Strona główna » Co to jest składowanie?

Logistyka to jeden z kluczowych obszarów polskiej gospodarki. Magazyny w naszym kraju rosną, jak grzyby po deszczu. Pandemia COVID-19 przyczyniła się do rozwoju branży e-commerce, Polacy coraz chętniej robią zakupy z wykorzystaniem Internetu. Wszystkie te produkty, zanim trafią do naszych domów, są magazynowane, a co za tym idzie składowane. Czym zatem jest składowanie? Jakie są jego rodzaje? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule – zapraszamy do lektury!

Składowanie w procesie magazynowanie

Składowanie jest nieodłącznym elementem procesu magazynowania. Często oba pojęcia są używane zamiennie, a jest to błąd! Jaka jest pomiędzy nimi różnica? Magazynowanie jest pojęciem szerszym i obejmuje swoim zakresem wszystkie operacje, jakie mają miejsce w magazynie od momentu przyjęcia towaru do chwili jego wydania.

Składowanie – wspólnie z przyjęciem i wydaniem towaru oraz kompletacją – jest jedną z podstawowych faz procesu magazynowania. Jest to etap, w którym towar jest lokowany w danym punkcie magazynu w celu bezpiecznego przechowania przed kompletacją i/lub jego wydaniem. Celem obiektu logistycznego jest zapewnienie takich warunków, których składowany towar nie straci na jakości. Podstawowe założenie jest takie, że musi on wyjść z magazynu dokładnie w takim stanie, w jakim do niego trafił. W zależności o szeregu parametrów, możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje składowania.

Składowanie rzędowe

Składowanie rzędowe jest realizowane przez firmy, w których kluczowe jest szybkie zapewnienie dostępu do każdego przechowywanego produktu. Jest stosowane w magazynach, w których gromadzi się zróżnicowane produkty. Największą wadą tego typu składowania jest niski współczynnik wykorzystania kubatury magazynu. Co to oznacza? Produkty układa się w rzędy, pomiędzy którymi porusza się wózek widłowy. Z tego powodu, zostają wytyczone korytarze robocze pomiędzy rzędami. Korytarz roboczy zajmuje miejsce, w którym mogłyby być składowane produkty.

Składowanie blokowe

Składowanie blokowe odnosi się do sytuacji, w której redukuje się ilość korytarzy roboczych, a produkty są przechowywane gęsto, bardzo często sztaplowane jeden na drugim. Jest to rodzaj składowania realizowany przez firmy, w których zarządza się produktem jednorodnym i właśnie z tego powodu, nie ma znaczenia czy zapewniamy bezpośredni dostęp do każdego indeksu. Rozwiązanie jest szczególnie popularne w obiektach, w których koszt wybudowania każdego metra kwadratowego jest duży – np. mroźnie magazynowe.

Wysokie składowanie

Pod względem funkcjonalnym wysokie składowanie możemy definiować gdzieś pomiędzy rzędowym, a blokowym. Poprzez zastosowanie regałów wysokiego składowania możliwe jest osiągnięcie wysokiego współczynnika wykorzystania magazynu oraz zapewnienie dostępu do każdego przechowywanego produktu. Konstrukcja stalowa jest budowana w górę, przez co zmieścimy więcej ładunków na ściśle określonej powierzchni. W przypadku wdrożenia specjalistycznych maszyn typu VNA (wózki widłowe z podnoszonym przedziałem operatora), szerokość korytarza roboczego może wynosić zaledwie 1700 mm.

Jakie składowanie wybrać?

Jeżeli obracasz dużą ilością zróżnicowanych ładunków, prawdopodobnie postawisz na składowanie blokowe. Jest to najbardziej popularny system składowania. Na taki stan rzeczy wpływają opisywane wcześniej cechy oraz relatywnie tanie regały.

Składowanie blokowe jest bardzo popularne w zakładach produkcyjnych, gdyż wytwarzają one duże ilości mało zróżnicowanych towarów. Zastosowanie odpowiedniego systemu regałowego wpływa na wydajność samego procesu. W przypadku rozwiązań półautomatycznych, jest ona bardzo wysoka.

Wysokie składowanie może być zarówno rzędowe, jak i blokowe – wszystko zależy od parametrów obiektu oraz maszyn dedykowanych do obsługi systemu regałowego. Jest to obecnie standard w większości nowoczesnych obiektów logistycznych.



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska