne do tego by nasz ogród na wiosnę nie tylko wyglądał pięknie, ale także miał dostarczone potrzebne składniki odżywcze do prawidłowego rozwoju.

Nawozy używane do tego celu zawierają składniki, które mają wpływ na rozwój liści, kwitnienie, owocowanie oraz rozrost korzeni, a także na stan ogólny drzew. Szczególnie dostarczać składniki pokarmowe rośliną powinniśmy tam, gdzie mamy do czynienia z ubogą glebą. Nawozy w tym przypadku możemy dostarczać w formie granulatu lub płynnej. Nie zależnie jaki był by to nawóz kluczowe jest to o jakiej porze go stosujemy. 

Jakie nawozy stosować na wiosnę?  

Nawozy sztuczne nigdy nie będą tak dobre jak nawozy organiczne nazywane inaczej naturalnymi, ponieważ tego typu nawozy nie są modyfikowane oraz nie posiadają jakiejkolwiek chemii. Jednymi z najbardziej popularnych nawozów tego typu są: kompost, obornik, nawozy zielone, a także przekompostowane kora lub trawa biohumus oraz gnojówki roślinne, czy popiół drzewny

Jak działa nawóz organiczny?

Naturalne mikroorganizmy znajdujące się w tego typu nawozach polepszają jakość gleby, spulchniają ją i poprawiają jej strukturę oraz właściwości chłonne. Jednak, aby stosowanie nawożenia miało jakiś sens trzeba go wykonać we właściwy sposób oraz przy użyciu odpowiedniego rodzaju nawozu. 

Kompost 

Odpowiedni nawóz do wszystkich roślin to kompost. Trzeba pamiętać, aby był on dokładnie rozłożony, gdyż wtedy jego efektywność będzie jak najlepsza. Jedna ważna rzecz na, którą powinniśmy zwrócić uwagę to, że rośliny nie mogą być wcześniej poddane jakimkolwiek opryskom. 

Biohumus 

Ma podobne zastosowania jak kompost. Powstaje z odchodów kompostowej dżdżownicy kalifornijskiej. Nie da się go przedawkować, a składniki, które posiada są bardzo wartościowe i bogate w różnego typu składniki odżywcze dlatego możemy je stosować pod wszystkie gatunki roślin. 

Obornik 

W przeciwieństwie do kompostu oraz biohumusu jest on silniejszy i znacznie bardziej skoncentrowany, dlatego wystarczy, że będziemy go stosować raz na kilka lat. Jego zawartość jest uzależniona od pochodzenia w tym wypadku gatunku zwierząt, lecz zawsze będzie zawierał on komplet najważniejszych pierwiastków chemicznych. Jednym z najbardziej popularnych oborników to obornik krowi. Jednak nawóz przygotowany z obornika krowiego musi być przekompostowany lub przesuszony. Jeśli do takiego świeżego obornika nie mamy dostępu, a niełatwo go zdobyć, zawsze można go zastąpić dostępnym w sklepach granulatem. Ma jeszcze tę przewagę nad świeżym, że został pozbawiony przykrego zapachu. Natomiast nie pozbawiono go bezcennych wartości odżywczych. O tym wszystkim można się przekonać, nabywając go tutaj: https://www.target.com.pl/produkty/obornik-bydlecy.

Nawozy zielone 

W momencie, gdy chcemy skorzystać z tego typu nawozu to musimy pamiętać by o odpowiedniej porze roku go wysiać pod rośliny tworzące dużą masę zieloną, a następnie przekopać go z wierzchnią warstwą gleby. 

Pożytecznie mikroorganizmy

Ważną rolę jeśli chodzi o nawozy mogą pełnić też tak zwane mikroorganizmy, czyli grzyby oraz bakterie. Ich obecność poprawia strukturę oraz właściwości wodno powietrzne danego podłoża, a także a także ułatwia rośliną przyswajanie składników pokarmowych i wzmacnia ich odporność. 

Nawożenie trawnika 

Najbardziej popularny i niezawodny nawóz do trawnika to obornik jednak problem z nim jest taki, że trudno jest rozłożyć go równomiernie dlatego najlepiej użyć go przed założeniem trawnika, czyli na jesień. Wiosną natomiast trawnik musimy być dokładnie oczyszczony i pozbawiony tak zwanych martwych części taki jak np. liście, filc itp. Najlepiej przed zastosowaniem jakiegokolwiek nawozu napowietrzyć trawnik, czyli zastosować tak zwaną aeracje. Wreszcie na koniec po wykonaniu wszystkich wstępnych prac możemy przystąpić do nawożenia naszego trawnika. Idealnie do tych celów nada się tutaj zarówno nawóz sypki jak i płynny. Jedną z naturalnych substancji, która zostaje nam często po zimie to popiół, który może nam posłużyć jako naturalny rodzaj nawozu. Dobrze jest go jednak przesiać najpierw przez sitko. 



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Verified by MonsterInsights