Stany wyjątkowy zostanie utrzymany – Sejm nie uchylił rozporządzenia prezydenta Andrzej Duda o wprowadzeniu stanu wyjątkowego

Straż Graniczna

Sejm wobec nieuzyskania bezwzględnej większości głosów nie uchylił rozporządzenia prezydenta Andrzej Duda o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią.

– 168 posłów za
– 247 posłów przeciw
– 20 posłów wstrzymało się


 

 

Komunikat ws. stanu wyjątkowego

2 września 2021 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, na podstawie art. 230 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 3. ustawy o stanie wyjątkowym, na wniosek Rady Ministrów z dnia 31 sierpnia 2021 r., wydał rozporządzenie o wprowadzeniu 30-dniowego stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego i lubelskiego.

Decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego została podjęta w związku ze szczególnym zagrożeniem bezpieczeństwa obywateli oraz porządku publicznego, związanym z obecną sytuacją na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi.

Mając na względzie możliwość skutecznego reagowania na zaistniałą sytuację, w rozporządzeniu, zgodnie z zakresem upoważnienia ustawowego oraz wnioskiem Rady Ministrów, wprowadzono następujące rodzaje ograniczeń:

zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania, na obszarze objętym stanem wyjątkowym, zgromadzeń w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. z 2019 r. poz. 631);
zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania, na obszarze objętym stanem wyjątkowym, imprez masowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2171) oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi;
obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez osoby, które ukończyły 18 lat, przebywające w miejscach publicznych na obszarze objętym stanem wyjątkowym, a w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18 lat – legitymacji szkolnej;
zakaz przebywania w ustalonym czasie w oznaczonych miejscach, obiektach i obszarach;
zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów;
ograniczenie prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni poprzez wprowadzenie zakazu ich noszenia;
ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.
Określając katalog ograniczeń wynikających z przepisów ustawy z dnia 21 czerwca 2002 r. o stanie wyjątkowym wybrano rodzaje ograniczeń jak najmniej dolegliwe dla osiągnięcia zamierzonego celu, jakim jest umożliwienie skutecznej realizacji działań przez właściwe służby państwowe.

Zakres wprowadzenia i stosowania ograniczeń określonych w pkt 1-5 i 7, zostanie określony w rozporządzeniu Rady Ministrów, natomiast w stosunku do ograniczenia z pkt 6 – w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Obszary obejmujące obręby ewidencyjne, położone w gminach i powiatach województwa podlaskiego oraz województwa lubelskiego, w których zostaje wprowadzony stan wyjątkowy, położone bezpośrednio przy granicy z Republiką Białorusi, wskazane zostały w załączniku do rozporządzenia.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, co uzasadnione jest szczególną sytuacją przy granicy z Republiką Białorusi oraz koniecznością niezwłocznego umożliwienia skutecznej realizacji działań przez właściwe służby państwowe, z uwagi na ważny interes państwa.

Jednocześnie Prezydent RP skierował rozporządzenie do Marszałka Sejmu RP w celu jego rozpatrzenia przez Sejm RP.

————–

Ochrona granicy polsko-białoruskiej w czasie stanu wyjątkowego

– Żeby udaremnić plan rozpisany w Mińsku i w Moskwie, wprowadziliśmy stan wyjątkowy. Zawnioskowaliśmy do prezydenta i dzisiaj w Sejmie będziemy apelowali do wszystkich sił politycznych, żeby wsparły ten stan wyjątkowy – podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej (6 września br.) konferencji prasowej. Konferencja odbyła się po odprawie szefa rządu, ministra Mariusza Kamińskiego oraz gen. dyw. SG Tomasza Pragi – komendanta głównego Straży Granicznej z komendantem Podlaskiego Oddziału SG oraz wojewodami: podlaskim i lubelskim.

Na zdjęciu: minister Mariusz Kamiński
Każdy dzień na granicy z Białorusią to kolejne prowokacje białoruskie, których liczby idą w setki. Tylko od początku sierpnia liczba udaremnionych prób przekroczenia nielegalnie granicy to ponad 4 tysiące

– powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zaapelował do wszystkich sił politycznych, aby postępować odpowiedzialnie w obliczu tak trudnej sytuacji.

Nie musimy się zgadzać, co do wszystkich pomysłów na rozwój Polski i na zmiany społeczne, ale wszyscy powinniśmy chronić polskie granice

– podkreślił.

Minister Mariusz Kamiński nawiązał do swojej sobotniej wizyty w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej.

Jestem pod wrażeniem znakomitej współpracy wszystkich służb i skuteczności działania. Morale naszych funkcjonariuszy, naszych żołnierzy jest bardzo wysokie. Jest ogromne zrozumienie wagi spraw, które realizują tam na granicy

– powiedział. Szef MSWiA poinformował, że cały czas trwa napór migrantów. Minionej doby było to usiłowanie przekroczenia granicy przez 152 osoby.

Niemalże w 100 proc. zostały te próby uniemożliwione przez naszych funkcjonariuszy i żołnierzy

– dodał.

Szef MSWiA podkreślił, że skuteczne działania Straży Granicznej zapewniają także instrumenty, jakie uzyskano w wyniku wprowadzenia stanu wyjątkowego.

Stan wyjątkowy bardzo skutecznie umożliwia wyłapywanie osób związanych ze zorganizowanymi grupami przestępczymi, które docierają do miejscowości nadgranicznych

– powiedział.

Członkowie tych grup przestępczych czekają na nielegalnych imigrantów, licząc na to, że przekroczą skutecznie naszą granicę, by odebrać ich i przewieźć w głąb Polski, w kierunku państw Unii Europejskiej

– dodał. Jak przekazał, zatrzymano 66 takich osób, a tylko w ostatnich dniach 8. Osobom tym zostały postawione zarzuty, 11 zostało tymczasowo aresztowanych. W większości są to obywatele państw postsowieckich: m.in. Ukraińcy, Gruzini, Tadżycy, Turkmeni.

O sytuacji na granicy polsko-białoruskiej wypowiedział się także gen. dyw. SG Tomasz Praga – komendant główny Straży Granicznej. Komendant zwrócił uwagę na ataki i obrażanie funkcjonariuszy, którzy strzegą polskiej granicy.

Obiecuję, że zawsze będziemy stali za funkcjonariuszami, zawsze będziemy ich bronić. Bo czy naszą winą jest, że jesteśmy wierni rocie ślubowania?

¬ powiedział.

Podczas konferencji prasowej poruszona została również kwestia pomocy dla mieszkańców terenów objętych stanem wyjątkowym.

Zapewnimy rekompensaty w wysokości 65 proc. udokumentowanego przychodu, uzyskiwanego w ostatnich 3 miesiącach poprzedzających wprowadzenie stanu wyjątkowego. Rekompensaty te będą wypłacać wojewodowie

– zapewnił minister Mariusz Kamiński.

Powiązane posty

Nowi funkcjonariusze w szeregach Morskiego Oddziału Straży Granicznej – uroczyste ślubowanie

Skontrolowano legalność pracy prawie 14 tysięcy cudzoziemców – wyniki kontroli Straży Granicznej

Śledczy na tropie kanałów przerzutowych sklejki z Białorusi