Strona główna » Dwie pierwsze dawki szczepień nie pomogły w zatrzymaniu „covid” – przyjmij trzecią – Firmy farmaceutyczne muszą zarabiać

Dwie pierwsze dawki szczepień nie pomogły w zatrzymaniu „covid” – przyjmij trzecią – Firmy farmaceutyczne muszą zarabiać

by Daniel SZYSZ

Dwie pierwsze dawki szczepień nie pomogły w zatrzymaniu „covid” – przyjmij trzecią – Firmy farmaceutyczne muszą zarabiać

——-

Müller: ostatnie badania pokazują ponad 10 tys. 400 zakażeń koronawirusem

Ostatnie badania pokazują ponad 10 tys. 400 zakażeń koronawirusem – poinformował w środę rzecznik rządu Piotr Müller. To ponad 24 proc. więcej niż tydzień temu; dynamika zakażeń rośnie i niestety widzimy, że ona w najbliższym czasie zwalniać nie będzie – dodał.
Zapytany w Plus Radiu czy w środę padnie kolejna psychologiczna granica – 10 tys. zakażeń koronawirusem, Müller odparł, że tak. „Ponad 10 tys. 400 zakażeń dzisiaj, które zostały zaraportowane z ostatnich badań. To jest ponad 24 proc. więcej niż tydzień temu” – powiedział rzecznik rządu.

„Dynamika zakażeń rośnie i niestety widzimy, że ona w najbliższym czasie zwalniać nie będzie” – dodał.

Rzecznik rządu dopytywany o wprowadzanie ograniczeń w związku ze wzrostem liczby zakażeń zwracał uwagę, że sytuacja jest inna niż rok temu m.in. ze względu na to, że wiele osób zostało zaszczepionych przeciw Covid-19 i dlatego mniej osób jest hospitalizowanych przy takiej samej liczbie zakażeń jak przed rokiem.

„Jeżeli chodzi o potencjał wzrostu tych hospitalizacji siłą rzeczy jest mniejszy, bo 60 proc. społeczeństwa zostało zaszczepionych” – powiedział Müller. Zaznaczył jednak, że nie zmienia to faktu, że w tej chwili „czynnikiem, który będzie brany pod uwagę najbardziej jest liczba hospitalizacji na danym terenie i wydolność systemu zdrowia”.

Chodzi o to – mówił – by zapewnić maksymalną możliwość funkcjonowania życia społecznego i gospodarczego, ale jest też próg wydolności służby zdrowia na danym terenie, po którego przekroczeniu ograniczenia mogą być wprowadzane.

Dopytywany co w sytuacji gdy ta wydolność się wyczerpie, rzecznik odparł, że w tym zakresie mamy doświadczenia z zeszłego roku, czyli „ograniczenie limitów osób w danych miejscach, ograniczenia w funkcjonowaniu działalności w wybranych sektorach”.

„Jest to wariant, który oczywiście jest w dalszej perspektywie brany pod uwagę, ale bardzo nie chcielibyśmy go wprowadzać” – powiedział Müller pytany o zamykanie kin czy restauracji.

Wskazał też, że rząd stawia teraz na uruchamiania oddziałów covidowych i „ewentualnie w pierwszej fazie limity, które mogłyby być wprowadzane w poszczególnych obszarach”.

„Natomiast jest to wariant, który odkładamy jednak na dalszy plan. Ważniejsze jest w tej chwili stawianie oddziałów covidowych, aby te wszystkie osoby, które zachorują miały odpowiednią opiekę i przede wszystkim zachęcanie do szczepień” – powiedział rzecznik rządu.(PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ mok/

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00